9 surovín, ktoré by ste nikdy nemali jesť v surovom stave
Raw diéty sú v poslednej dobe hit. No jesť niektoré suroviny bez tepelného spracovania sa veru neoplatí. Riskujete tak nevoľnosť, zvracanie, horúčku a v mnohých prípadoch aj otravu.
Niektoré surové jedlá sú pre naše telo veľmi prospešné, pretože tepelnou úpravou strácajú veľa zo svojej výživovej hodnoty. Týka sa to najmä ovocia a zeleniny.
No medzi bežnými potravinami nájdeme aj také, ktoré sa rozhodne neoplatí jesť surové. Väčšinou nám môžu privodiť poriadnu nevoľnosť a v extrémnych prípadoch aj otravu. Dôvod, prečo takto niektoré jedlá pôsobia je, že látka, ktorú naše telo nedokáže spracovať, je súčasťou ich obranného mechanizmu – napríklad voči škodcom. Poďme sa pozrieť na to, ktoré potraviny by sme vždy mali tepelne spracovať.
-
Vlašská fazuľa
Surová fazuľa obsahuje lektín, čo sú v podstate bielkoviny rastlinného pôvodu. Lektín vo vlašskej fazuli je ale trochu iný (nazýva sa phytohemagglutinin) a vo väčších množstvách toxický. Konkrétne poškodzuje bunky a steny tenkého čreva, čím dáva priechod do krvného obehu iným baktériám, látkam a vírusom. Lektínu sa ale jednoducho zbavíte tak, že namočíte fazuľu a následne ju tepelne spracujete.
-
Horké mandle
Keď prichádzame do styku s mandľami, ide zvyčajne o sladký druh mandlí. Horké mandle, ktoré sa používajú na lisovanie, obsahujú nebezpečné množstvo kyanidu. V kuchyni sa zvyčajne nepoužívajú, no niektorí poprední kuchári ich do jedál pridávajú. Samozrejme po poriadnej tepelnej úprave – zvyčajne po pražení. Správna teplota a čas praženia sa ale zvyčajne neuvádza. Varenie s týmito mandľami si teda radšej celkovo odpustite. Stačí ich skutočne iba zopár na to, aby ich konzumácia zabila dieťa i dospelého.
-
Zemiaky
Surové zemiaky predstavujú potenciálne nebezpečenstvo kvôli látke solanín. Je to toxický glykoalkaloid, ale neobsahuje ho každý jeden zemiak. Toxické množstvo sa zvyčajne nachádza v zelených a nazelenalých zemiakoch alebo v tých, ktoré už naklíčili. Vo všeobecnosti sú ale zemiaky pestované a šľachtené tak, aby bol obsah solanínu čo najnižší.
Čítajte: Ako sa vyhnúť toxínom pri varení
-
Kulkas (Taro)
Je to v podstate exotická odroda zemiakov. Ich šupka je odlišná – tmavšia a s chĺpkami. Samotná šupka môže podráždiť pokožku na rukách, pri manipulácii sa teda odporúča nosiť rukavice. Taro obsahuje viac vlákniny ako zemiaky a je zdrojom ďalších minerálov a vitamínov. V surovom stave ale obsahuje veľké množstvo látky calcium oxalate. Tá najskôr spôsobí, že vám stŕpnu ústa, potom sa začnete dusiť. Tepelná úprava ale túto látku zničí.
-
Maniok
Je to tropická rastlina, z ktorej sa konzumuje koreň. Je známa vysokým obsahom škrobu a proteínu. Koreň a v niektorých prípadoch aj listy sa však musia konzumovať iba tepelne upravené. V surovom stave obsahujú látky, ktoré sa vo vašom tráviacom systéme môžu zmeniť na kyanid. V podstate spôsobia smrť podobnú utopeniu, akurát nemusíte vôbec prísť do kontaktu s vodou.
-
Plody ricínu
Ricínový olej sa hojne využíva v kozmetike a farmaceutickom priemysle. No samotné plody ricínu, ktoré pripomínajú bielu fazuľu s čiernymi pásikmi, by ste nemali konzumovať. Deti dokáže usmrtiť okolo 10 semienok, dospelého zhruba 20. Jedovaté látky (ricín) z plodu nedostanete preč ani tepelnou úpravou, nekonzumujte ich teda vôbec. Rastlina ricínu je ale veľmi pekná s výraznou farbou. U nás zvyčajne prežije iba jeden rok.
-
Olivy
Ak zjete surovú olivu, pravdepodobne vám nebude zle a určite nezomriete. No v surovom stave obsahujú látku oleuropeín, ktorá im dodáva trpko-horkú chuť. Olivy sa teda musia lisovať alebo uskladniť v nálevoch, aby sa zbavili tejto nepríjemnej chute. Oleuropeín sa ale považuje za antioxidant a pridáva sa napríklad do kozmetiky.
-
Hríby
Tepelná úprava im dodá lepšiu chuť, no hlavne spustí chemický proces, ktorý odstráni potenciálne nebezpečné zárodky a tak z nich vyťažíte viac výživovej hodnoty. Hríby sa v surovom stave veľmi ťažko trávia. Ich štruktúra je totiž odlišná a tuhšia, než u ovocia a zeleniny. Ich konzumáciou v surovom stave si môžete privodiť nevoľnosť, zvracanie a v niektorých prípadoch aj miernu otravu.
Čítajte: Aký vplyv má varenie na vitamíny v ovocí a zelenine
-
Mäso
Kedysi sa to týkalo hlavne bravčového mäsa. No v dnešnej dobe sa zvieratá celkovo už nechovajú organicky ale hlavne v klietkových chovoch. Ich stravu často dopĺňajú lieky, napríklad antibiotiká. Kvalita mäsa je teda otázna a rozhodne by ste ho nemali konzumovať za surova.
Bravčové mäso je ale riziko samo o sebe, pretože ak ho nespracujete tepelne, máte pomerne vysoké šance, že skonzumujete zárodky pásomnice alebo trichinózy.
Patria do vášho jedálnička aj surové potraviny? Vyskytli sa u vás niekedy problémy s ich konzumáciou? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.