Slovensko víta akčný plán medzi Európskou úniou a Tureckom
- 6:36 16.10.2015
- BRUSEL
Lídri členských krajín Európskej únie na svojom štvrtkovom zasadnutí schválili spoločný akčný plán medzi Európskou úniou a Tureckom. Slovensko túto dohodu víta, keďže v Turecku je približne 2,5 milióna utečencov a je v našom záujme, aby cez Turecko prestali do Európy prichádzať migranti. Po skončení summitu v Bruseli o tom informoval slovenský premiér Robert Fico.
Na pomoc Turecko by mohlo ísť 500 miliónov eur
Vzťah Únie a Turecka na summite podľa Fica rezonoval. Slovensko podľa premiéra už dlhší čas zvýrazňovalo potrebu hovoriť s krajinami, kde sú najväčšie utečenecké tábory. Fico spoločný akčný plán víta, "pretože tieto dve strany sa dohodli, že budú spoločne zdieľať náklady a úsilie, aby sme čo možno najviac ľudí zadržali, aby nešli do EÚ," povedal Fico o akčnom
Európa by mala Turecku pomôcť finančne, ale aj materiálne či technicky. "Táto pomoc má byť určená najmä na vybudovanie takej infraštruktúry na území Turecka, ktorá bude dostatočná na to, aby sa ľudia v Turecku cítili bezpečne a súčasne bola zachovaná aj určená kvalita života," objasnil premiér s tým, že okrem infraštruktúry potrebujú utečenci aj školy či zdravotnú starostlivosť. Na pomoc Turecko by mohlo ísť 500 miliónov, ktoré na to vyčlenila Európska komisia.
Liberalizácia vízového režimu
"Pokiaľ ide o Turecko, musíme vychádzať z toho, že sú krátko pred voľbami," zdôraznil šéf slovenskej exekutívy. Preto sú tu legitímne politické očakávania, pokiaľ ide o akési oživenie negociácií medzi Tureckom a EÚ, ozrejmil Fico. "Použil sa na to taký špeciálny výraz, že dať do toho novú energiu," uviedol. Takisto sa hovorilo aj o liberalizácii vízového režimu. To, že Turecko žiada liberalizáciu vízového režimu a posun v rokovaniach o vstupe do EÚ, nie je podľa Fica nič nezvyčajné. "Ak EÚ niečo chce od Turecka, je normálne, že Turecko chce niečo od EÚ. Je to bežná politická dohoda," povedal.
Fico na tlačovej konferencii pripomenul aj dohodu krajín Visegrádskej štvorky pomôcť Maďarsku s ochranou vonkajšej schengenskej hranice so Srbskom. Slovensko aj Česko pošle 50 policajtov, poľská premiérka prisľúbila 60 – 70 príslušníkov policajného zboru a zároveň každá z týchto krajín poskytne aj technickú pomoc. Zároveň Fico tento typ pomoci s ochranou schengenskej hranice ponúkol aj napríklad Grécku a Taliansku na bilaterálnej báze. "Snažili sme sa predstaviť toto ako niečo, čo by mohlo fungovať v Grécku alebo Taliansku a opätovne som ponúkol pomoc na bilaterálnej báze v týchto krajinách za Slovensko," zdôraznil s tým, že počas summitu kládli veľký dôraz na ochranu schengenu.
Nemci chcú dať stopku ohňostrojom, petíciu podpísali desiatky tisícov
Viac ako štvrť milióna obyvateľov Nemecka podpísalo online petíciu za úplný celoplošný zákaz tzv. zábavnej pyrotechniky na súkromné použitie.
Tusk: Pravicový kandidát na poľského prezidenta by mohol "zničiť Európu"
Poľský premiér Donald Tusk varoval, že prezidentský kandidát Karol Nawrocki, podporovaný bývalou vládnucou stranou Právo a spravodlivosť, by mohol v prípade svojho víťazstva vo voľbách "zničiť Európu".
Zomrel najstarší človek na svete, Japonka prežila obe svetové vojny
Tomiko Itookaová prežila posledné dni života v opatrovateľskom dome v Japonsku.
Ukrajina opäť čelila útokom dronov, letisko v Petrohrade dočasne obmedzilo lety
Ruská armáda v noci na sobotu vyslala do útokov na Ukrajinu 81 bezpilotných lietadiel.
Velitelia ochranky prezidenta Južnej Kórey odmietli prísť na policajný výsluch
Dvaja najvyšší predstavitelia ochranky juhokórejského prezidenta odmietli žiadosť polície, aby sa v sobotu dostavili na výsluch.