Jačmeň a vlčie zrno: Ako ich odlíšiť a správne liečiť?

Nepríjemné hrčky na očiach nie sú len kozmetickým problémom. Časom sa totiž môžu poriadne zapáliť a bolieť, nehovoriac o tom, že sťažujú videnie. V článku sa dozviete, ako rozlíšite druh zápalu a tiež spôsoby, ako ich účinne liečiť.
Nepríjemný opuch oka sprevádzaný červenou hrčkou a pocitom rezania môže postihnúť každého z nás, no najčastejšie deti. Jačmeň a vlčie oko si laici často zamieňajú, pritom nejde o ten istý zápal.
Jačmeň – hordeolum sa zvyčajne nachádza na okraji viečka. Spôsobuje ho bakteriálny zápal, obvykle stafylokoky, ktorý upchá a nainfikuje povrchné žľazy (Mollove alebo Zeisove) na okraji viečka pri riasach.
Vlčie zrno – chalazión nájdete skôr v strede viečka, kde infekcia upchá mazové žliazky vo vnútri viečka, teda meibomové žliazky.
Čítajte: Šeroslepota: Zhoršeným videním v šere sa problémy nekončia
Jačmeň má spravidla rýchlejší priebeh a zvykne sa sám zahojiť do týždňa. Keďže vlčie zrno napáda hlbšie žľazy, trvá dlhšie a stav sa môže ľahko skomplikovať. Ak nezmizne do dvoch týždňov, mali by ste vyhľadať lekára.
Príznaky
- Začervenanie a opuch oka – väčší opuch sa vytvorí pri vlčom zrne
- Bolesť pri žmurkaní – ak sa postupne zhoršuje, zrejme ide o postupujúci hlboký zápal vlčieho zrna
- Pocit tlaku na viečku
- Nepríjemné rezanie v oku – je príznačné skôr pre jačmeň
- Vytvorenie malého vredu
- Slzenie – je skôr prejavom vlčieho zrna
Príčiny vzniku
Oba zápaly sú častejšie u detí než u dospelých. Ide o recidívne ochorenie, ak ste ich teda už raz mali, zvyknú sa opakovať. K upchatiu žliazok prispieva viacero faktorov, napríklad mastná pleť, hormonálne zmeny, poruchy imunity a aj namáhanie očí. Ak si zvyknete unavené oči pretierať rukami, riziko infekcie len zvyšujete.
Liečba
- Vlčie zrno – Lekár vám zvyčajne predpíše protizápalové alebo antibiotické masti, ktoré sa aplikujú pod viečko, kde sa zrno nachádza.
- Jačmeň – Zvyčajne sa aplikujú teplé obklady a čaká sa na samovyliečenie. Lekár predpisuje masť alebo vykonáva chirurgický zákrok skôr pri komplikovaných a zhoršujúcich sa prípadoch.
Domáce recepty
- Teplý obklad
Najlepšie teplý suchý obklad prikladajte na postihnuté miesto niekoľkokrát denne po dobu 5-10 minút. Je to najviac osvedčený domáci liek na zrná.
- Čajové vrecúška
Spravte si šálku zeleného čaju ale vrecúško nevyhadzujte. Nechajte ho vychladnúť a potom priložte na postihnuté miesto. Zelený čaj má antibakteriálne účinky, ktoré urýchlia hojenie.
- Jablčný ocot
Má silné protizápalové a antibakteriálne účinky, no pri aplikácii na oko treba byť veľmi pozorný. Ak ho na vatovú tyčinku alebo tampón aplikujete priveľa, môže sa vám dostať aj do oka, čo by ho mohlo nepríjemne podráždiť. Ak ale chcete ocot používať, odporúčame vám prikladať ho na zrno trikrát denne.
- Aloe vera
Ak doma máte čerstvú rastlinku, odrežte z nej kúsok a priložte si chladivý gél zrno. Aloe vera gél si môžete zadovážiť aj z obchodu, v tom prípade doňho namočte vatový tampón a priložte na postihnuté miesto. Aplikujte trikrát denne.
Kedy je nutný chirurgický zákrok
Vykonáva sa zvyčajne pri vlčom zrne, ak nezaberá liečba. Vred sa vtedy nareže a vyprázdni sa obsah. Neliečené vlčie oko sa môže zväčšovať, až kým z neho nevznikne tzv. granula. Tá sa potom odstraňuje ťažšie a môže vážne poškodiť zrak.
Aj pri veľkých a bolestivých jačmenných zrnách sa občas pristupuje k chirurgickému odstráneniu. Opäť sa nareže, vyprázdni obsah a po zákroku si na toto miesto aplikujete antibiotickú masť.
Máte skúsenosti s jačmeňom alebo vlčím zrnom? Ako ste sa ich zbavili? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.