10 byliniek a korenín, ktoré podporia činnosť vášho mozgu

Nie je žiadnym tajomstvom, že to, čo jeme, má značný vplyv aj na činnosť nášho mozgu. Niektoré suroviny ho dokážu naštartovať, iné naopak spomaliť. Na fungovanie mozgu majú vplyv aj nenápadné bylinky. Ktoré to sú sa dozviete v článku.
Určite ste už počuli o rôznych spôsoboch, ako zlepšiť činnosť vášho mozgu. Od rôznych podporných tabliet, cez hudobné alfa vlny až po meditáciu sa pomaly dostávame ku strave. Konkrétne ku bylinkám. Ako môže niečo také drobné mať vplyv na fungovanie mozgu? Čítajte ďalej a dozviete sa.
-
Kurkuma
Obsahuje účinnú látku kurkumín, ktorej účinky sa spájajú s prevenciou voči Alzheimerovej chorobe. Tiež pôsobí ako silný antioxidant, zlepšuje pamäť a má antidepresívne účinky. Podľa niekoľkých štúdií tiež pomáha mozgovým bunkám chrániť sa pred poškodením alkoholom.
Čítajte: Kurkuma ako náhrada za antidepresíva
-
Tymián
Prchavé oleje, ktoré sa v tejto bylinke nachádzajú, zvyšujú hladiny omega-3 mastných kyselín, konkrétne hladiny DHA - kyseliny dokosahexaenovej. Tie sú pre správne fungovanie mozgu najdôležitejším komponentom. Omega-3 mastné kyseliny chránia mozog pred predčasným starnutím a demenciou, zlepšujú našu pamäť a schopnosť učiť sa.
-
Oregano
Pretože obsahuje vysokú koncentráciu antioxidantov, je oregano veľmi efektívne pri neutralizovaní voľných radikálov. Podľa štúdie publikovanej v British Journal of Nutrition dokáže extrakt z tejto bylinky ovplyvniť našu náladu, znížiť pocity úzkosti a zlepšiť koncentráciu.
-
Rozmarín
Obsahuje fytochemikáliu – kyselinu karnozovú, ktorá chráni mozog pred mŕtvicou a degeneratívnymi ochoreniami, ako napríklad Alzheimerova choroba. Tiež podporuje rast nových mozgových buniek.
-
Šalvia
Funguje výborne najmä na podporu pamäte. Naviac obsahuje rovnako ako rozmarín kyselinu karnozovú a tiež glutatión. Ten je tiež známy ako protistarnúci antioxidant. Celkové zloženie šalvie zabraňuje nadmernému rozkladu acetylcholínu, ktorý má kľúčovú úlohu pri procese učenia sa a zapamätania si nových poznatkov.
Čítajte: Liečivé koreniny, ktoré nájdete v kuchyni
-
Čierne korenie
Obsahuje alkaloid piperín, ktorý má vplyv na beta-endorfíny v mozgu. Tie ovplyvňujú našu náladu, hlavne pocity uvoľnenia stresu. Piperín sa tiež podieľa na rozkladaní serotonínu, ktorý poznáme ako hormón dobrej nálady. Naviac môže čierne korenie slúžiť aj ako prevenecia voči Parkinsonovej chorobe.
-
Škorica
Medzi jej účinné látky patrí cinnamaldehyd a epikatechín, ktoré sa priamo podieľajú na prevencii voči Alzheimerovej chorobe. Celkové zloženie škorice má vplyv hlavne na prípadné opuchy mozgových buniek, ktoré pomáha sťahovať. Tým pôsobí preventívne voči vzniku mŕtvice. Naviac škorica v organizme zmetabolizuje na benzoan sodný, čo má podľa Rush University Medical School v Chicagu pozitívny dopad na kognitívne funkcie.
-
Klinčeky
Toto aromatické korenie pôsobí ako stimulant a znižuje oxidatívny stres. Naviac obsahujú fenoly, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny a udržiavajú bunky (aj tie mozgové) zdravé. Klinčeky by tiež mali zdvihnúť vašu energiu a schopnosť koncentrácie. Olej z klinčekov dokáže do istej miery zvrátiť deficit v pamäti a schopnosti učiť sa.
-
Muškátový orech
Obsahuje myristricín, čo je psychoaktívna látka, ktorá pôsobí na mozog pozitívne iba v malých množstvách. Vo väčších totiž spôsobuje nevoľnosť, závraty a dýchavičnosť.
Čítajte: Týchto 8 byliniek a korenín podporí zdravie vášho srdca
Muškátový orech v rozumnom množstve znižuje stres a vyčerpanosť, pričom unavenú myseľ vyjasní a naštartuje.
-
Tulsi (bazalka posvätná)
Je všeobecne považovaná za veľmi liečivú rastlinu, pretože na naše zdravie má viacero pozitívnych účinkov. Táto bylinka pomáha uvoľniť stres a zlepšiť cirkuláciu krvi v mozgu.
Tieto bylinky môžete pridávať do ľubovoľných nápojov a jedál alebo si z ich extraktov pripravte aromaterapiu.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.

Lekár upozorňuje: Až 50 % prípadov rakoviny ovplyvňuje tento faktor
Odborník na výskum rakoviny uviedol, aké kroky je možné urobiť na zníženie rizika rakoviny.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.