Vírus ebola ostáva v semene až deväť mesiacov od nákazy

Stopy vírusového ochorenia ebola sa môžu vyskytovať v semene osôb, ktoré prekonali krvácavú horúčku, až po obdobie deviatich mesiacov od nákazy.
Vyplýva to z prvých výsledkov dlhodobej štúdie publikovanej v prestížnom odbornom magazíne New England Journal of Medicine (NEJM), o ktorej záveroch dnes informovala agentúra DPA.
Vedci podrobili testom vzorky semena odobratého 93 mužom z hlavného mesta západoafrického štátu Sierra Leone, Freetownu. Títo muži sa ebolou nakazili v uplynulých dvoch až desiatich mesiacoch. Testy potvrdili, že po šiestich mesiacoch sa síce výskyt vírusu v testovanom semene výrazne znížil, jeho stopy však u niektorých mužov ostali.
Ďalšie testovanie odobraných vzoriek semena sa uskutoční v americkom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby sa určilo, či v týchto prípadoch pretrváva riziko infekcie. Stopy vírusu v genetickom materiáli u osôb, ktoré prekonali ebolu, sa potvrdili už v predchádzajúcich výskumoch, doplnila DPA.
Publikovaná správa odhaľuje prvé výsledky spoločnej dlhodobej štúdie organizovanej vedeckými tímami orgánov na ochranu verejného zdravia v Sierre Leone, Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a amerického CDC.
Osoby podrobené testom v rámci tejto štúdie boli poučené o bezpečnom správaní a dostali kondómy.
"Preživší po ebole sa musia vyrovnávať s rastúcim počtom zjavných zdravotných komplikácií," uviedol riaditeľ CDC Tom Frieden. "Táto štúdia nám dáva nové dôležité informácie o zotrvaní vírusu ebola v semene a pomáha predkladať odporúčania preživším a ich milovaným, ktoré im pomôžu ostať zdravými."
Od vypuknutia epidémie eboly koncom roku 2013 sa podľa oficiálnych štatistík nakazilo v západnej Afrike krvácavou horúčkou vyše 28.400 osôb a takmer 11.300 jej podľahlo. V Sierre Leone už tri týždne nezaznamenali nový známy prípad tohto ochorenia.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.