Slováci pomôžu Maďarom s utečencami, ponúkneme im policajtov
Slovensko ponúkne Maďarsku na pomoc pri riešení utečeneckej krízy do 50 policajtov aj techniku. Finančné náklady bude znášať naša strana, ubytovanie poskytne Maďarsko.
VŠETKO O UTEČENCOCH
Strážiť budú hranice so Srbskom
Maďarsko požiadalo krajiny o poskytnutie policajtov na stráženie ich hranice so Srbskom, vysvetlil Netík. Policajti, ktorých poskytneme, budú z hraničnej a cudzineckej polície a zo základných útvarov z južného Slovenska, pretože policajti odtiaľ hovoria po maďarsky. Okrem nich Slovensko pošle do Maďarska i špecialistov, ktorých požaduje agentúra Frontex. "V tomto roku pôjde o 20 ľudí," uviedol.
Minister vnútra Robert Kaliňák sa vo štvrtok 8. októbra zúčastnil na rokovaní ministrov spravodlivosti a vnútra v Luxemburgu. Rokovanie sa podľa hovorcu rezortu vnútra Ivana Netíka venovalo návratovej politike, vízovej politike a ochrane vonkajších hraníc. "Od debaty o permanentnom mechanizme prerozdelenia utečencov sa upustilo," poznamenal.
Proti konaniu Maďarska v súvislosti s riešením utečeneckej krízy však vystupuje organizácia Amnesty International, ktorá vo svojej správe "Za plotom" upozorňuje na to, že krajina svojimi prísnymi opatreniami na kontrolu hraníc porušuje medzinárodné právo. Ako ďalej agentúru SITA informovala koordinátorka kampaní organizácie Lucia Bernátová, Európska únia musí formálne varovať Maďarsko pre porušovanie ľudských práv ľudí na úteku.
Odporúčame:
Maďari kontrolou hraníc porušujú ľudské práva, tvrdí Amnesty
Merkelová si verí, prijímanie utečencov Nemecko zvládne
Polovica Čechov nechce prijímať utečencov z vojnových zón
Slovensko prehralo boj o kvóty, vyhlásil Kiska v parlamente
Aktivovať by mali preventívny mechanizmus
Žiadala takisto ministrov, ktorí sa stretli vo štvrtok v Luxemburgu, aby ochránili ľudí na úteku a sprístupnili bezpečné a legálne cesty. Podľa Bernátovej by tak mali spraviť ešte pred tým, ako udrie zima. Organizácia ministrov tiež žiadala, aby vyzvali Maďarsko k prijatiu zodpovednosti za porušenie ľudských práv.
Ako ďalej Amnesty International informovala, štáty a inštitúcie Európskej únie by mali aktivovať tzv. preventívny mechanizmus, na ktorý odkazuje aj článok sedem Lisabonskej zmluvy. Cieľom je podľa Bernátovej zabrániť ďalšiemu zhoršeniu ľudskoprávnej situácie v Maďarsku. Vďaka tomuto mechanizmu môže Európska rada varovať členský štát v prípadoch, keď existuje "jasné riziko vážneho porušenia” rešpektovania právneho štátu a ľudských práv, poznamenala.
"Európska únia má právomoc začať formálnu diskusiu s Maďarskom o tom, ako sa správa k ľuďom na úteku a k migrantom. Únia môže jasne povedať ´stačilo´ tým krajinám, ktoré porušujú európske a medzinárodné právo. Musí to však urobiť skôr, ako bude neskoro,” uviedla zastupujúca riaditeľka kancelárie Amnesty International pre európske inštitúcie Iverna McGowanová.
Na Slovensku sú veľké rozdiely v teplote vzduchu. SHMÚ vysvetľuje dôvody
V sobotu sú na Slovensku veľké rozdiely v teplote vzduchu.
My sme les: Výkon vedenia envirorezortu je najhorší v ére samostatnej SR
V mnohých oblastiach nesie známky nekompetentnosti aj snahy o zničenie ochrany prírody na Slovensku.
SaS: Premiér sa stáva nástrojom ruskej propagandy
Slovensko je a musí ostať súčasťou Európskej únie a NATO, nie byť predĺženou rukou Moskvy.
Vianoce v skanzene v Pribyline prinesú tradície a jazdu vláčikom
Vianoce v skanzene v Pribyline prinesú tradície, remeslá a jazdu historickým vláčikom.
SHMÚ varuje pred smogom v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali upozornenie na smogovú situáciu.