Deti nie sú v školách šťastné, upozorňuje kampaň A dosť!
Iniciátori kampane poukazujú na to, že dlhodobo investujeme do vzdelávania a budúcnosti našich detí najmenej peňazí spomedzi vyspelých krajín.
Iniciátori kampane tiež poukazujú na to, že dlhodobo investujeme do vzdelávania a budúcnosti našich detí najmenej financií spomedzi vyspelých krajín. V porovnaní s inými krajinami dáva náš vzdelávací systém deťom tiež najmenšie šance prekonať sociálne nerovnosti a tento stav sa ďalej zhoršuje. "Súhrn faktov, ktoré vyplývajú z medzinárodných porovnaní, jasne ukazuje závažnosť situácie. Vzdelávanie na Slovensku je v kríze a potrebuje zásadnú transformáciu. Ignorovať tento stav by bolo hazardovaním s budúcnosťou Slovenska," uvádzajú iniciátori kampane A dosť! Koordinátor kampane Pavol Demeš doplnil, že cieľom je mobilizovať verejnosť aj politikov.
Iniciátori kampane sformulovali súhrn celkovo deviatich faktov, ktoré vyplývajú z medzinárodných meraní a porovnávaní. Ako ďalej vyplýva z dokumentu iniciatívy, prácu učiteľov si nevážime a ich platy v porovnaní s inými absolventmi vysokých škôl sú len polovičné, čo je najmenej spomedzi krajín vyspelého sveta. Dramaticky sa zvyšuje aj počet žiakov, ktorých náš vzdelávací systém nevie pripraviť na život a dať im šancu na úspech v zamestnaní.
Ľudia za kampaňou A dosť! upozorňujú aj na to, že naše univerzity patria k najslabším a do zahraničia odchádza študovať päťkrát viac maturantov a vysokoškolákov ako z okolitých krajín. Do pozornosti dáva kampaň aj nízke výdavky na výskum a vývoj, ktoré sú podľa iniciátorov dlhodobo zahanbujúce a predstavujú len jednu tretinu priemeru krajín OECD. Kampaň kritizuje aj to, že vzdelávanie je na Slovensku dlhodobo na okraji politického záujmu.
Iniciátori kampane tieto fakty spolu s výsledkami medzinárodných meraní odoslali 13 politickým stranám s ponukou na stretnutie. Chcú ich oboznámiť so svojimi aktivitami smerujúcimi k tomu, aby politici pri zostavovaní predvolebných programov venovali pozornosť vzdelávaniu. Očakávajú, že politici dospejú k poznaniu, že jediná cesta z krízy v školstve spočíva v dohode všetkých politikov na dlhodobých riešeniach v oblasti vzdelávania a tie budú záväzné pre všetky politické strany aj po voľbách 2016.
A dosť! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! je občianska kampaň upozorňujúca na krízový stav vzdelávania na Slovensku. Cieľom kampane je donútiť politikov k okamžitému zvýšeniu financií do vzdelávania a k naštartovaniu zásadných zmien v školstve. To musí byť podľa iniciátorov kampane prioritou Programového vyhlásenia novej vlády pre roky 2016 – 2020.
Matúš Šutaj Eštok: Opozícia škodí Slovensku hystériou a nenávisťou
Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany.
Informačný systém katastra zasiahol kybernetický útok zo zahraničia
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia.
Šutaj Eštok nevidí potrebu meniť hodnoty v memorande o zahraničnej politike
Koaličná strana Hlas-SD nevidí potrebu meniť základné hodnoty memoranda o zahraničnej politike, ktoré podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR.
Kataster nefunguje: Výbor žiada vysvetlenie od riaditeľov NBÚ a ÚGKK
Členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa majú zaoberať situáciou na katastri nehnuteľností.
ÚBOK vyšetruje neoprávnený zásah do systému katastra nehnuteľností
Úrad boja proti organizovanej kriminalite sa ihneď začal zaoberať podozrením z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností.