Stále lepšie lístkové cesto
- 8:00 20.10.2015
- BRATISLAVA

Súťaž o najlepšie lístkové cesto a výrobky z neho sa stáva tradíciou. V poradí 5.ročník súťaže sa konal v dňoch 15. a 16. 10. 2015, tentokrát na SOŠ potravinárskej v Kežmarku. Súťaže sa zúčastnili žiaci 2. až 4. ročníka z deviatich stredných odborných škôl, a to z Bratislavy, Banskej Bystrice, Topoľčian, Kežmarku, Košíc, Krupiny, Nitry, Levoče a Pruského. Tímy ukázali svoje zručnosti v nezmenených kategóriách klasické lístkové cesto a pľundrové cesto.
Všetci účastníci museli v stanovenom intervale vytvoriť rozmanité kreácie z ciest, pričom na všetko dozerali ich majstri. Prvou úlohou bolo pripraviť tri kusy štvorcov z lístkového cesta rozmerov 10 x 10 cm s hrúbkou 5 mm, a taktiež výrobky podľa vlastnej fantázie. Súťažiaci si so sebou priniesli aj širokú škálu pracovných pomôcok, ako napríklad nože, krájače, misky či mašľovacie štetce. Organizátori súťaže sa aj tento rok postarali o dôležité suroviny ako múka, droždie, soľ, olej, zlepšujúci prípravok, margaríny a vajíčka, ktoré boli pre súťažiacich pripra-vené vopred.
Pri hodnotení porota posudzovala viacero kritérií. Dôležitá bola okrem iného aj presnosť vyro-beného štvorca, úprava povrchu, taktiež chuť, originalita a ďalšie í rad prísnych kritérií. O od-bornosť sa postaral garant podujatia – Únia priemyselných pekárov.
Celá súťaž sa uskutočnila z prostriedkov propagácie projektu www.podpormeremesla.eu, kto-rého hlavným cieľom je dať do povedomia žiakom končiacim ZŠ, respektíve ich zákonným zástupcom dôležitosť odborného vzdelávania a prípravy, a taktiež podporiť rozvoj spolupráce medzi zamestnávateľom a strednou odbornou školou.
Celý projekt je financovaný z finančných prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu prostredníctvom Úradu vlády SR, a to v rámci programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.
Súťažiacich hodnotila trojčlenná porota v zložení:
Ing. Viera Žatkovičová – predseda poroty, pracovník ŠIOV
Ing. Martin Jurica – člen poroty, pracovník Beluša Foods
Ivona Uhliarová – člen poroty za Úniu priemyselných pekárov Slovenska,
CV Liptovský Hrádok a hlavný technológ Tatrapeko, a.s., Liptovský Mikuláš
Výsledky súťaže:
Jednotlivci lístkové cesto
1. miesto – Veronika Lenhardtová zo SOŠ Krupina
2. miesto – Dominika Smolenová zo SOŠ Kežmarok
3. miesto – Natália Makkaiová z HA košice
Jednotlivci pľundrové cesto
1. miesto – Petra Fudalyová zo SOŠ Kežmarok
2. miesto – Dominik Dvorský zo SOŠ Banská Bystrica
3. miesto – Andrea Miglierini zo SOŠ Bratislava
Družstvá
1.miesto – SOŠ Kežmarok
2.miesto – SOŠ Krupina
3.miesto – SOŠ Nitra
Tento rok sa udeľovala aj mimoriadna cena predsedu Únie priemyselných pekárov, ktorú si zaslúžene odniesli žiaci zo SOŠ Levoča.
Výhercom gratulujeme!

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?