• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 7.4.2025Meniny má Zoltán
Bratislava

Víťazi Scientia Pro Futuro sa predstavia v USA

  • 16:19 13.05.2013
  • BRATISLAVA
Víťazi Scientia Pro Futuro sa predstavia v USA

V týchto dňoch od 12. do 18. mája 2013 vo Phoenix Convention Center Phoenix, Arizona prebieha 64. ročník najväčšej a najprestížnejšej medzinárodnej súťaže vo vede a technike pre žiakov stredných škôl Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), na ktorej súťažia aj traja mimoriadne nadaní mladí bádatelia zo Slovenska – víťazi Celoštátnej súťažnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl o cenu Scientia Pro Futuro 2012.

Súťaž Intel ISEF je najprestížnejšia a najväčšia medzinárodná súťaž vo vede a technike pre žiakov stredných škôl, ktorá sa každoročne koná v máji v USA. Na Intel ISEF 2013 súťaží viac ako 1 600 finalistov – žiakov stredných škôl, ktorí na toto medzinárodné finále postúpili zo 450 affiliovaných súťaží zo 70 štátov.

Slovenskú republiku a Mladých vedcov Slovenska na Intel ISEF 2013 reprezentujú nasledujúci víťazi Scientia Pro Futuro 2012: Michal Dorko a Sáša Havrillová, žiaci Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach, s bádateľským projektom s názvom „Experimentálne štúdium plazmového výboja vo vzduchu“; Emília Petríková, žiačka Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, s bádateľským projektom s názvom „2-deoxyglukóza znižuje účinok Sorafenibu metabolickou dráhou v malígnom melanóme“.

Súťaž Intel ISEF vyhlasuje a organizuje nezisková organizácia Society for Science & the Public v 17 súťažných kategóriách. Finalisti súťažia o ocenenia a štipendia v celkovej hodnote viac ako 3 milióny USD. Hlavnými cenami sú finančné ceny v nasledovných hodnotách 3 000 USD za prvé miesto, 1 500 USD za druhé miesto, 1 000 USD za tretie miesto a 500 USD za štvrté miesto v každej súťažnej kategórii. Účasť na Intel ISEF je pre mladých bádateľov príležitosťou získať zaujímavé finančné ocenenie, stáž na poprednom svetovom výskumnom pracovisku, štipendium na štúdium na niektorej z amerických univerzít či špeciálne ocenenie od vládnych, priemyselných a vzdelávacích organizácií.

Na Intel ISEF 2012 mladí bádatelia postúpili z Celoštátnej súťažnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl - Scientia Pro Futuro 2012. Súťaž Scientia Pro Futuro vyhlasuje a organizuje občianske združenie Mladí vedci Slovenska v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Súťaž je podporovaná Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0351-09. Hlavným partnerom súťaže Scientia Pro Futuro sú Slovenské elektrárne, a. s.

Bližšie informácie nájdete na www.scientiaprofuturo.sk.
Zdroj: WBN/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?

15:42 28.03.2025Tlačové správy

Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb

14:51 07.03.2025Tlačové správy

Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?

12:00 07.03.2025Tlačové správy

Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?

8:18 07.03.2025Tlačové správy

Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia

19:37 16.12.2024Tlačové správy

Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?