10 stravovacích návykov, ktoré zmenia váš život k lepšiemu
Neustále kontrolovanie každého gramu jedla nie je správne, rovnako ako prejedanie sa. V prípade stravovacích návykov sa rokmi osvedčilo desať pravidiel, ktoré uspokoja myseľ, hlad i ručičku na váhe.
-
Nevzdávajte sa toho, čo máte radi
Každý z nás má nejakú „slabosť“, ktorej sa nevie vzdať, hoci je to zvyčajne poriadna kalorická bomba. Aký by to ale bol život, keby ste si neustále odriekali? Kľúčom je dopriať si – ale v menších a nie príliš častých porciách. Diétovanie a odriekanie totiž nikto nevydrží naveky. Je preto lepšie sa ku strave postaviť reálne a rátať aj s tým, že občas nás jednoducho prepadne chuť. Tomu prispôsobte vaše stravovanie počas dňa.
-
Plánujte
Nemusíte mať presne určené, čo budete jesť každý deň. No ak viete, že na večeru budete mať niečo výdatnejšie, trochu uberte z porcie na obed a naopak. To platí najmä ak chodíte na klasické menu do reštaurácií. Nezabudnite pritom zjesť aj niečo zdravé – napríklad trochu dusenej zeleniny či ovocie ako dezert.
-
Zabudnite na kalórie
Počítanie kalórií je síce pomerne populárne, ale niekedy neefektívne. Napríklad pri prázdnych kalóriách, kedy ide o pomerne veľké čísla, no napriek tomu po takýchto jedlách pociťujeme rýchlo hlad. Pozornosť by ste teda od kalórií mali skôr sústrediť na to, odkiaľ tieto kalórie pochádzajú, či je jedlo nutrične hodnotné a na koľko vás skutočne zasýti.
Čítajte: Ako zlé stravovanie ovplyvňuje vašu pamäť
-
Nejedzte nudné jedlo
Zdravé jedlo sa nám v predstave spája s niečím surovým, tvrdým, bez výraznej chuti. Jednoducho zdravé je nudné! To ale nemusí byť vôbec pravda, ak si dáte trochu záležať na príprave. Chuť jedla môžete ozvláštniť zdravými prísadami – cesnakom, olivovým olejom, korením. Aj naaranžovať si ho môžete tak, že to bude skutočný kulinársky zážitok.
-
Príprava a uskladnenie
Podľa viacerých výskumov by sme nad prípravou zdravého jedla mali tráviť viac času. Táto činnosť sa spája s pravidelným zdravým stravovaním a tým aj stratou hmotnosti. Možno vám to pripadá ako strata času, no ak si dnes večer pripravíte ovocný šalát na zajtra ráno, je veľká pravdepodobnosť, že ho aj skutočne zjete. Rovnaké to bude s obedom a večerou. Investujte do prípravy zdravých jedál čas a vráti sa vám to na zdravšom tele.
-
Obed ako pre kráľa
Stále počúvame, že raňajky sú tým najdôležitejším jedlom dňa. Ale veľa ľudí jednoducho nemá chuť na výdatné raňajky, keď sa zobudia. Je to práve obed, kedy je naše trávenie na vrchole a vtedy organizmus najviac potrebuje jedlo. Ak si doprajete výživný a väčší obed, nebudete mať takú potrebu vyjedať večer alebo si dávať veľkú porciu jedla.
-
Nemajte pocit viny
Neustále počúvame, že jedlo by malo byť zdravé, výživné, nemali by sme jesť priveľa ani primálo... Veľa z týchto tvrdení ale ochudobňujú jedlo o niečo, čím je – potešenie. Jesť dobré jedlo je potešenie nielen pre chuťové poháriky ale aj pre dušu. Neznechuťte si teda jedlo výčitkami svedomia alebo odsudzovaním sa. Tak si tú čokoládu jednoducho dajte, potom uberte z iného jedla a zacvičte si.
-
Zjedzte dúhu
Zelené, oranžové, červené, žlté, modré – jedzte rôznofarebné ovocie a zeleninu a budete nielen sýti, ale aj zdravší. Rôznofarebné suroviny pôsobia aj na psychiku, vnímame ich ako viac atraktívne a chuťovo bohatšie. Rovnaký princíp funguje aj u potravinových farbív a emulgátorov.
-
Zásoba pre prípad núdze
Niekedy medzi jedlami nás prepadne chuť na „niečo malé a dobré“. Práve toto je kritický okamih, kedy sa väčšina z nás rozhodne pre veľmi nezdravú alternatívu, napríklad čokoládovú tyčinku. Mali by ste mať v dome a aj v práci (ak máte možnosť) vytvorenú zásobu zdravších dobrôt pre prípad núdze. Napríklad balenie mandlí.
-
Držte sa pravidla 80% - 20%
Zdravé jedlo by malo tvoriť 80% nášho jedálnička, zvyšných 20% by sme si mali dopriať. Ako to ale vyzerá v praxi? Napríklad tak, že si denne doprajete zhruba 150 – 200 kcal dobrotu. Alebo si to všetko odložíte na jedno celé „nezdravé“ jedlo za týždeň.
Čítajte: Ako si zmenšiť porcie jedla bez toho, aby sme sa cítili hladní
Ďalší spôsob, ako aplikovať pomer 80:20 je prestať jesť, keď sme zhruba na 80% plní. Niekedy nám samo telo napovie, že už má dosť, a tú porciu skutočne nemusíte dojesť.
Akými zásadami sa riadite vy pri stravovaní? Obmedzujete alebo si doprajete?
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.