10 najlepších domácich receptov proti bronchitíde

Bronchitída, akútna či chronická, sa zvyčajne lieči antibiotikami. Urýchliť liečbu ale môžete aj veľmi účinnými domácimi receptami. Prinášame vám desať najlepších pomocníkov proti tejto chorobe.
Akútna bronchitída sa zvyčajne dostaví ako komplikácia pri nádche či chrípke. Chronickou trpia hlavne fajčiari.
Prejavuje sa častými záchvatmi kašľa, hustým hlienom, ktorý sťažuje dýchanie, bolesťami hrudníka pri dýchaní, bolesťou hrdla a niekedy aj teplotou. Zvyčajne sa lieči antibiotikami alebo voľnopredajnými liekmi, ktoré podporujú vykašliavanie. Vašu liečbu ale môžete urýchliť aj domácimi surovinami.
-
Zázvor
Pôsobí protizápalovo a podporí imunitu. Pripravte si z neho teda čaj. Ak máte k dispozícii prášok, môžete ho rozmiešať s medom, klinčekmi alebo škoricou v mlieku (alebo vo vode) a túto zmes pravidelne piť.
-
Cesnak
Má podobné účinky ako zázvor. Ak ho ale nechcete konzumovať surový či v polievke, máme pre vás trochu nezvyčajný recept. Vyskúšajte povariť tri nakrájané strúčiky v pohári mlieka. Túto zmes pite každý deň pred spaním počas choroby.
-
Kurkuma
Kurkuma je dobre známa svojimi protizápalovými účinkami. Jednoducho rozpustite dve lyžičky v mlieku, chvíľu povarte a následne vypite. Kurkumové mlieko môžete piť dva až trikrát denne.
Pozrite si: Chrípka, kašeľ, prechladnutie? Toto vám pomôže
-
Eukalyptový olej
Pridajte niekoľko kvapiek do hrnca s horúcou vodou a naparte sa. Inou alternatívou je potrieť si týmto olejom hruď. Pomôže vám pri spriechodnení dýchacích ciest.
-
Slaná voda
Kloktanie slanou vodou vás vyjde pomerne lacno a je veľmi účinne aj v prípade bronchitídy. Stačí rozpustiť lyžičku obyčajnej soli v pohári vody.
-
Med
Okrem toho, že výborne chutí, má aj antibakteriálne a protizápalové účinky. Pridávajte si ho do čaju alebo do teplej citrónovej vody.
-
Cibuľa
Má výborný účinok na rozpúšťanie hlienu. Skúste si nakrájanú cibuľu spolu s citrónom naložiť do medu alebo cukru. Nádobu, v ktorej ste ich zmiešali, postavte na teplé miesto, kde pustia šťavu. Po pár hodinách môžete zmes precediť a ostane vám domáci cibuľový sirup. Ten bude chutiť najmä deťom, no pomôže aj dospelým. Užívajte 4 – 8 lyžíc denne počas choroby.
-
Epsomská soľ
Pripravte si horúci celotelový kúpeľ z tejto soli, ktorá vám pomôže uvoľniť hlieny z dýchacích ciest. V kúpeli ostaňte ponorení aspoň pol hodinu. Ľudia s chronickou bronchitídou by mali takýto kúpeľ absolvovať dvakrát týždenne.
Čítajte: Zbavte sa kašľa s ananásovou šťavou
-
Sezamové semiačka
Majú liečivé účinky, ktoré podporia váš boj s bronchitídou a hlavne vám pomôžu pri bolestiach hrude, ktoré spôsobuje častý kašeľ. Rozmiešajte lyžičku týchto semiačok spolu s ľanovými alebo chia semiačkami v mede. Pridajte štipku soli a užívajte pred spaním.
-
Voda
Počas bronchitídy je pitný režim obzvlášť dôležitý. Najmä kvôli hlienu. Vodu môžete obmieňať s džúsmi alebo bylinkovými čajmi (mätovým, kamilkovým, šalviou a inými). Počas choroby by ste sa ale mali načas vzdať kofeínu a alkoholu.
Ako bojujete s bronchitídou vy? Spoliehate sa na antibiotiká alebo si pomáhate aj domácimi receptami?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.