73% úverov na nehnuteľnosti je v SR riadne splácaných
- 11:57 21.10.2015
- BRATISLAVA

Predstavitelia bánk na Slovensku aj v Európe sú viac naklonení k financovaniu realitných projektov, ktoré už generujú príjmy, ako k poskytnutiu prostriedkov na nové projekty. Takmer tri štvrtiny z poskytnutých úverov na nehnuteľnosti boli u nás v minulom roku riadne splácané. Priemerná výška poskytnutého úveru sa pohybovala na úrovni 9 -20 miliónov eur. Tieto zistenia priniesol nový prieskum KPMG – Barometer úverovania nehnuteľností 2015.
V dominantných a etablovaných ekonomikách je preferovanou oblasťou financovania rezidenčný segment. V ostatných ekonomikách je to výstavba kancelárskych priestorov. Na Slovensku banky dávajú prednosť financovaniu projektov v segmente logistiky a kancelárskych priestorov.
Podľa výsledkov štúdie KPMG môžeme v tomto roku pozorovať vysoký podiel úverov, ktoré sú plne splácané. Najvyšší podiel plne splácaných úverov je vo Švédsku (99%), nasleduje Česká republika (98%) a Nemecko (94%). Na Slovensku je tento ukazovateľ na úrovni 73%. Od minulého roka je to zvýšenie o 3%.
"Aj napriek pozitívnemu trendu je objem nesplácaných úverov na Slovensku, s ktorými majú banky veľké problémy, stále vysoký. Z celkového objemu poskytnutých úverov tvoria až 15%, čo v porovnaní s ostatnými krajinami z dominantných a etablovaných ekonomík predstavuje druhý najväčší podiel po Španielsku s 33%", uviedol Rastislav Nemec, Riaditeľ na oddelení Manažérskeho poradenstva, KPMG na Slovensku.
Banky v etablovaných ekonomikách sa vyjadrili pozitívne ohľadne možnosti reštrukturalizovať nesplácané úvery. Najviac optimizmu vyjadrili opýtaní v Českej republike (82%), najpesimistickejší sú poľskí respondenti (62%). Na Slovensku sa kladne k reštrukturalizácii nesplácaných úverov vyjadrilo 65% opýtaných. Je to výrazný posun oproti roku 2014, kedy sa pozitívne vyjadrilo 39% bánk.
Slovensko zaznamenalo v minulom roku 8% z celkového objemu realitných transakcií v regióne strednej a východnej Európy. Podľa prieskumu KPMG bol celkový objem úverov poskytnutých v posledných 12-18 mesiacoch na Slovensku rovnomerne rozložený medzi nové projekty a projekty už generujúce príjem. Priemerná výška poskytnutého úveru sa pohybovala v rozmedzí 9 -20 miliónov eur, pričom preferovaná výška by sa mala byť na úrovni 12-28 miliónov. Slovenskí respondenti sa zhodli, že ich najväčšou konkurenciou sú zahraničné komerčné banky, súkromné kapitálové fondy, dlhové fondy a investičné banky.
Podľa štúdie Barometer úverovania nehnuteľností 2015 sa v dominantných a etablovaných ekonomikách najnižšie úrokové prirážky k základnej úrokovej sadzbe 3-mesačný EURIBOR aplikujú vo Švédsku, Nemecku a Rakúsku, zatiaľ čo najvyššie na Slovensku, v Holandsku a Poľsku.
"Banky na Slovensku prejavujú v porovnaní s minulým rokom rastúci záujem o financovanie nových developerských projektov," dodáva Rastislav Nemec. Aj výsledky prieskumu naznačili, že v nasledujúcich 12-18 mesiacoch by mal celkový objem poskytnutých úverov do nehnuteľností na Slovensku rásť.
O prieskume
Šieste vydanie prieskumu Property Lending Barometer – Barometer úverovania nehnuteľností prináša analytický pohľad na prístup bánk k financovaniu realitných projektov v Európe. V roku 2015 sa ho zúčastnilo 90 finančných inštitúcií z 21 krajín vrátane Slovenska. Všetky banky, ktoré sa zúčastnili štúdie, boli v minulom roku aktívne na európskom realitnom trhu. Zber dát sa uskutočnil primárne formou hĺbkových rozhovorov so zástupcami bank a pomocou online dotazníka v mesiacoch máj - júl 2015

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?