• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 3.2.2025Meniny má Blažej
-2°Bratislava

Príjmy z daní a odvodov budú vyššie o stovky miliónov eur

  • 10:47 01.10.2015
  • BRATISLAVA
Príjmy z daní a odvodov budú vyššie o stovky miliónov eur

Verejná správa vyberie v tomto roku na daniach a odvodoch o 250 miliónov eur viac, ako sa predpokladalo ešte v júni. Konštatuje to Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR vo svojej aktuálnej daňovej prognóze. V rokoch 2016 až 2018 by potom mali byť príjmy verejných financií z daní a odvodov vyššie celkovo o 337 miliónov eur oproti odhadu z júna.

Oproti schválenému rozpočtu na roky 2015 až 2017 tak bude mať podľa aktuálnych odhadov ministerstva financií z daní a odvodov verejná správa tento rok viac až o 738 miliónov eur. Podobne výrazným spôsobom rastie očakávaný príjem z daní a odvodov oproti rozpočtu aj v nasledujúcich rokoch. V roku 2016 o 538 miliónov eur a v roku 2017 o 671 miliónov eur.

Odporúčame:

Slovensko si v konkurencieschopnosti polepšilo o osem miest

Agentúra Moody's prognózuje Slovensku silný rast


Analytici rezortu financií vyššie príjmy v tomto roku pripisujú progresu na trhu práce a lepšej úspešnosti výberu daní a odvodov. "Pokračujúce oživenie na trhu práce, rast investícií a medzispotreby vlády sa spolu s lepšou úspešnosťou výberu v približne vyrovnanom pomere pozitívne prejavujú na výbere daní v roku 2015," konštatuje sa v komentári IFP. V ďalších rokoch podľa analytikov rezortu financií potiahne rast daňových príjmov výlučne lepší výber odvodov, korporátnej dane a spotrebnej dane z minerálneho oleja.

Samotná revízia odhadu vývoja ekonomiky zvýši podľa IFP v tomto roku daňové príjmy oproti júnovej prognóze o 118 miliónov eur. Hlavnými makroekonomickými faktormi zlepšujúcimi vývoj daní sú lepší trh práce, zvýšené vládne investície a rastúca ziskovosť podnikov. V ďalších rokoch má korekcia rastu ekonomiky opačný vplyv, najmä kvôli utlmenému cenovému vývoju. "Výnimkou je rast miezd a zamestnanosti, ktorý pozitívne prispieva k rastu daní z práce na celom horizonte prognózy," píše sa v komentári inštitútu.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fico: Je mojou povinnosťou robiť všetko pre to, aby išiel plyn aj z východu na západ

Fico: Je mojou povinnosťou robiť všetko pre to, aby išiel plyn aj z východu na západ

VČERA - 12:13Ekonomické

Ak chceme znížiť tlak na ceny plynu, ktorý je v Európe výrazne drahší ako inde, musí sa obnoviť tok tejto komodity aj z východu na západ.

Z trhu sťahujú nebezpečný produkt, našli v ňom kúsky kovu

Z trhu sťahujú nebezpečný produkt, našli v ňom kúsky kovu

20:16 01.02.2025Ekonomické

Obchodný reťazec žiada zákazníkov, aby výrobok vrátili v mieste predaja.

Lidl sťahuje z predaja dva produkty, pri konzumácií môže dôjsť k nežiaducim účinkom

Lidl sťahuje z predaja dva produkty, pri konzumácií môže dôjsť k nežiaducim účinkom

19:13 01.02.2025Ekonomické

Obchodný reťazec informuje o stiahnutí dvoch potravinových produktov z predaja.

Konsolidácia by podľa Kamenického mala byť tvrdšia. Podľa analytikov by sa malo šetriť na výdavkoch

Konsolidácia by podľa Kamenického mala byť tvrdšia. Podľa analytikov by sa malo šetriť na výdavkoch

12:11 01.02.2025Ekonomické

Konsolidácia verejných financií by do konca volebného obdobia mala byť tvrdšia, ako naznačil tento týždeň minister financií Ladislav Kamenický a mala by sa sústrediť najmä na výdavkovú stranu rozpočtu.

Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %

Zásoby plynu v Európe klesli pod 55 %

18:19 31.01.2025Ekonomické

Zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu sú už nižšie ako pod 55 %. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe.