• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
26°Bratislava

Okolo mňa plávali mŕtve deti, spomína Sýrčan so smútkom

  • 9:02 30.09.2015
  • BRATISLAVA
Okolo mňa plávali mŕtve deti, spomína Sýrčan so smútkom

Slovákom treba neustále pripomínať, že na Slovensku máme dlhoročne fungujúci azylový systém. Povedala to v rámci diskusie organizácie Amnesty International Slovensko o utečeneckej kríze predsedníčka Ligy za ľudské práva (HRL) Zuzana Števulová. Podľa nej máme u nás Migračný úrad SR, ktorý zamestnáva množstvo úspešných ľudí, ktorí vedia, čo majú robiť.

VŠETKO O UTEČENCOCH

"Sme schopní rozoznať, či osoba, ktorá žiada o azyl, je utečencom, ktorý má na doplnkovú ochranu nárok, alebo ním nie je," poznamenala. Pochybnosti o tom, či vieme, alebo nevieme rozlíšiť utečencov od tých, ktorí nimi nie sú, sú tak podľa nej zbytočné. "Azylový systém u nás funguje už 20 rokov," dodala.

Chýbajú komplexné riešenia

V júni liga vyzvala našu vládu v rámci iniciatívy "Stredozemné more je aj naše more", aby rozmýšľala nad otvorením tzv. legálnych ciest, keď získajú ľudia víza legálne. Podľa Števulovej by mohlo ísť napríklad o tzv. schengenské humanitárne vízum, ktoré sa udeľuje z humanitárnych dôvodov či štipendijný program pre mladých utečencov, ktorí vo svojej krajine začali študovať na vysokej škole, no pre vojnu ho nemohli dokončiť.

"V prípade schengenského víza je na každej krajine, či sa preň rozhodne. Zatiaľ sme sa nedozvedeli, že by takýto pokyn u nás existoval," priblížila v diskusii s tým, že by prospelo, keby to bola celoeurópska alebo celonárodná politika.

Ako na Zuzanu Števulovú nadviazala Lucia Bernátová z Amnesty International Slovensko, čelíme najväčšej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny, pričom do Európy prišlo tento rok viac ako 400-tisíc ľudí. Problémom je podľa nej to, že chýbajú komplexné riešenia či bezpečné a legálne cesty do Európy.

Odporúčame:

Utečenci v Gabčíkove sú na Slovensku nelegálne, tvrdí SaS

Nemecká vláda schválila novelu, azylové pravidlá sa sprísnia

Z nákladiaka zachránili 150 migrantov, nemali žiadnu vodu


Chcú sprístupniť bezpečné cesty do Európy

"Ľudia sú nútení vydať sa nelegálnymi cestami po mori či po súši. Je mylné si myslieť, že nejaké bariéry či ploty na hraniciach ich zastavia, pretože ak majú aspoň malú nádej dostať sa do bezpečia, na cestu sa vydajú bez ohľadu na to, aké je to nebezpečné," povedala.

Organizácia preto tiež apeluje na sprístupnenie bezpečných ciest do Európy, ako sú napríklad presídľovacie a humanitárne programy či programy zjednotenia rodín. "Treba skoordinovať prístup, prísť s komplexným a dlhodobým riešením, ktoré zahŕňa sprístupnenie bezpečných ciest a zjednotenie európskeho azylového systému," doplnila Bernátová.

So stovkami utečencov sa v Taliansku či na Malte stretol výskumník Amnesty International Matteo de Bellis, podľa ktorého sú to normálni ľudia, ktorí chcú len bezpečie a nie vytvárať v Európe problémy. "Musíme sa zamyslieť nad zodpovednosťou, ktorá by pomohla, pretože utečenecká kríza je globálnym problémom," povedal v diskusii.

Mnohí utečenci prichádzajú o život

Tí, ktorí sa rozhodli cestovať do Európy, musia podstúpiť náročnú cestu, pričom mnohí prichádzajú o život, no žiadna iná legálna cesta alebo systém, ako by sa sem dostali, podľa neho neexistuje. "Európski lídri by mali zvážiť, či chcú aj naďalej prispievať k zatváraniu hraníc, alebo chcú začať hľadať riešenia," upozornil výskumník.

Mohammed Kazkji je jedným z 200 utečencov, ktorí prežili 11. októbra 2013 stroskotanie člna v Stredozemnom mori na ceste za lepším životom. Mohammed je 24-ročný mladý muž, ktorý v Sýrii študoval na vysokej škole elektrotechniku, no vojna mu zabránila v štúdiu pokračovať a stať sa inžinierom. Opustiť krajinu ho donútili zlé podmienky počas vojny v jeho krajine, chcel preto odísť na bezpečnejšie miesto a pomôcť svojej rodine.

"Nemal som predstavu, ako sa dostať do Európy, no okolo mňa kolovali rôzne informácie o tom, že existujú bezpečné cesty, ako sa tam dostať," povedal. Ako pokračoval, na ceste do Európy bolo na člne viac ako 500 Sýrčanov, ľudí rôznych profesií, žien a detí. Čln sa však na šírom mori začal potápať. Mohammed vtedy stratil dlhoročného kamaráta a zažil situáciu, keď okolo neho plávali telá mŕtvych detí.

Mohammed musel začať od nuly

"To mi je dodnes nesmierne ľúto," poznamenal. Zachránila ho Malta, spolu s inými ho však dali do väzenia a nechceli im dovoliť komunikovať s príbuznými. Podľa väzenia usúdili, že na Malte bezpečne nie je, a tak sa Mohammed po prepustení rozhodol ísť do Holandska. Na základe Dublinského dohovoru ho ale vrátili späť na Maltu, kde neskôr požiadal o azyl, zistil, že je bezpečná a môže v nej žiť.

"Začal som tu od nuly. Pracujem vo veľkej spoločnosti ako elektrikár a som vďačný Malte za to, že ma zachránila. Žiadame len bezpečie, pričom nahlas hovoríme, že my Sýrčania nie sme teroristi ani zlí ľudia, len utekáme pred vojnou," vysvetlil. Na záver poďakoval všetkým Európanom, ktorí sa rozhodli utečencom pomôcť.

Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom

DNES - 17:40Domáce

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

Nové problémy pre alergikov: Toto našli v ovzduší po celom Slovensku

Nové problémy pre alergikov: Toto našli v ovzduší po celom Slovensku

DNES - 17:06Domáce

V ovzduší na celom území Slovenska dominoval v uplynulých dňoch peľ duba, buka a v severnejších oblastiach aj brezy.

ŠÚKL: Kolektívna imunita je ako dáždnik. Problém je, keď v ňom vznikajú diery

ŠÚKL: Kolektívna imunita je ako dáždnik. Problém je, keď v ňom vznikajú diery

DNES - 16:15Domáce

Keď je zaočkované dostatočné množstvo ľudí, choroba sa nemá ako šíriť, pripomína ŠÚKL.

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu

Kuffa: Nelegálne vnadiská sa riešia, ak niekto poruší zákon, dostane pokutu

DNES - 15:42Domáce

Nelegálne vnadiská pre zvieratá sa riešia. Vedených je niekoľko podnetov na okresných úradoch. Vnadiská sa kontrolujú a ak niekto poruší zákon, dostane pokutu, uviedol Filip Kuffa.

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu

PS a hnutie Slovensko vyzývajú Sakovú na prevod pozemkov vo Vajnoroch štátu

DNES - 14:07Domáce

Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.