Nobelovu cenu za fyziku dostal objav oscilácie neutrín

Vedci priniesli dôkaz, že neutrína majú hmotnosť.
Nobelovu cenu za fyziku získali tento rok Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald za objav oscilácie neutrín. Ich experimenty ukázali, že neutrína menia svoju identitu, na to však musia mať hmotnosť. Štandardný model dovtedy predpokladal, že tieto elementárne častice žiadnu hmotnosť nemajú.
Kadžita začiatkom tohto storočia predstavil dôkazy o tom, že neutrína cestou z atmosféry k japonskému detektoru Super-Kamiokande menia svoju identitu. K rovnakým výsledkom dospel aj tím Arthura B. McDonalda v Sudbury Neutrino Observatory v Kanade.
Dovtedy si vedci nevedeli vysvetliť, prečo počas meraní na Zemi dokážu zaznamenať len približne jednu tretinu neutrín z celkového množstva, ku ktorému dospeli teoretickými výpočtami. Kadžita a McDonald dokázali, že zvyšné dve tretiny neutrín sa nestrácajú, iba zmenia identitu, na čo však musia mať hmotnosť.
Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.