Päť porôt, pätnásť porotcov
- 16:52 02.11.2015
- BRATISLAVA
17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava bude aj tento rok hostiť domácich i zahraničných filmových odborníkov a tvorcov, ktorí zasadnú na porotcovské stoličky a rozhodnú o víťazoch. V súťažných sekciách hraného, dokumentárneho a krátkeho filmu sa predstavia snímky začínajúcich tvorcov, ktoré zaujali programový tím vďaka špecifickému pohľadu na svet, nevšednosti, zrelosti a razantnosti. Mladí členovia filmárskej generácie reflektujú aktuálne dianie vo svete, poukazujú na súčasnú spoločenskú klímu, prinášajú vlastné vyjadrovacie prostriedky a špecifiká, čím robia film neopozeraným a lákavým.
V rukách spomínanej trojice bude rozhodnutie o Cene za najlepší film, o Cene pre najlepšieho režiséra a o Cenách za najlepší ženský a mužský herecký výkon.
O najlepšom dokumentárnom filme budú rozhodovať Selina Crammond, Stavroula Geronimaki a Hermes Paralluelo. Selina Crammond je spoluorganizátorkou Festivalu dokumentárneho filmu DOXA, Medzinárodného filmového festivalu vo Vancouveri a ďalších podujatí podporujúcich kultúrno-spoločenský život. Stavroula Geronimaki pracuje od roku 2003 pre Grécke filmové centrum, ktoré ako zástupkyňa pre predaj a propagáciu zastupuje v European Film Production. Od roku 2013 je zodpovedná za propagáciu gréckych filmov, koordinuje kultúrne podujatia a prezentuje grécku filmovú tvorbu v zahraničí. Tretí člen poroty je španielsky režisér Hermes Paralluelo, ktorý za svoj prvý dlhometrážny film Yatasto (2011) získal ocenenia na filmových festivaloch FidMarseille, Viennale, Ficunam a uviedol ho aj MFF Bratislava. Jeho druhý dlhometrážny dokument Nie je všetko vigília (No todo es vigilia, Not All Is Vigil, 2014) mal premiéru na festivale v San Sebastiáne a Paralluelo zaň získal viacero ocenení na filmových festivaloch v Palm Springs, Mar del Plata, Uruguaji, Cosquíne, ale aj u nás. Minulý rok si z MFF Bratislava odniesol Cenu pre najlepší dokumentárny film a tento rok sa vracia ako člen medzinárodnej poroty.
Najlepší krátky film vyberie trojica Doris Bauer, Eva Križková a Harriet Warman. Doris Bauer osem rokov viedla nezávislú viedenskú požičovňu DVD Filmgalerie 8½. Od roku 2008 do roku 2014 bola riaditeľkou viedenského festivalu krátkych filmov espressofilm. V súčasnosti pracuje ako filmová kurátorka, hovorkyňa filmového festivalu Austrian Film Festival Forum a na festivale Vienna Independent Shorts je hlavnou kurátorkou medzinárodnej súťaže hraných a dokumentárnych filmov. Filmovú teoretičku a publicistku Evu Križkovú domáce publikum pozná hlavne ako šéfredaktorku filmového dvojmesačníka Kinečko. Vyštudovala filmovú vedu na FTF VŠMU, aktuálne je doktorandkou na Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV, pričom objekt jej záujmu predstavuje distribúcia súčasných umeleckých filmov na území Slovenskej republiky. Distribučnou oblasťou sa zaoberá aj v praxi, je spoluzakladateľka, PR a projektová manažérka distribučnej spoločnosti Filmtopia. Štúdium filmovej vedy má za sebou aj anglická reportérka Harriet Warman. Písala pre Sight & Sound, Little White Lies, CineVue či Physical Impossibility, aktuálne publikuje a rediguje pre filmový portál Cinematic Investigations. Pracovala aj ako koordinátorka festivalov AV Festival, Berwick Film & Media Arts Festival a MFF Edinburgh. Od roku 2012 na poslednom menovanom festivale posudzuje a vyberá krátke a hrané filmy; v tomto roku bola aj programovou poradkyňou dokumentárnej sekcie.
O cenách poroty FIPRESCI rozhodnú novinári Michael Pattison, Luca Pellegrini a Róbert Pospiš. Michael Pattison je anglický filmový kritik, ktorý publikoval v magazínoch Sight & Sound, Indiewire, VICE, Ekran, KINO!, SIRP, MUBI a i. Popri písaní sa aktívne zúčastňuje na filmových festivaloch, kde vedie tvorivé kurzy pre začínajúcich kritikov (napr. MFF Varšava, Dokufest Prizren, ZubrOFFka v Białystoku a i.). Porotcovské zručnosti si už odskúšal na festivaloch v Cartagena de Indias, Ľubľane, Varšave, Drame, Solúne, Lisabone, Santiagu de Compostela, Lecce, Lime a v Bradforde. Taliansky publicista a kritik Luca Pellegrini písal pre Il Corriere del Giorno a L'Osservatore Romano a pracoval pre RAI – Radio 3. V rokoch 2013 až 2015 bol členom výberovej komisie Medzinárodného týždňa kritikov na MFF v Benátkach. Aktuálne prispieva do denníka Avvenire, magazínu Rivista Del Cinematografo, na portál Cinematografo.it a pracuje ako spravodajca pre Vatikánsky rozhlas. Popri tom je aktívnym členom Národného zväzu talianskych filmových kritikov. Róbert Pospiš je redaktorom denníka Pravda, mesačníka In.Ba a externým redaktorom Rádia Devín. V minulosti sme sa s jeho článkami stretávali na stranách Hospodárskych novín.
Na MFF Bratislava bude snímky v Súťaži hraných filmov posudzovať tiež Študentská porota, ktorá udelí svoju cenu. V študentskej porote zasadnú Gabriela Gažová, Verona Dubišová a Denis Kozerawski. Gabriela Gažová študuje súbežne na Katedre fotografie a nových médií na bratislavskej VŠVU, tiež je študentkou filmovej réžie na FTF VŠMU a na Sint-Lucas School of Arts v Bruseli. Tak ako prepája svoje štúdiá, kombinuje aj rôzne médiá, pracuje s multižánrovými presahmi. Pôsobí aj ako šéfredaktorka nezávislého časopisu o umení Tvor. Verona Dubišová je študentkou filmovej vedy na VŠMU v Bratislave. Okrem toho študovala aj redakčnú a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V súčasnosti vo Filmovom kabinete pre deti prednáša o animovaných filmoch. Svoje skúsenosti využíva aj pri spoluorganizovaní projektu nového školského kina, či na príprave vedeckej konferencie na pôde školy. Denis Kozerawski študuje na Katedre intermédií a multimédií VŠVU. V roku 2012 spoluzakladal skupinu Apart, ktorá pomáha ľuďom a skupinám rozvíjajúcich a obohacujúcich spoločenský a kultúrny život začleňovať sa do kontextu celosvetového diania v oblasti výtvarného umenia. V jeho tvorbe dominuje fotografia a video. Zatiaľ posledným projektom bola skupinová výstava v košickej Kunsthalle pod názvom Všade dobre, doma najlepšie.
Najlepší film z celého programu 17. ročníka MFF Bratislava si budú vyberať aj diváci a hlasovaním tak rozhodnú o Cene divákov.
17. MEDZINÁRODNÝ FILMOVÝ FESTIVAL BRATISLAVA
12. – 17. november 2015
Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Nostalgia, Gorila.sk Urban Space
Hlavní organizátori: Partners Production, Ars Nova, združenie
Nad festivalom prevzal záštitu Marek Maďarič, minister kultúry Slovenskej republiky.
Festival finančne podporili Audiovizuálny fond, Bratislavský samosprávny kraj.
Hlavní partneri: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Transpetrol
AK NEPRÍDEŠ, NEZAŽIJEŠ!
Nostalgické filmy, ktoré očaria aj vaše deti
Chcete svojim deťom priblížiť čaro filmov, ktoré vás sprevádzali počas detstva? Pripravili sme pre vás výber príbehov, ktoré vo vás oživia tie najkrajšie spomienky.
Objavovanie Maďarskej kuchyne: Cestovanie autom po Maďarsku
Maďarsko, krajina plná historických miest, termálnych kúpeľov a nádhernej prírody, láka cestovateľov nielen svojimi kultúrnymi pokladmi, ale aj bohatou kuchyňou.
Vianočná ponuka Telekomu: 100 GB dát pre predplatené karty, MIXI kalendár a ďalšie odmeny
Vianočná ponuka pre predplatené karty ponúkne 100 GB dát po troch dobitiach i adventný MIXI kalendár, pre SWIPE príde Diamond ticket či odmena za odporúčanie.
Telekom Vianoce 2024: Exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, TV obsahu, akcií a prekvapení
Zákazníkov Telekomu čaká exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, atraktívny TV obsah i najnovšie filmy, tisícky prekvapení v Magenta Moments, aj akcie pre dobíjacie karty.
Vek je len číslo: Vtipné tričká, ktoré robia 40. narodeniny zábavnými
Čože je to 40-tka? Tento vek je skutočne len číslo, ktorého sa netreba obávať. Ešte vás v živote čaká veľa skvelých zážitkov i míľnikov.