Z kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko uniká molekulárny kyslík

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) objavila v plynnom obale kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko molekulárny kyslík. Tento nečakaný objav môže podľa vedcov znamenať, že súčasný model vzniku Slnečnej sústavy nemusí byť úplne správny. Kyslík je totiž extrémne reaktívny s vodíkom, ktorého bolo v počiatkoch Slnečnej sústavy veľmi veľa. Z toho vyplýva, že všetok molekulárny kyslík mal zmiznúť ešte pred vznikom spomínanej kométy, ktorej vek stanovili na 4,6 miliardy rokov.
Kyslík bol pritom po vodnej pare, oxide uhoľnatom a oxide uhličitom štvrtým najčastejším plynom v okolí kométy. Vedci predpokladajú, že molekuly kyslíka museli ešte pred vznikom Slnečnej sústavy veľmi rýchlo zmrznúť a následne zostať v tejto podobe uväznené v ostatnom materiáli, ktorý v súčasnosti tvorí kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko. Odborníci sa momentálne snažia objaviť molekulárny kyslík aj v údajoch zo sondy Giotto, ktorá ešte v roku 1986 skúmala Halleyho kométu.
Informácie pochádzajú z webstránok www.space.com, www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.