• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.11.2024Meniny má Emília
Bratislava

Päť porôt, pätnásť porotcov

  • 16:52 02.11.2015
  • BRATISLAVA
Päť porôt, pätnásť porotcov

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava bude aj tento rok hostiť domácich i zahraničných filmových odborníkov a tvorcov, ktorí zasadnú na porotcovské stoličky a rozhodnú o víťazoch. V súťažných sekciách hraného, dokumentárneho a krátkeho filmu sa predstavia snímky začínajúcich tvorcov, ktoré zaujali programový tím vďaka špecifickému pohľadu na svet, nevšednosti, zrelosti a razantnosti. Mladí členovia filmárskej generácie reflektujú aktuálne dianie vo svete, poukazujú na súčasnú spoločenskú klímu, prinášajú vlastné vyjadrovacie prostriedky a špecifiká, čím robia film neopozeraným a lákavým.

Snímky v Súťaži hraných filmov bude hodnotiť medzinárodná porota, v ktorej zasadne jedna z najtalentovanejších slovenských herečiek nastupujúcej hereckej generácie Judit Bárdos, anglický filmový publicista Christopher Goodwin a chorvátsky filmár Zrinko Ogresta. Mladá herečka sa do povedomia zapísala hneď svojím filmovým debutom, keď za úlohu dospievajúcej Evy vo filme Dom (2011) získala Národnú filmovú cenu Slnko v sieti, Igrica a Modrého anjela. Hlavná postava atlétky Anny v dráme Fair Play (2014) jej priniesla nomináciu na Českého leva v kategórii Najlepšia herečka. V rovnakom roku využila aj svoje klavírne zručnosti z predošlých štúdií a vo filme V tichu (2014) stvárnila židovskú klaviristku Edith Kraus. Popri herečke zasadne v porote aj známy anglický novinár. Meno Christopher Goodwin sa spája s významnými filmovými periodikami ako Screen International, The Hollywood Reporter, The Sunday Times, The Times, Moving Pictures International, GQ, Esquire a mnohými ďalšími. "Porotcovanie" si vyskúšal už na Filmovom festivale v Záhrebe (2012), na festivaloch v Pule a v gruzínskom Batumi (2015). Hodnotiacu trojicu uzatvára chorvátsky režisér, scenárista a profesor filmovej réžie na Akadémii dramatických umení v Záhrebe Zrinko Ogresta. S jeho filmami sme sa mohli stretnúť na prestížnych festivaloch v Benátkach, Londýne, či Karlových Varoch. K úspechom patrí nominácia na Európsku filmovú cenu v kategórii Najlepší mladý režisér za film Črepiny (Krhotine, Chronicle of a Vanishing, 1991), Prix Italia za film Očistení (Isprani, Washed Out, 1995) a Zvláštna cena poroty na MFF Karlovy Vary za film Tu (Here, 2003). Tvorba Zrinka Ogrestu púta pozornosť špecifickým vizuálnym štýlom, dobre vystavanými scénami a inovatívnym rozprávaním príbehov, pričom v nich rieši pretvárku a komplexy spoločnosti.

V rukách spomínanej trojice bude rozhodnutie o Cene za najlepší film, o Cene pre najlepšieho režiséra a o Cenách za najlepší ženský a mužský herecký výkon.

O najlepšom dokumentárnom filme budú rozhodovať Selina Crammond, Stavroula Geronimaki a Hermes Paralluelo. Selina Crammond je spoluorganizátorkou Festivalu dokumentárneho filmu DOXA, Medzinárodného filmového festivalu vo Vancouveri a ďalších podujatí podporujúcich kultúrno-spoločenský život. Stavroula Geronimaki pracuje od roku 2003 pre Grécke filmové centrum, ktoré ako zástupkyňa pre predaj a propagáciu zastupuje v European Film Production. Od roku 2013 je zodpovedná za propagáciu gréckych filmov, koordinuje kultúrne podujatia a prezentuje grécku filmovú tvorbu v zahraničí. Tretí člen poroty je španielsky režisér Hermes Paralluelo, ktorý za svoj prvý dlhometrážny film Yatasto (2011) získal ocenenia na filmových festivaloch FidMarseille, Viennale, Ficunam a uviedol ho aj MFF Bratislava. Jeho druhý dlhometrážny dokument Nie je všetko vigília (No todo es vigilia, Not All Is Vigil, 2014) mal premiéru na festivale v San Sebastiáne a Paralluelo zaň získal viacero ocenení na filmových festivaloch v Palm Springs, Mar del Plata, Uruguaji, Cosquíne, ale aj u nás. Minulý rok si z MFF Bratislava odniesol Cenu pre najlepší dokumentárny film a tento rok sa vracia ako člen medzinárodnej poroty.

Najlepší krátky film vyberie trojica Doris Bauer, Eva Križková a Harriet Warman. Doris Bauer osem rokov viedla nezávislú viedenskú požičovňu DVD Filmgalerie 8½. Od roku 2008 do roku 2014 bola riaditeľkou viedenského festivalu krátkych filmov espressofilm. V súčasnosti pracuje ako filmová kurátorka, hovorkyňa filmového festivalu Austrian Film Festival Forum a na festivale Vienna Independent Shorts je hlavnou kurátorkou medzinárodnej súťaže hraných a dokumentárnych filmov. Filmovú teoretičku a publicistku Evu Križkovú domáce publikum pozná hlavne ako šéfredaktorku filmového dvojmesačníka Kinečko. Vyštudovala filmovú vedu na FTF VŠMU, aktuálne je doktorandkou na Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV, pričom objekt jej záujmu predstavuje distribúcia súčasných umeleckých filmov na území Slovenskej republiky. Distribučnou oblasťou sa zaoberá aj v praxi, je spoluzakladateľka, PR a projektová manažérka distribučnej spoločnosti Filmtopia. Štúdium filmovej vedy má za sebou aj anglická reportérka Harriet Warman. Písala pre Sight & Sound, Little White Lies, CineVue či Physical Impossibility, aktuálne publikuje a rediguje pre filmový portál Cinematic Investigations. Pracovala aj ako koordinátorka festivalov AV Festival, Berwick Film & Media Arts Festival a MFF Edinburgh. Od roku 2012 na poslednom menovanom festivale posudzuje a vyberá krátke a hrané filmy; v tomto roku bola aj programovou poradkyňou dokumentárnej sekcie.

O cenách poroty FIPRESCI rozhodnú novinári Michael Pattison, Luca Pellegrini a Róbert Pospiš. Michael Pattison je anglický filmový kritik, ktorý publikoval v magazínoch Sight & Sound, Indiewire, VICE, Ekran, KINO!, SIRP, MUBI a i. Popri písaní sa aktívne zúčastňuje na filmových festivaloch, kde vedie tvorivé kurzy pre začínajúcich kritikov (napr. MFF Varšava, Dokufest Prizren, ZubrOFFka v Białystoku a i.). Porotcovské zručnosti si už odskúšal na festivaloch v Cartagena de Indias, Ľubľane, Varšave, Drame, Solúne, Lisabone, Santiagu de Compostela, Lecce, Lime a v Bradforde. Taliansky publicista a kritik Luca Pellegrini písal pre Il Corriere del Giorno a L'Osservatore Romano a pracoval pre RAI – Radio 3. V rokoch 2013 až 2015 bol členom výberovej komisie Medzinárodného týždňa kritikov na MFF v Benátkach. Aktuálne prispieva do denníka Avvenire, magazínu Rivista Del Cinematografo, na portál Cinematografo.it a pracuje ako spravodajca pre Vatikánsky rozhlas. Popri tom je aktívnym členom Národného zväzu talianskych filmových kritikov. Róbert Pospiš je redaktorom denníka Pravda, mesačníka In.Ba a externým redaktorom Rádia Devín. V minulosti sme sa s jeho článkami stretávali na stranách Hospodárskych novín.

Na MFF Bratislava bude snímky v Súťaži hraných filmov posudzovať tiež Študentská porota, ktorá udelí svoju cenu. V študentskej porote zasadnú Gabriela Gažová, Verona Dubišová a Denis Kozerawski. Gabriela Gažová študuje súbežne na Katedre fotografie a nových médií na bratislavskej VŠVU, tiež je študentkou filmovej réžie na FTF VŠMU a na Sint-Lucas School of Arts v Bruseli. Tak ako prepája svoje štúdiá, kombinuje aj rôzne médiá, pracuje s multižánrovými presahmi. Pôsobí aj ako šéfredaktorka nezávislého časopisu o umení Tvor. Verona Dubišová je študentkou filmovej vedy na VŠMU v Bratislave. Okrem toho študovala aj redakčnú a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V súčasnosti vo Filmovom kabinete pre deti prednáša o animovaných filmoch. Svoje skúsenosti využíva aj pri spoluorganizovaní projektu nového školského kina, či na príprave vedeckej konferencie na pôde školy. Denis Kozerawski študuje na Katedre intermédií a multimédií VŠVU. V roku 2012 spoluzakladal skupinu Apart, ktorá pomáha ľuďom a skupinám rozvíjajúcich a obohacujúcich spoločenský a kultúrny život začleňovať sa do kontextu celosvetového diania v oblasti výtvarného umenia. V jeho tvorbe dominuje fotografia a video. Zatiaľ posledným projektom bola skupinová výstava v košickej Kunsthalle pod názvom Všade dobre, doma najlepšie.

Najlepší film z celého programu 17. ročníka MFF Bratislava si budú vyberať aj diváci a hlasovaním tak rozhodnú o Cene divákov.

17. MEDZINÁRODNÝ FILMOVÝ FESTIVAL BRATISLAVA
12. – 17. november 2015
Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Nostalgia, Gorila.sk Urban Space

Hlavní organizátori: Partners Production, Ars Nova, združenie
Nad festivalom prevzal záštitu Marek Maďarič, minister kultúry Slovenskej republiky.
Festival finančne podporili Audiovizuálny fond, Bratislavský samosprávny kraj.
Hlavní partneri: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Transpetrol

AK NEPRÍDEŠ, NEZAŽIJEŠ!
Zdroj: WBN/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nostalgické filmy, ktoré očaria aj vaše deti

Nostalgické filmy, ktoré očaria aj vaše deti

9:27 21.11.2024Tlačové správy

Chcete svojim deťom priblížiť čaro filmov, ktoré vás sprevádzali počas detstva? Pripravili sme pre vás výber príbehov, ktoré vo vás oživia tie najkrajšie spomienky.

Objavovanie Maďarskej kuchyne: Cestovanie autom po Maďarsku

Objavovanie Maďarskej kuchyne: Cestovanie autom po Maďarsku

16:24 11.11.2024Tlačové správy

Maďarsko, krajina plná historických miest, termálnych kúpeľov a nádhernej prírody, láka cestovateľov nielen svojimi kultúrnymi pokladmi, ale aj bohatou kuchyňou.

Vianočná ponuka Telekomu: 100 GB dát pre predplatené karty, MIXI kalendár a ďalšie odmeny

Vianočná ponuka Telekomu: 100 GB dát pre predplatené karty, MIXI kalendár a ďalšie odmeny

20:53 25.10.2024Tlačové správy

Vianočná ponuka pre predplatené karty ponúkne 100 GB dát po troch dobitiach i adventný MIXI kalendár, pre SWIPE príde Diamond ticket či odmena za odporúčanie.

Telekom Vianoce 2024: Exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, TV obsahu, akcií a prekvapení

Telekom Vianoce 2024: Exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, TV obsahu, akcií a prekvapení

20:39 25.10.2024Tlačové správy

Zákazníkov Telekomu čaká exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, atraktívny TV obsah i najnovšie filmy, tisícky prekvapení v Magenta Moments, aj akcie pre dobíjacie karty.

Vek je len číslo: Vtipné tričká, ktoré robia 40. narodeniny zábavnými

Vek je len číslo: Vtipné tričká, ktoré robia 40. narodeniny zábavnými

14:25 22.10.2024Tlačové správy

Čože je to 40-tka? Tento vek je skutočne len číslo, ktorého sa netreba obávať. Ešte vás v živote čaká veľa skvelých zážitkov i míľnikov.