5 dôvodov, prečo sa nám chudne horšie, než pred dvadsiatimi rokmi
Zdá sa vám, že dnes sa akosi ťažšie zhadzujú nadbytočné kilogramy? Nie je to iba zdanie, ale krutá realita. Prečítajte si príčiny tohto fenoménu.
Obezita a celkovo nadváha u všetkých vekových kategórií nebola nikdy tak rozšírená, ako v súčasnosti. Podľa štúdie v žurnáli Obesity Research & Clinical Practice je pre terajších dvadsiatnikov a tridsiatnikov (ale aj mladšie ročníky) udržanie zdravej váhy ale aj chudnutie omnoho ťažšie, ako pred dvadsiatimi rokmi.
Vedci sledovali stravovanie a pohybové aktivity viac než 50 000 ľudí v čase od rokov 1971 až po rok 2008. Záver ich výskumu bol znepokojujúci. Ak 25-ročný človek v roku 2008 zje rovnaké množstvo makronutientov (karbohydrátov alebo bielkovín) a má rovnako častý a intenzívny pohyb ako človek z roku 1980, aj tak priberie približne o 10% viac na váhe.
Ako je to možné a čo konkrétne má na tento proces vplyv? Vedci určili niekoľko možných príčin. Okrem častého sedavého spôsobu života môžu mať na spaľovanie vplyv aj iné faktory.
Chemikálie
V našich potravinách sa nachádza omnoho väčšie množstvo chemikálií, než kedysi. Je to preto, aby sa takto zintenzívnila chuť, farba, trvanlivosť a atraktivita výrobku pre zákazníka. Veľa z týchto chemikálií ale má vplyv na produkciu a fungovanie našich hormónov, čo sa môže prejaviť aj na naberaní váhy. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomína bisfenol A, ktorý sa nachádza v konzervách a je priamo spájaný s rizikom vzniku obezity u detí.
- Ako tomu zabrániť: Dávajte si pozor na pesticídy, emulgátory, ftaláty v plastoch a podobne. Síce sa im nemôžeme úplne vyhnúť, no určité opatrenia sa dajú spraviť. Siahnite napríklad po ovocí a zelenine z domácej maloobchodnej produkcie, ktorá nepoužíva agresívne pesticídy.
Lieky
Od roku 1980 dokázateľne stúplo množstvo ľudí, ktorí užívajú antidepresíva. Najmä táto kategória liekov stojí za spomaleným spaľovaním metabolizmu.
- Ako tomu zabrániť: Ak máte takýto problém, najlepším riešením je prediskutovať ho s lekárom, ktorý vám lieky predpísal. V súčasnosti sa dá nájsť taká alternatíva, ktorá vám nebude zbytočne spomaľovať metabolizmus.
Umelé sladidlá
Majú síce na prvý pohľad menej kalórií, no opäť patria k látkam, ktoré majú vplyv na produkciu a fungovanie hormónov v našom organizme (najmä inzulínu). Umelé sladidlá neuspokoja chuť na sladké, práve naopak – majú tendenciu zvyšovať tieto chute a preto sa spájajú aj s nárastom hmotnosti. Okrem toho má aj hladina inzulínu v krvi určitý dopad na skladovanie tuku v tele.
- Ako tomu zabrániť: Dávajte si pozor na výrobky s označením „sugar free“ alebo „light“. Najčastejšie sa to týka sladených nápojov. Prejdite teda radšej na vodu, čaj alebo domáce džúsy.
Spánok
Jeho nedostatkom trpí čoraz viac ľudí. A to vedie k produkcii hormónov grelín a leptín. Grelín spôsobuje pocit hladu a leptín je zase produkovaný tukovými bunkami. Ich nadmerná produkcia spôsobuje nenápadné naberanie na váhe. A to aj napriek správnej strave či cvičeniu.
- Ako tomu zabrániť: Jednoducho si na kvalitný spánok spravte čas. Rovnako ako na cvičenie, či iné aktivity. Nepodceňujte spánok a neodsúvajte ho na vedľajšiu koľaj s tým, že cez víkend „dospíte“.
Mikróby v črevách
Črevná flóra má veľký vplyv na rozkladanie potravy aj chudnutie. Až 98% týchto mikróbov súvisí s priberaním. Konkrétne ide o pomer dvoch skupín baktérií - firmicutes a bacteroidetes. Čím vyšší je pomer firmicutes ku bacteroidetes (pomer F: B), tým vyššie je riziko obezity.
Hladiny firmicutes sa zvyšujú, keď ľudia konzumujú sladkú alebo mastnú stravu. Na jednej strane pomáhajú čerpať energiu z potravy, na strane druhej môžu spôsobiť nepekný zápal, ktorý povedie k obezite.
- Ako tomu zabrániť: Zmeňte pomer baktérií k lepšiemu tak, že budete konzumovať hlavne stravu bohatú na vlákninu a polyfenoly.
Ako ste na tom s chudnutím vy? Máte pocit, že je to skutočne ťažšie, než kedysi?
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.