Hallux valgus: Keď vybočený palec nie je len estetickým problémom
Bolestivý kostný výrastok pod palcom potrápi najmä ženy, no nevyhne sa ani mužom. Pre zdravie vašich nôh to ale neznamená len estetický problém. Prečítajte si, kedy a prečo halluxy vznikajú a ako sa im dá predchádzať.
Prečo vzniká
Vybočené palce trápia najmä ženy, no medzi diagnostikovanými je aj 12% mužov. Hallux valgus vzniká, pretože sa palec na nohe viac namáha v dôsledku poklesnutej priečnej klenby. Palec potom tlačí na ostatné prsty a tento tlak pôsobí aj na kĺb. Práve ten pod týmto tlakom postupne hrubne a zväčšuje sa. Nakoniec je chodidlo zdeformované a to sa prejaví hlavne na ťažkostiach pri chôdzi.
Čítajte: Popraskané päty? Tieto domáce suroviny vám pomôžu
Halluxy sú vo väčšine prípadov dedičné, čiže ak ich mali vaši rodičia, na 90% sa vyskytnú počas života aj u vás. Môžu ale vzniknúť aj po úraze, najmä u športovcov, alebo si ich môžeme časom privodiť sami – napríklad povolaním, kde väčšinu času stojíme a zlou obuvou.
Kedy zbystriť pozornosť
Nástup halluxov je pomerne nenápadný. Začína to topánkami, ktoré tlačia. Lenže po úzkych modeloch začnú tlačiť aj ďalšie a ďalšie topánky. Vtedy už môže kĺb pod palcom sčervenieť, opuchnúť a prejavovať sa bolesťou pri dotyku alebo chôdzi.
Ak sa tento stav raz vyskytne, bude sa postupne zhoršovať. V poslednom štádiu tejto diagnózy sú prsty zdeformované – hovorí sa im „kladivkové“. Vtedy je už skutočný problém zohnať dobre padnúce topánky a dlhšie sa pohybovať.
Prevencia
Či už máte hallux dedičný alebo nie, jeho nástup môžete trochu oddialiť prevenciou a správnou starostlivosťou. Vyskúšajte:
- Meniť topánky, nenosiť často vysoké podpätky a tesné modely. Dajte prednosť voľným a vzdušným druhom
- Masírujte si chodidlá a pravidelne ich doma precvičujte
- Noste ortopedické vložky
Postup choroby je individuálny. U niekoho sa problémy objavia až po štyridsiatke, občas sa ale stáva, že halluxy majú aj deti. Ďalšou zlou správou je, že ak sa vyskytuje na jednej nohe, zrejme sa do niekoľkých rokov objaví aj na druhej.
Čo robiť, ak hallux máte
Žiaľ, najmä ak máte vybočené palce dedičné, skôr či neskôr sa u vás aj napriek prevencii objavia. Existuje ale niekoľko spôsobov, ako ich môžete upraviť. Napríklad pomocou ortopedického korektora, ktorý bude ťahať palec smerom von. Na trhu je veľa rôznych korektorov, ktoré majú slúžiť na upravenie polohy palca. Žiaden ale nefunguje stopercentne a halluxy jednoducho rastú ďalej.
Čítajte: Ploché nohy: Takto s nimi môžu účinne bojovať deti aj dospelí
Najlepšie výsledky sa dosahujú operačne. Veľa ľudí sa operácii snaží vyhnúť, pretože ľudovo sa o nej hovorí ako o „sekaní kostí“. Jeden z operačných spôsobov je skutočne takýto a naviac tu hrozí recidíva, teda opakovaný nárast halluxu po niekoľkých rokoch. V súčasnosti ale existuje viacero kliník, kde túto diagnózu operujú aj inými spôsobmi. Napríklad korigovaním halluxov titánovými platničkami. Pri tejto metóde je veľmi malá šanca na recidívu.
Patríte k ľuďom, ktorí majú s halluxmi problémy alebo vás táto diagnóza obchádza?
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.