7 mýtov o tele, ktorým ľudia doteraz veria

Ešte stále si myslíte, že po holení budete mať viac tmavých chĺpkov? Alebo nemôžete ísť plávať hneď po jedle, či prehltnúť žuvačku lebo ju z organizmu nevylúčite? Potom ste naleteli na niekoľko populárnych mýtov. Poďme sa pozrieť, kde je pravda.
-
Bez kabáta ochoriete
Zima samotná nespôsobuje nádchu alebo chrípku. Najčastejšie ju vyvolávajú vírusy, ktorým sa dobre darí v studenom a vlhkom počasí. V skutočnosti ale máte omnoho vyššie šance nakaziť sa práve v teplom interiéri, kde rovnaký vzduch niekedy kumuluje celé hodiny. Pobyt vonku, či už s kabátom alebo bez - v rámci otužovania, je pre naše zdravie prospešný. Hlavne ak ho spojíte so zdravým životným štýlom.
-
Po jedle nesmiete plávať 30 minút
Toto ešte stále opakujú rodičia svojim deťom v obave, že ak skočia po jedle do vody, môžu dostať kŕče. Strávenie jedla zaberie omnoho viac času, než polhodinu. Je síce pravda, že problémy s trávením môžu spôsobiť kŕče v bruchu, no je smiešne si myslieť, že telo okamžite stiahne krv z našich končatín len preto, aby strávilo jedlo. Buďte teda bez obáv, nestratíte kontrolu nad rukami a nohami len preto, že váš tráviaci systém má problém rozložiť obed. Ak dostanete vo vode kŕč, príčina bude inde.
-
Krv nie je červená, pokiaľ sa k nej nedostane kyslík
Prečo by sme potom mali žily modré, však? V skutočnosti je krv červené vďaka červenému krvnému farbivu – hemoglobínu.
To, že naše oko vníma žily ako modré, je spôsobené odlišným filtrovaním farieb cez pokožku. Každý lekár vám ale povie, že žily sú v skutočnosti červené. Rovnako ako krv.
-
Ak prehltnete žuvačku, ostane vo vašom organizme roky
Niektoré mýty tvrdia, že prehltnutá žuvačka ostane v našom tráviacom trakte až niekoľko rokov. To, samozrejme, nie je pravda. Žuvačku síce enzýmy a kyseliny rozložiť nedokážu, no ona sa nikde v rámci tráviacej sústavy neschová a určite nie na roky. Jednoducho putuje nerozložená našimi črevami a nakoniec ju vylúčime tak, ako hocaký iný zvyšok potravy z tela. To ale neznamená, že teraz by ste mali začať žuvačky bežne prehĺtať. Väčšie množstvo môže spôsobiť zápchu.
-
Holenie spôsobuje rast tmavších chĺpkov
Keby to bola pravda, chodilo by okolo nás omnoho viac bradatých mužov. To, k čomu tento mýtus odkazuje, je v skutočnosti ten stav po holení, keď nám začínajú rásť nové chĺpky. Tie sú v dôsledku holenia na dotyk ostré (pretože holenie ich zbavuje prirodzeného tvaru) a aj farba je z tohto dôvodu tmavšia. Holenie ale nemá vplyv na počet vašich vlasových cibuliek alebo na hustotu chĺpkov.
-
Ak zobudíte námesačného človeka, môžete mu ublížiť
Ďalší populárny mýtus hovorí, že ak zobudíte námesačného, spôsobíte mu infarkt alebo šok. V skutočnosti je omnoho nebezpečnejšie námesačného človeka nezobudiť. Pri chodení v takomto stave si totiž môže ublížiť – napríklad pri schádzaní schodov.
Pri budení by ste si ale mali dávať pozor aj na seba, námesační ľudia môžu byť po prebudení dezorientovaní a môžu vás napríklad udrieť.
-
Ak sedíte príliš blízko pri obrazovke televízora, nenávratne si poškodíte zrak
Veľa rodičov straší svoje deti, že ak budú príliš blízko televízora, svetlo a pohybujúce sa obrázky im buď spôsobia slepotu alebo škúlenie. Ani jedno z toho nie je pravda. Áno - televízia rovnako ako počítač či tablet unavujú oči. No nespôsobujú žiadne fatálne škody zraku a to najmä nie dnes, keď sa kvalitné displeje vyrábajú tak, aby oči šetrili čo najviac.
Ktorému z týchto mýtov ste verili a riadili sa ním?

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.