Syndróm karpálneho tunela: Ako sa účinne zbaviť bolesti?
Syndróm zápästného (karpálneho) tunela je najčastejším ochorením z povolania. Prečítajte si, ako funguje prevencia a niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu uvoľniť nepríjemné symptómy.
Syndróm karpálneho tunela vzniká pri sústavne opakovaných pohyboch ruky, napríklad pri práci. Najčastejšie postihuje ľudí, ktorí pracujú s počítačom, klaviristov alebo pracovníkov so zbíjačkou. Postihuje aj tehotné ženy, ktoré počas tohto obdobia zažívajú zadržiavanie tekutín v tele alebo častejšie opuchy.
Čítajte: Kŕče v lýtkach: Čo ich spôsobuje a ako si s nimi poradiť?
Syndróm sa prejavuje bolesťou, kŕčmi, zápalom, mravčením, opuchom alebo pocitom slabosti v ruke. Samotné bolesti spôsobuje stlačenie a podráždenie stredového nervu, ktorý prechádza zápästným tunelom.
Kedy vyhľadať lekára a ako vyzerá liečba
Ak pociťujete symptómy pravidelne a dokonca sa začínajú zhoršovať, mali by ste vyhľadať lekára. Ten vám predpíše protizápalové lieky alebo lieky na uvoľnenie svalov. Dočasným riešením je aj kortikoidová injekcia.
Lekár môže odporučiť aj nosenie špeciálnej ortopedickej pomôcky – fixátora, ktorý sa nosí zvyčajne v noci. Pri obzvlášť ťažkých prípadoch sa musí operačne prerušiť zápästné väzivo.
Prevencia
- Robte si počas práce prestávky. Využite ich na ponaťahovanie rúk, svalov a krátke cvičenie rúk a prstov.
- Skúste sa vyhnúť tomu, aby ste zaspávali, resp. spali priamo na rukách. Ráno ruky krátko precvičte.
- Ak cítite bolesť, prerušte prácu, ruku uložte do rovnej polohy a nezaťažujte ju. Užite analgetiká.
Ako uvoľniť bolesť
Ak cítite bolesť a nemáte po ruke lieky proti bolesti, vyskúšajte niekoľko alternatív.
- Studený obklad
Osvedčili sa proti opuchu, zápalu i bolestiam. Zabaľte niekoľko kociek ľadu do igelitového vrecka a to zabaľte do uteráka alebo utierky. Priložte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 5 – 10 minút. Podľa potreby opakujte.
Pozor – ľad nikdy neprikladajte priamo na pokožku!
- Masáž
Masáž dlaní a prstov vám prinesie úľavu od bolesti a stuhnutosti ruky. Spríjemnite si masáž použitím kokosového alebo iného oleja. Prípadne sa zverte do rúk odborníkom. Podľa viacerých štúdií ľuďom so syndrómom karpálneho tunela pomáha aj akupunktúra.
- Jablčný ocot
Pomôže vám so symptómami bojovať zvnútra, pretože má protizápalové účinky. Jednoducho ho zmiešajte s medom v pohári vody a pite aspoň dvakrát denne.
Môžete ho aj zmiešať s olivovým olejom a masírovať ním ruky. Nezabudnite si ale potom umyť ruky, ak sa chystáte do spoločnosti alebo ak vám ocot práve nevonia.
- Vitamín B6
Podľa štúdie z roku 2007 publikovanej v Canadian Family Physician, má veľa ľudí so syndrómom karpálneho tunela nedostatok práve tohto vitamínu. Ak pravidelne pociťujete bolesti, je vhodné zvýšiť príjem vitamínu B6, napríklad vo forme doplnkov stravy. V prirodzenej podobe ho nájdete napríklad v pistáciách, lososovi, slnečnicových alebo sezamových semiačkach, či v hnedej ryži.
Čítajte: Viete, čo je syndróm nepokojných nôh a ako si s ním poradiť?
- Soľný kúpeľ
Epsomská aj morská soľ sú vhodné na uvoľňujúci kúpeľ. Rozpustite ju v nádobe s teplou vodou, kam ponoríte ruku aj so zápästím až po lakeť. Nechajte soľ pôsobiť aspoň štvrť hodiny. Pre viditeľný účinok sa odporúča robiť tieto kúpele niekoľkokrát týždenne.
Liečbu syndrómu karpálneho tunela by ste nemali podceniť ani zameškať. Jej odďaľovaním si môžete privodiť trvalé poškodenie nervu, čo sa prejaví na horšej funkčnosti ruky.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.