Vojaci USA idú do Kamerunu, pomôžu v boji proti Boko Haram
- 21:44 14.10.2015
- WASHINGTON/MAIDUGURI

Americký prezident Barack Obama oznámil v stredu listom Kongresu, že Spojené štáty vyšlú do Kamerunu vojakov, ktorí tam budú vykonávať letecké prieskumné a výzvedné operácie a na zabezpečenie vlastnej obrany budú ozbrojení.
Africké jednotky majú sklz
Podľa agentúry AP sa v stredu do tejto africkej krajiny začalo premiestňovať približne 90 amerických vojakov a ich celkový počet by mohol dosiahnuť 300.
Benin, Čad, Kamerun, Niger a Nigéria, sa pred časom dohodli na vytvorení 8700-členných síl pre boj proti Boko Haram, ich zriadenie má však sklz. Čadský prezident Idriss Déby uviedol, že operácie by mohli začať ešte v priebehu tohto mesiaca.
Odporúčame:
Islamisti vyzývajú na svätú vojnu proti Američanom a Rusom
V Čade sa odpálili piati atentátnici, zomreli desiatky ľudí
Militanti v Somálsku zastrelili prezidentovho synovca
Boko Haram sa snaží o zjednotenie
Militanti z Boko Haram vyzvali islamistov zo somálskej skupiny aš-Šabáb, aby rovnako ako oni prisahali vernosť Islamskému štátu a opustili tak teroristickú sieť al-Káida, ku ktorej sa hlásia. Informovala o tom v stredu agentúra AP.
Al-Káida a Islamský štát navzájom bojujú o nových členov a vo videu zverejnenom dnes na Twitteri Boko Haram upozorňuje bojovníkov aš-Šabábu, že jednota "je pre boj na ceste islamu prospešnejšia" a "pomôže pri porážke neveriacich vo svete".
Výzva neznámeho ozbrojenca z Boko Haram, ktorý vo videu vystupuje, je súčasťou širšie koncipovanej kampane na získanie aš-Šabábu na stranu Islamského štátu. Podobné výzvy totiž pred necelými dvoma týždňami zverejnili na internete militanti bojujúci v Iraku, Sýrii, Jemene a na Sinajskom polostrove.
Aš-Šabáb vytlačili z Mogadiša
Extrémisti z Boko Haram vyhlásili na severovýchode Nigérie emirát, kde uplatňujú brutálny výklad islamského práva a podnikajú aj výpady do susedných krajín - Nigeru, Kamerunu a Čadu. Táto skupina prisahala vernosť Islamskému štátu v marci.
Somálske ozbrojené sily s podporou mierových jednotiek Africkej únie (AÚ) vytlačili v roku 2011 aš-Šabáb zo somálskej metropoly Mogadišo.
Skupina, usilujúca sa o zosadenie vlády a nastolenie striktného výkladu islamského práva, odvtedy pokračuje v ozbrojených a bombových útokoch. Pri útoku na univerzitu v meste Garissa v susednej Keni zahynulo v apríli 150 ľudí.

Nespokojný pacient v nemocnici zabil lekára
Lekár napriek okamžitému zásahu kolegov podľahol zraneniam.

Polícia zverejnila záverečnú pitevnú správu Gena Hackmana
Polícia zverejnila hlavné príčiny smrti Gena Hackmana.

Na konkláve sa nezúčastní kardinál Becciu
Taliansky kardinál s volebným právom Angelo Becciu v utorok oznámil svoju neúčasť na nadchádzajúcom konkláve, pri ktorej zástupcovia katolíckej cirkvi zvolia nového pápeža.

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ
Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.