Diagnózy, ktoré dokážete určiť pri pohľade na pokožku

Medzi príznakmi chorôb sa často vyskytujú symptómy, ktoré sú viditeľné na pokožke, nechtoch alebo vlasoch. Ľudia ich však väčšinou ignorujú alebo nepovažujú za dostatočne vážne, pričom ide o legitímny prejav ochorenia. Poďme sa teda pozrieť na to, aké diagnózy sa dajú odhaliť pohľadom.
Okrem samotných kožných ochorení dokážeme z našej pokožky vyčítať aj veľa vnútorných chorôb. Tu sú niektoré prípady.
-
Ateroskleróza
Každý občas zažije pocit suchej pokožky. No ak sa o ňu poriadne staráte a tento príznak sa nezlepšuje, možno trpíte aterosklerózou. Tá spôsobuje stiahnutie ciev a tým pádom aj prietoku krvi. Drobné cievky majú vtedy problém dopraviť do pokožky dostatok kyslíka, čo sa premietne na jej vysušenom vzhľade. Platí to zvlášť pre nohy a chodidlá.
Čítajte: Odhaľte choroby podľa pachu
Suchá pokožka ale často sprevádza aj cukrovkárov a a ľudí s hypotyreózou.
-
Alergia
Tento symptóm poznajú dobre všetci alergici. Sú ním červené a opuchnuté oči. Neprejavuje sa tak iba astma, podobný problém môžete mať pri alergickej reakcii na kozmetiku, zimu a dokonca aj na potraviny. Ak nie ste alergik a napriek tomu vás trápia opuchnuté viečka, skúste sa zamyslieť, či ste si v poslednej dobe nekúpili novú kozmetiku alebo potravinu, ktorá mohla reakciu spustiť.
-
Cukrovka
Prezrádzajú ju tmavé zamatové škvrny, najčastejšie lokalizované na krku, tvári a rukách. Sú jedným z prvých ukazovateľov rezistencie organizmu voči inzulínu.V ojedinelých prípadoch sa vyskytnú aj u človeka s rakovinovým ochorením.
-
Syndróm polycystických vaječníkov
Trápi vás ochlpenie tam, kde ho ženy zvyčajne nemávajú? Nadmernú tvorbu chĺpkov, napríklad na tvári, krku, hrudi, či rukách, môže u žien spôsobiť syndróm polycystických vaječníkov. Tento symptóm sa opakuje až v 70% prípadoch u žien v produktívnom veku, ktorým diagnostikovali toto ochorenie.
-
Melanóm
Odhaliť ho môžete pomerne ľahko. Ak sa v okolí alebo priamo na vulve nachádzajú rôzne sfarebné škvrnky či znamienka, pozorne ich sledujte. Akékoľvek zmeny vo farbe či tvare nahláste dermatológovi. To platí aj pre znamienka na iných častiach pokožky. Pri ich zväčšení, zhrubnutí alebo inej zmene by ste mali bezodkladne vyhľadať odborníka.
-
Ochorenie štítnej žľazy
Sprevádza ju pomerne veľa symptómov, napríklad nadmerné vypadávanie vlasov, veľmi suchá pokožka aj krehké a lámavé nechty. Krehké nechty a vlasy sú najčastejšie prejavom zníženej funkcie štítnej žľazy. Rednúce vlasy a suchá zhrubnutá pokožka zase zvyčajne poukazuje na hyperaktívnu štítnu žľazu.
Čítajte: Štítna žľaza: 5 symptómov, ktoré naznačujú problém
-
Lupus
Pomerne viditeľným symptómom je „motýlia“ vyrážka, ktorá sa ťahá od jedného líca ku druhému, cez nos. Pokožka je v týchto miestach červená, ako spálená od slnka.
-
Psoriáza
Prezradia ju hlavne nechty, ktoré sú krehké, lámavé, prípadne majú žltkasté sfarbenie a nerovný povrch. Pozor ale aj na zápalové ochorenia kĺbov, ktoré môžu nechty tiež zdeformovať.
-
Zápalové ochorenie čriev
Ak máte na predkolení a stehnách ružové hrbolčekové vyrážky, odborne nazývané erythema nodosum , zrejme vám vaše črevá chcú niečo naznačiť. Tieto vyrážky zvyknú postupne tmavnúť na červené, fialové až hnedé fľaky. Vtedy je to jasný signál toho, že vo vašich črevách prebiehajú zápalové procesy. Zvyčajne poukazujú na ulceróznu kolitídu alebo Crohnovu chorobu.
-
Celiakia
Podľa viacerých dermatológov ju často sprevádza svrbivá vyrážka, odborne nazývaná dermatitis herpetiformis.
-
Z bielok sú žĺtka
Ak sú vaše očné bielka zažltnuté, znamená to zvyčajne dva problémy – hepatitídu (žltačku) alebo cirhózu pečene. Tento príznak patrí medzi tie, ktoré by rozhodne mal ďalej vyšetriť lekár.
-
Osteoporóza
Vrásky! Každý ich síce má, no patria k nenápadným príznakom tejto choroby. Ak vám na pleti pribúdajú akosi rýchlo, pričom nefajčíte ani sa nevystavujete prudkému slnku, mali by ste absolvovať vyšetrenie.
Podarilo sa vám niekedy odhaliť ochorenie podľa príznakov na pokožke alebo nechtoch?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.