Radwanská zdolala vo finále Češku Kvitovú
Agnieszka Radwanská (Poľ.-5) - Petra Kvitová (ČR-4) 6:2, 4:6, 6:3 za 126 minút.
Obe niekdajšie dvojky renkingu nastúpili so zabandážovaným pravým stehnom, bojovali o koncoročnú piatu priečku vo svetovom rebríčku. Renomovanejšia zo sestier Radwanských vo svojom premiérovom finále na "Masters" celkovo predviedla v porovnaní s 25-ročnou hrdinkou edície 2011 z Istanbulu Kvitovou vyváženejší výkon. V neutrálnych situáciách sa opierala o povestnú odolnosť a nútila súperku k príliš riskantnej ofenzíve. V prvom sete urobila jedinú nevynútenú chybu, Češka 16. Zďaleka teda nebolo podstatné, že Poľka zaostala v otváracom dejstve na "winnery" 4:8. V druhej časti dokonca úderovo nezlyhala ani raz a Kvitová v 14 prípadoch, lenže na víťazné zásahy už to bolo 20:4, čo sa muselo premietnuť.
Dvojhra - finále:
Agnieszka Radwanská (Poľ.-5) - Petra Kvitová (ČR-4) 6:2, 4:6, 6:3 za 126 minút
Rozhodnutie - aspoň zdanlivo - naznačovali kľúčové okamihy hneď na začiatku tretieho setu. Zatiaľ čo Radwanská nepremenila brejkbal vo vstupnej hre, čoraz účinnejšie returnujúca Kvitová zužitkovala šancu uniknúť na 2:0 a ozvalo sa značkové hecovanie "pojď!". Poľka však včas stopla rozlet Češky. Rezolútnym príjmom znížila na 1:2, potom hladko vyrovnala na 2:2 a Kvitová pod ťarchou brejkbalu v piatom geme vyhodila forhend. O brejk dolu ani náhodou nekapitulovala: brutálnym bekhendovým krosom spod kolien odskočila na 40:0 na príjme a pri druhej príležitosti zabral jej vstúpený bekhend popri čiare z dobre utvorenej pozície - 3:3 a k tomu solídnych 30:0. Kvitová však v tejto hre spáchala dve dvojchyby a pri druhom brejkbale Radwanskej skončil jej forhend v sieti.
Zápas stále viac bavil nielen vyrovnanosťou, ale aj narastajúcou kvalitou, protagonistky akoby si nechávali to najlepšie na záver. Radwanská potvrdila brejk cez zneisťujúcich 30:30, viedla 5:3, bola na prahu. Navyše, vydareným returnom išla na 30:0 a Kvitová prepálila forhend z hĺbky dvorca. Pri prvom mečbale súperky zastavila jej podobný úder sieť.
Prehľad víťaziek predchádzajúcich pätnástich ročníkov:
2000 Martina Hingisová (Švaj.)
2001 Serena Williamsová (USA)
2002 Kim Clijstersová (Belg.)
2003 Kim Clijstersová (Belg.)
2004 Maria Šarapovová (Rus.)
2005 Amélie Mauresmová (Fr.)
2006 Justine Heninová (Belg.)
2007 Justine Heninová (Belg.)
2008 Venus Williamsová (USA)
2009 Serena Williamsová (USA)
2010 Kim Clijstersová (Belg.)
2011 Petra Kvitová (ČR)
2012 Serena Williamsová (USA)
2013 Serena Williamsová (USA)
2014 Serena Williamsová (USA) "Pred dvoma týždňami som ani len nevedela, či tu vôbec budem hrať. Teraz som šampiónka, je to neskutočný úspech... Finále bolo ako na hojdačke a podľa mňa rozhodlo napokon to, že som v dôležitých okamihoch robila správne voľby. Samozrejme, že ma škrelo premrhanie sľubného náskoku v druhom sete, ale vzhľadom na víťazný koniec už nie je podstatné, ako sa tento triumf zrodil. Som extrémne šťastná: prvé finále a hneď titul, nemôže to byť lepšie," povedala v interview na kurte Radwanská, ktorá mala konečný pomer "winnerov" a nevynútených chýb 15:5, Kvitová 41:53.
"Neuveriteľné... Fakt som čosi takéto nečakala. Najmä po tom, ako som nemala práve najlepší úvod sezóny. Myslím si, že teraz je vhodné pripomenúť múdrosť: nezáleží na tom, ako sa to začne, ráta sa koniec. Petra dnes po prvom sete zlepšila svoj výkon. Spočiatku robila veľa ľahkých chýb, ale potom predvádzala agresívny tenis, posielala mi údery s výbornou dĺžkou a ja som iba behala ďaleko za základnou čiarou. Ona vtedy hrala svoje maximum a nedalo sa s tým veľa robiť. Všetko sa zrazu vyvíjalo jej smerom. Ja som však v treťom sete dokázala kontrovať a napokon to dopadlo v môj prospech," rekapitulovala Radwanská na tlačovej besede, citovala ju internetová stránka Tenisovej asociácie žien (WTA).
"Ten prvý set ma bez diskusie frustroval. Mala som taktické plány a vedela som, čo chcem hrať, ale nedarilo sa mi realizovať zámery. Chcela som si počínať agresívne, lenže ma zrážali chyby. Zároveň mi bolo jasné, že sa proti nej nemôžem púšťať do dlhých výmen - v takom prípade by som to totiž mohla zabaliť už po prvom sete. Ani neviem, ako som sa v druhej časti dokázala dostať nazad. V treťom sete som začala dobre, ale potom prišiel dôležitý gem za stavu 3:3, ktorý mi nevyšiel. Podľa mňa bol kľúčový. Myslím si, že v druhom sete som zahrala naozaj dobre, tlačila som ju a nerobila som až toľko chýb ako predtým. V treťom sete som však na to nenadviazala tak, ako bolo treba. Navyše, Aga ku koncu zahrala lepšie ako v strednej fáze zápasu," glosovala Kvitová.
Už po semifinále bolo isté, že Radwanská aj Kvitová prekročia hranicu 20 miliónov amerických dolárov zárobku tenisom. Zo skupiny zhodne postúpili s bilanciou 1:2, Poľka je teraz prvou takouto dobyvateľkou titulu. Vo finále okrem Češky neuspeli z aktérok s takouto štatistikou zo základnej fázy ani Francúzka Amélie Mauresmová (2003) a Američanka Venus Williamsová (2009).
Zverenkyňa fedcupového kapitána Tomasza Wiktorowského Radwanská pred príchodom na tento turnaj nemala v aktuálnej sezóne na konte ani jeden triumf nad niektorou členkou Top 5. Teraz dosiahla tretí za štyri dni po prekonaní Rumunky Simony Halepovej aj Španielky Garbine Muguruzovej-Blancovej. Pred turnajom mala stávkový kurz 7,5, Kvitová 6,5.
Semifinalistka WTA Finals 2012 a 2014 Radwanská upravila v bilancii proti dobyvateľke Wimbledonu 2011 a 2014 Kvitovej na 3:6, z toho na šampionáte pozoruhodných 3:2. Revanšovala sa za prehru 5:7, 4:6 z augustového New Havenu. V tohtoročných "maratónoch" má skóre 9:14, Kvitová 10:8. Trend z trojseťákov sa teda nepotvrdil.
Radwanskej nie tak dávno konzultantsky pomáhala Kvitovej rodáčka Martina Navrátilová. Kvitová sa dátumovo presne o mesiac predstaví na bratislavskej exhibícii Tennis Champions v NTC proti domácej Karolíne Schmiedlovej. Už o dva týždne ju čaká pražské fedcupové finále Česko - Rusko, v ktorom bude líderkou domácich. Takisto ľavorukej kolegyni Lucii Šafářovej sľúbila "pár pív" za pomoc s postupom zo skupiny v Singapure.
Finalistka Wimbledonu 2012 "Aga" Radwanská účinkovala medzi elitou siedmy raz a má zápasové skóre 9:12 (Kvitová po piatej účasti 10:8). V jesennom období po newyorských US Open sa jej darilo, má bilanciu 17:4. Dosiaľ poslednou hráčkou, ktorá triumfovala na WTA Finals bez toho, aby mala na konte grandslamový titul, bola od roku 2005 Mauresmová, v sezóne 2006 sa však presadila na Australian Open aj Wimbledone. Jedinou šampiónkou, ktorá nikdy nezískala primát vo dvojhre na veľkej štvorke, je Nemka Sylvia Hanikaová (1982). Radwanská sa nepochybne bude snažiť vyhnúť sa pribudnutiu do tejto kategórie.
Na podujatí zo zdravotných dôvodov chýbala dobyvateľka ročníkov 2001, 2009 a 2012 - 2014 a líderka svetového rebríčka Serena Williamsová z USA. Spomenutá jednotka turnaja Halepová nepostúpila zo skupiny. Už v utorok sa v čínskom Ču-chaji začnú tzv. malé MS pod názvom WTA Elite Trophy.
Slovenskí hokejisti zdolali v 2. zápase kvalifikácie Maďarsko
Slovenskí hokejisti uspeli vo svojom druhom zápase na finálovom kvalifikačnom turnaji o ZOH 2026.
Futbalový šampionát v roku 2025 sa uskutoční na Slovensku
Majstrovstvá Európy futbalistov 21 rokov sa v roku 2025 uskutočnia na Slovensku. Rozhodol o tom Výkonný výbor Európskej futbalovej únie na stredajšom zasadnutí vo švajčiarskom Nyone.
Vlhová viedla po 1. kole obr. slalomu: "Veľmi ťažké podmienky"
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.
Verstappen vybojoval na záver sezóny F1 v Abú Zabí 15. víťazstvo
Holandský pretekár Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Abú Zabí, záverečných 22. pretekoch sezóny F1.
Vlhová priznala, že po tomto momente uvažovala o konci kariéry
"Cítila som sa úplne prázdna,“ uviedla Vlhová pre Blick.