Únia môže zadržiavať lode pašerákov ľudí, rozhodla BR OSN
- 19:39 09.10.2015
- NEW YORK

Bezpečnostná rada OSN schválila v piatok námorné operácie Európskej únie zamerané na zadržiavanie plavidiel pašerákov ľudí na voľnom mori pri pobreží Líbye.
VŠETKO O UTEČENCOCH
Rezolúcia o druhej z troch fáz misie, o ktorej sa viedli rokovania celé mesiace, patrí pod siedmy článok Charty OSN, čo znamená, že môže byť presadzovaná vojenskými prostriedkami. Dokument takisto povoľuje EÚ a jednotlivým krajinám naloďovať sa na plavidlá "s cieľom zachraňovať ohrozené životy migrantov alebo obete obchodovania s ľuďmi".
Odporúčame:
Tému o utečencoch ovplyvňujú voľby, vyhlásil Kiska
Nemecká protiimigračná strana podá žalobu na Merkelovú
Medzi migrantmi to vrie, v Hamburgu sa pobili desiatky mužov
Slováci pomôžu Maďarom s utečencami, ponúkneme im policajtov
Juncker: Hoci to nie je sexy, musíme zlepšiť vzťahy s Ruskom
Maďari kontrolou hraníc porušujú ľudské práva, tvrdí Amnesty
Migrantov prepravia do Talianska
Pátracia a zadržiavacia operácia, teda druhá fáza misie, je povolená na jeden rok, informovala tlačová agentúra AP. V rezolúcii sa uvádza, že k "migrantom treba pristupovať ľudsky a dôstojne". Bezpečnostná rada OSN uviedla, že migrantov z plavidiel, ktoré budú zaistené, prepravia do Talianska.
EÚ najprv požadovala, aby mohla námorná operácia prebiehať v líbyjských teritoriálnych vodách, ale Líbya proti tomu namietala. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že v roku 2015 zatiaľ zahynulo v Stredozemnom mori 2987 migrantov.
Operácia je zameraná proti pašovaniu ľudí, ako aj proti sieťam obchodníkov s ľuďmi a ich infraštruktúre na juhu centrálneho Stredomoria medzi brehmi Tuniska a Líbye.
Pôvodný názor misie EUNAVFOR Mediterranean sa v druhej fáze zmenil na označenie Sophia. Ide o meno dievčaťa, ktoré porodila somálska utečenkyňa 22. augusta na palube nemeckej lode Schleswig-Holstein pri líbyjskom pobreží.
Európska rada schválila celú vojenskú operáciu, podliehajúcu Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (EEAS), v máji tohto roku a o mesiac ju odobrili aj šéfovia diplomacií krajín EÚ.
Operáciu riadi talianske námorníctvo
Operácia by mala mať tri fázy. Prvá zahŕňala len záchranné misie a monitorovanie pašerákov pomocou lodí, dronov a družíc. Od začiatku júla sa podľa veliteľa operácie, talianskeho kotradmirála Enrica Credendina, podarilo získať detailné poznatky o štruktúrach a sieťach prevádzačov.
V druhej fáze, ktorá sa začala v stredu 7. októbra, budú môcť lode EÚ operujúce v medzinárodných vodách v Stredomorí zastaviť, prehľadať, odkloniť a skonfiškovať predpokladané plavidlá pašerákov. Osoby podozrivé z pašeráctva majú byť zadržané.
Tretia fáza by mala umožniť likvidáciu plavidiel a infraštruktúry, najlepšie pred ich použitím, a zatknutie obchodníkov a pašerákov priamo na území krajiny, v ktorej vyvíjajú svoju činnosť. Prechod do tretej fázy, ktorá by mala prebiehať aj v líbyjských teritoriálnych vodách, by si však vyžadoval súhlas Líbye alebo Bezpečnostnej rady OSN.
Veliteľstvo operácie sa nachádza v Ríme a riadi ju talianske námorníctvo. Náklady znáša každý štát sám. Po dosiahnutí plnej operačnej kapacity budú k dispozícii prostriedky EÚ vo výške 11,82 milióna eur na dvanásť mesiacov.
Zatiaľ nie je jasné, či šesť vojnových lodí misie EÚ, zo vzduchu podporovaných vrtuľníkmi a bezpilotnými lietadlami, dokáže prakticky zmeniť situáciu v Stredomorí. V niektoré dni vyráža z líbyjského pobrežia do Európy až 20 plavidiel naložených migrantmi.

Ukrajina: Zelenskyj a Trump plánujú v sobotu pokračovať v rokovaniach
Zelenskyj a Trump absolvujú v sobotu aj druhú schôdzku po tom, čo sa nakrátko stretli pred pohrebom pápeža Františka, ktorý sa konal na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

Rakvu s pápežom Františkom uložili do hrobky v Bazilike Panny Márie Väčšej
Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej.

Skončila sa pohrebná omša za pápeža Františka, rakvu vezú do mariánskej baziliky
Po skončení pohrebnej omše v sobotu napoludnie na Námestí svätého Petra preniesli rakvu s pápežom Františkom naspäť do rovnomennej baziliky.

Biely dom: Trump a Zelenskyj mali „veľmi produktívnu“ diskusiu
Americký prezident a ukrajinská hlava štátu mali spolu „veľmi produktívnu diskusiu“ počas schôdzky, ku ktorej došlo krátko pred pohrebom pápeža Františka vo Vatikáne.

Kardinál Re na pohrebe: František bol pápežom ľudu s otvoreným srdcom ku všetkým
Dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re, ktorý vedie sobotňajší pohreb pápeža Františka, v homílii vyzdvihol zosnulého pontifika ako pápeža ľudu.