Vedci chcú nenarodené deti liečiť pomocou kmeňových buniek
Švédski a britskí vedci oznámili, že v januári spustia prvý klinický test, počas ktorého ešte nenarodeným deťom implantujú kmeňové bunky.
Odborníci dúfajú, že touto metódou dokážu zmierniť symptómy neliečiteľného ochorenia osteogenesis imperfecta, známeho tiež ako choroba krehkých kostí.
Osteogenesis imperfecta je genetická kostná porucha, pri ktorej sa ľudia rodia s chybami spojivového tkaniva, zvyčajne pre nedostatok kolagénu typu I. Ochorenie postihuje približne jedného z 20-tisíc ľudí, pričom ak sa dieťa narodí s viacerými fraktúrami, tak môže byť smrteľné.
Tým, ktoré prežijú, hrozí až pätnásť zlomenín ročne, problémy s chrupom a poruchy sluchu a rastu. Vedci z Inštitútu Karolinska v Štokholme a Great Ormond Street Hospital v Londýne použijú v teste kmeňové bunky z nedonosených plodov, pričom pätnásť detí ich dostane ešte pred narodením a ďalších pätnásť až po.
Vedci následne porovnajú počet ich fraktúr s pacientmi, ktorí túto liečbu nepodstúpia. Prvé kmeňové bunky im implantujú medzi 20. a 34 týždňom tehotenstva. "Ide o veľmi závažné ochorenie. Naším cieľom je zistiť, či liečba kmeňovými bunkami v maternici dokáže zmierniť jej symptómy a znížiť počet zlomenín," uviedla Lyn Chitty z Great Ormond Street Hospital.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.