10 nenápadných signálov, že vaša pečeň je poškodená
Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré napádajú pečeň patrí cirhóza, cystická fibróza, žlčové kamene a hepatitída. Často sa prejavujú nenápadnými príznakmi, ktoré ignorujeme, až kým stav nie je vážny. Prečítajte si, ako ich môžete odhaliť včas.
Ochorenie pečene sa netýka len alkoholikov. Túto žľazu často napádajú aj vírusy a iné degeneratívne ochorenia. Príznaky sú v skorých štádiách nenápadné a často ich podceňujeme, kým nie je stav vážny. Na čo si dávať pozor?
-
Nevoľnosť a zvracanie
Ak pečeň nedokáže spracovať toxíny, prejaví sa to neustálym pocitom nevoľnosti. Ak sa k tomu pridá zvracanie, mali by ste vyhľadať lekára. Ak sa totiž tieto príznaky vyskytujú bez zjavnej príčiny, zvyčajne signalizujú zle fungujúcu pečeň alebo aj obličky.
-
Slabosť a únava
Stravujete sa zdravo, spíte dostatočne dlho a napriek tomu vás neustále zmáha únava? Jednou z príčin môže byť nesprávne fungujúca pečeň, ktorá nesprávne rozkladá potravu. Z nej potom organizmus nedokáže vyťažiť dostatočné množstvo energie, vitamínov a minerálov, aby fungovalo na sto percent.
Čítajte: Pečeň: 8 vecí, ktoré ju ničia
Slabosť a únava ale môžu byť aj znakom toho, že pečeň nedokáže dostatočne odvádzať toxíny z tela.
-
Strata chuti do jedla
Ľudia s poškodením pečene môžu stratiť chuť do jedla v dôsledku problémov s produkciou žlčovej kyseliny. Tá pomáha rozkladať hlavne tuky. Ak tuky nie sú správne strávené, nebudeme pociťovať hlad a váha pôjde rapídne dole.
-
Žltnutie pokožky
Steatóza pečene, žltačka (hepatitída) a niekedy aj žlčové kamene sa prejavujú žltnutím kože, nechtových lôžok alebo očných bielok. Tento stav spôsobuje nesprávne spracovaný a vylúčený bilirubín.
-
Problémy s trávením
Pečeň zohráva dôležitú úlohu pri trávení. Ak teda nie je v poriadku, prejaví sa to zápchou alebo naopak hnačkou. Zvyčajne sa tento stav bude stupňovať, môžu sa pridať aj kŕče a bolesti. Práve to nakoniec donúti ľudí vyhľadať lekársku pomoc.
-
Zmena farby moču
Tmavší moč, najmä ráno, je väčšinou v poriadku. No ak sa sfarbí do oranžovej, hnedej alebo jantárovej farby, zrejme máte problém s pečeňou alebo obličkami.
-
Zmena stolice
Farba a konzistencia stolice závisí na prijatom jedle a tekutinách. No ak ste nič nezvyčajné nejedli a napriek tomu je vaša stolica žltkastá, sivá alebo inak anbornálna, mali by ste zbystriť pozornosť. Ak sa k tomu pridružia aj iné komplikácie alebo ak tento stav pretrvá, rozhodne by ste mali vyhľadať lekára. Nemusí ísť o poškodenú pečeň ale celkom určite nebude niečo s vašim zažívacím traktom v poriadku.
-
Nepríjemné pocity v bruchu
Trápia vás časté bolesti a kŕče v hornej časti brušnej dutiny? Možno to nebude len tým, čo ste zjedli, ale aj jeden z príznakov zle pracujúcej pečene. Medzi ďalšie príznaky patrí aj časté nadúvanie alebo opuch v tejto oblasti. Opuch zvyčajne signalizuje jedno zo štádií cirhózy pečene.
-
Zadržiavanie tekutín v tele
Ak vám bez zjavných príčin začali opúchať dolné končatiny (najmä chodidlá a členky), jednou z možných príčin je zlé fungovanie pečene. Poškodená pečeň totiž spôsobuje zmeny v tvorbe a vylučovaní látok, ktoré pomáhajú regulovať odvádzanie vody z tela.
-
Zvýšená citlivosť pokožky
Ďalším z nenápadných príznakov ochorenia pečene je aj citlivosť pokožky. To neznamená len citlivosť na dotyk, ale aj extrémne suchú pokožku, ktorá svrbí.
Čítajte: Ako sa stravovať, ak je pečeň poškodená od alkoholu?
Taktiež môžete bojovať s odolnými vyrážkami, ľahko sa tvoriacimi modrinami alebo nezvyčajne viditeľnými žilami pod pokožkou.
Zvyčajne sa tieto príznaky budú pomaly zhoršovať, napriek vašej snahe riešiť ich ako lokálny problém. Ak na sebe pozorujete niektoré z týchto príznakov a ostatné zdravotné výsledky pritom máte v poriadku, je najvyšší čas dať si vyšetriť pečeň.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.