Prezident Kiska opäť nepodpísal protischránkový zákon
- 12:59 30.09.2015
- BRATISLAVA
Prezident SR Andrej Kiska opäť nepodpísal novelu zákona o verejnom obstarávaní, tzv. protischránkový zákon. Kiska vrátil do parlamentu novelu na opätovné prerokovanie 23. júla.
Smer prezidentovo veto prelomil
Parlament 17. septembra tohto roka prezidentovo veto hlasmi poslancov Smeru prelomil. Na základe novely vznikne register konečných užívateľov výhod subjektov zúčastňujúcich sa vo verejnom obstarávaní. So zákonom súhlasilo 79 poslancov, proti boli piati a zdržalo sa 42 poslancov.
Parlament odhlasoval len časť pripomienok hlavy štátu, týkajúcich sa termínov účinnosti. Zákon mal pôvodne nadobudnúť účinnosť pätnástym dňom od vyhlásenia, okrem častí s účinnosťou 1. septembra. Tento termín sa posunul na 1. novembra. Opozícia vládny návrh kritizovala ako neúčinný a žiadala, aby sa register vzťahoval aj na firmy v iných oblastiach používania verejných financií.
Na ÚVO bude register fyzických osôb, ktorí sú skutočnými vlastníkmi firiem
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude viesť register s údajmi fyzických osôb, ktoré sú skutočnými a nielen formálnymi vlastníkmi firiem. Verejní obstarávatelia a obstarávatelia nebudú môcť uzavrieť zmluvu s uchádzačmi, ktorí v registri nebudú mať zapísaných konečných užívateľov výhod. Skutočných vlastníkov budú musieť mať zapísaných aj ich subdodávatelia - ak majú podiel na plnení zmluvy najmenej 30 % z jej hodnoty pri nadlimitných zákazkách s predpokladanou hodnotou najmenej 10 mil. eur, alebo pri podiele aspoň 50 % pri iných zákazkách. Tieto povinnosti sa budú vzťahovať na zákazky bez využitia elektronického trhoviska. Zmluvy na základe verejného obstarávania budú uzatvárať iba subjekty so známou vlastníckou štruktúrou až po úroveň fyzických osôb. Firmy a fyzické osoby uvedú svojich konečných užívateľov výhod v čestnom vyhlásení. Tieto údaje budú verejne prístupné na webe ÚVO.
Novela verejného obstarávania zároveň umožňuje využitie elektronického trhoviska aj na obstarávanie väčších, nadlimitných zákaziek. Spodný limit pre povinné obstarávanie menších, podlimitných zákaziek na e-trhovisku pre samosprávy a ich organizácie sa zvýši zo súčasných 1 tis. eur na 5 tis. eur. Má to uľahčiť obstarávanie najmä menším mestám a obciam. Pre štátnu správu zostáva limit na terajšej úrovni. Prešiel návrh na úpravu dynamického nákupného systému vzhľadom na nové pravidlá v elektronickej komunikácii. Pre tento spôsob elektronického obstarávania majú platiť pravidlá užšej súťaže. Z pôsobnosti zákona o verejnom obstarávaní sa vyníma právne zastupovanie a poradenstvo poskytované výhradne advokátom.
Slovenská pošta ohlásila rozsiahlu odstávku, tieto služby nebudú dostupné
Slovenská pošta avizuje obmedzenie niektorých služieb.
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.