Rusko bombarduje Sýriu, opozícia hovorí o civilných obetiach
- 13:32 01.10.2015
- NEW YORK
Ruské lietadlá vo štvrtok podnikli nálety v oblasti Džisr aš-Šugúr na severozápade Sýrie, ktorú ovláda aliancia povstaleckých síl vrátane islamistického extrémistického Frontu an-Nusra. Informovala o tom v Libanone sídliaca prosýrska televízia al-Majádín.
VŠETKO O ISLAMSKOM ŠTÁTE
Rusko začali s náletmi v stredu
Rusi útočia v Sýrii druhý deň, s prvými náletmi začali v stredu a podľa niektorých zahraničných predstaviteľov neboli zacielené proti pozíciám Islamského štátu (IS), ale proti umiernenej opozícii, ktorá bojuje proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a podporujú ju Spojené štáty i ďalšie západné krajiny.
Odporúčame:
Rusi zaútočili v Sýrii, zničili niekoľko cieľov islamistov
Putin a Obama majú za sebou chladnú debatu, riešili aj Sýriu
USA pôjdu do boja spolu s Ruskom či Iránom, Putin chce Asada
Hlboké znepokojenie v súvislosti s ruskými operáciami v Sýrii vyjadrila aj Saudská Arábia, ktorá poukázala na to, že v oblastiach Homs a Hamá, ktoré boli terčom útoku, sa sily IS ani nenachádzajú. "Tieto útoky viedli k početným obetiam nevinných. Žiadame ich okamžité zastavenie a neopakovanie."
Český premiér Bohuslav Sobotka vo štvrtok skoro ráno po nočnom zasadnutí kabinetu označil ruské nálety v Sýrii za nie príliš koordinované, informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz. "Nie je zrejmé, na koho Rusi útočia," uviedol Sobotka a dodal, že to pôsobí tak, že Rusko svoje akcie nekoordinuje s USA, Francúzskom či Britániou. Sobotka vyslovil predpoklad, že český kabinet dostane od spravodajských služieb informácie, akým smerom sú vojenské akcie Ruska v Sýrii zamerané. "Na základe toho bude vláda v nasledujúcich týždňoch postupovať," vysvetlil premiér.
Kritiku za formálne neskoordinovanie náletov, ako aj v súvislosti s tým, že sa nepreukázalo, že by medzi cieľmi vzdušných úderov boli aj pozície IS, adresovali Rusku aj Spojené štáty. Ako uviedol námestník amerického ministra obrany Robert Work, "sme znepokojení tým, čo sa dnes (v stredu) ráno stalo.(...) Nepovažujem to za neúspech. Som presvedčený, že práve teraz pred rozhovormi medzi našimi armádami ide len o agresívny krok Ruska."
Nálety údajne usmrtili civilistov vrátane detí
Národná koalícia sýrskych revolučných a opozičných síl vo štvrtok uviedla, že stredajšie nálety ruských vojenských síl usmrtili severne od mesta Homs 36 civilistov vrátane piatich detí a jedného príslušníka civilnej obrany známej pod názvom Biele helmy. Informovala o tom agentúra AP.
Vodca tejto západom podporovanej sýrskej opozície Chálid Chodža počas tlačovej konferencie na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku vyhlásil, že nálety ruského letectva zasiahli aj základňu sýrskej opozičnej armády, v dôsledku čoho však neprišlo k nijakému úmrtiu. Chodža tiež uviedol, že v štyroch oblastiach, ktoré ruské letectvo zasiahlo, pritom jednotky Islamského štátu (IS) vôbec nepôsobia. "Ruské tvrdenia, že sú tam, aby bojovali proti IS sú nepodložené. Dnes sa to potvrdilo," dodal Chodža ešte v stredu.
Rusko poprelo tvrdenia, že by náletmi v Sýrii usmrtilo akýchkoľvek civilistov a označilo ich za súčasť "informačnej vojny". Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová pritom uviedla, že informácie o obetiach na strane civilistov sa na verejnosť dostali "vlastne ešte skôr než sa samotné nálety začali". Dodala, že správanie Ruska je "úplne legitímne" a v súlade s medzinárodným právom. "Úprimne nerozumiem aký je rozdiel medzi bombardovaním zo strany Francúzska a tým ruským. Jediným rozdielom je to, že my konáme v súlade so žiadosťou z Damasku," vyhlásila Zacharovová.
Rusko vyslalo do Sýrie najmodernejšie lietadlá
Ruské ministerstvo obrany ešte v stredu informovalo, že terčom náletov ruských lietadiel bolo osem objektov IS v Sýrii. Zničený bol pri nich sklad zbraní a munície, zhromaždisko bojovej techniky, ako aj veliteľské posty IS v horách. Náletom predchádzali prieskumné lety a koordinácia údajov so štábom sýrskej armády.
Sýrčania žijúci v provincii Homs tvrdia, že ruská operácia mala pre mestá doteraz najničivejší efekt. Nemenovaný lekár z Rastanu uviedol, že lietadlá, ktoré v stredu zasiahli toto mesto, leteli vo vyššej letovej hladine než sýrske, preto ich nebolo na zemi počuť a ich hluk nevyvolal poplach miestnych obyvateľov. Tvrdil, že v jeho meste prišlo o život 11 ľudí vrátane troch detí. Dodal, že nevie, či mesto bombardovali ruské lietadlá, ale spôsob letu a scenár operácie bol iný ako u sýrskych lietadiel. Na základe správ z médií sa preto domnieva, že lietadlá boli ruské.
Oblasť Homsu v západnej Sýrii má pre armádu prezidenta Bašára Asada strategický význam, keďže ide o spojnicu medzi hlavným mestom Damask a prístavmi Lázikíja a Tartús, kde má Rusko k dispozícii námornú základňu, pripomenul Reuters. Miestni predstavitelia opozície pre Reuters uviedli, že jediným vysvetlením pre bombardovanie tejto časti provincie by bola snaha vyslať signál, že vládne sily sa chcú zmocniť celého jej územia.
Vyhlásili tiež, že Rusko vyslalo do Sýrie najmodernejšie lietadlá a sýrska opozícia nemá výzbroj, ktorou by ich mohla zasiahnuť a tak sa brániť. "Jediná možnosť je, aby (opoziční) ozbrojenci a civilisti odišli. To aj chcú dosiahnuť," uviedol nemenovaný zdroj. Podľa jednej z frakcií opozičnej Sýrskej oslobodzovacej armády prišiel pri ruských náletoch na Rastan o život aj jeden z jej veliteľov.
Okrem Rastanu ruské lietadlá zasiahli aj mesto Talbísa. Podľa člena proopozičného koordinačného výboru bola terčom útoku aj miestna škola a výdajňa chleba. Agentúre Reuters sa tieto informácie nepodarilo overiť z nezávislých zdrojov. "Mierili veľmi presne. Je to prvýkrát, čo sme zažili také intenzívne bombardovanie. Zvykli sme si na dve až tri barelové bomby, ale takéto intenzívne bombardovanie ešte nebolo," uviedol pre Reuters jeden z obyvateľov Talbísy.
Ruské nálety, ktorých cieľom je podpora armády prezidenta Asada, sú doteraz najvýraznejšou eskaláciou konfliktu v Sýrii. Tamojšia občianska vojna si vyžiadala viac ako 250 000 obetí, vyhnala z domovov polovicu sýrskeho obyvateľstva a vyvolala najväčšiu utečeneckú krízu od konca druhej svetovej vojny.
Ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc v boji s terorizmom požiadal samotný sýrsky prezident Bašár Asad. Horná komora ruského parlamentu - Rada federácie - následne túto stredu odobrila Putinovu žiadosť o poskytnutie súhlasu na nasadenie ruských jednotiek v Sýrii. Provincia Idlib má pre sily verné prezidentovi Bašárovi Asadovi tiež veľký význam vzhľadom na blízkosť jeho tradičnej bašty - provincie Lázikíja na pobreží Stredozemného mora.
Dobyvateľská armáda, ktorú podporujú Turecko, Saudská Arábia a Katar, spolu s ďalšími povstaleckými zoskupeniami dobyla rozsiahle územia na serozápade Sýrie v máji. Pod jej kontrolou sa tak ocitli mestá Idlib a Džisr aš-Šugúr, odkiaľ vytlačili vládne vojská. Touto operáciou sa povstalci výrazne priblížili k pobrežným oblastiam.
Dánsko: Grónsko sa môže stať nezávislým štátom, ale nie súčasťou USA
Grónsko sa môže stať nezávislým štátom, ak si to jeho obyvatelia budú želať, ale nestane sa štátom americkej Únie.
Podnestersko čelí energetickej kríze: Zásoby plynu vystačia len na 24 dní
Zásoby zemného plynu používaného na varenie a kúrenie v odštiepeneckom moldavskom regióne Podnestersko sa minú za menej ako mesiac.
Trump žiada Najvyšší súd USA o zrušenie termínu oznámenia trestu
Donald Trump sa prostredníctvom svojich právnikov obrátil na Najvyšší súd USA so žiadosťou, aby bezodkladne zrušil na piatok plánované oznámenie jeho trestu v kauze falšovania finančných záznamov.
Nemecká vláda reaguje na Trumpa: Hranice nemožno posúvať silou
Nemecko berie na vedomie vyhlásenia zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o Grónsku a Kanade a zastáva medzinárodne platný princíp, že hranice sa nesmú posúvať silou.
Fiala: Dve percentá HDP na obranu sú minimum, ČR sa nebráni debate o navýšení
Záväzok členských krajín Severoatlantickej aliancie vynakladať dve percentá HDP na obranu, je podľa českého premiéra Petra Fialu minimálnou hranicou.