Voňavý rozmarín: Odhaľte, ako sa správne používa v kuchyni i pre zdravie
Túto krásne voňajúcu bylinku využívame predovšetkým pri varení, no má aj silné liečivé účinky. Prečítajte si, ako ju pestovať a správne používať v kuchyni aj v domácich liečivých receptoch.
Rozmarín má aj v našej kultúre hlboké korene. Je považovaný za symbol lásky, vernosti a čistoty. Nevestám sa zapletal do vrkočov, ženích si ho vkladal do topánky a zdobili sa ním aj svadobčania.
V dávnejších dobách bol považovaný za luxus a využíval sa na vyrábanie voňaviek či ako kadidlo.
Pestovanie
Rozmarín nepotrebuje časté zalievanie, má teda šancu vydržať aj ľuďom, ktorí sa zvyčajne o rastlinky nestarajú. Vypestovať si ho môžete v kvetináči zo semienka alebo z konárika. Zasaďte ho na jar, kvitnúť zvykne v apríli až júli. Má modrasté alebo ojedinele biele kvety. Lístky sa zbierajú po zakvitnutí viackrát ročne. Môžete ich sušiť alebo používať čerstvé.
Čítajte: Tymiánový olej: 5 liečivých receptov pre zdravie
Najlepšie sa mu darí v priestupnej hlinitej pôde s dostatkom vápna. Kvetináč môžete mať na slnku aj v polotieni. Rozmarín nemá rád prudký vietor a chlad, v mraze poloker neprežije.
Použitie v kuchyni
- Varenie
V kuchyni je rozmarín veľmi obľúbený, pretože napriek vareniu pri vysokých teplotách nestráca vôňu a chuť. Môžete ho používať na dochutenie hocakého jedla či prílohy, dôležité je ale používať ho s rozvahou. Ak to s dávkovaním preženiete, namiesto príjemne korenistej chute prerazí horká pachuť.
- Grilovanie
Ak chcete grilovať, môžete lístky položiť priamo na uhlie. Rozšíria po okolí aj do grilovaného mäsa príjemnú jemnú vôňu. Použiť ich ale môžete samozrejme aj do omáčok alebo priamo na mäso.
Použitie pre zdravie
Táto bylinka obsahuje železo, vápnik a vitamín B6. Rozmarín zlepšuje krvný obeh, upokojuje a pomôže vám so stresom, migrénou i bolesťami. Tiež ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak. To je ďalší dôvod, prečo je potrebné s dávkovaním zaobchádzať opatrne. Rozmarín využijete aj pri kašli, astme a nespavosti. Naviac pôsobí močopudne.
- Rozmarínový olej
Nahrejte ho a použite na masáž boľavých kĺbov. Prináša úľavu pri chronických zápalových ochoreniach kĺbov.
- Kúpeľ
Pomôže vám, ak máte stuhnuté svaly a súčasne naštartuje váš krvný obeh. Pripravíte si ho tak, že do teplej vody pridáte sušený rozmarín alebo nakvapkáte olej. Vôňa v kúpeli môže povzbudiť aj apetít u ľudí, ktorí trpia nechutenstvom.
- Nápoj proti chrípke
Do šálky horúcej vody pridajte čajovú lyžičku sušeného rozmarínu. Dobre premiešajte a vypite jedenkrát denne. Nápoj vám pomôže pri vykašliavaní hlienov, astme či zažívacích problémoch.
Čítajte: Top 9 liečivých rastlín, ktoré si môžete vypestovať sami
Okrem týchto využití pôsobí konzumácia rozmarínu pozitívne aj na mozog, ktorý chráni pred vplyvom voľných radikálov. Dávajte si ale pozor – pri konzumácii vo veľkom množstve sa dostavia príznaky otravy.
Používate rozmarín iba do varenia alebo aj ako domáci liek?
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.