Deti do 15 rokov musia oddnes povinne nosiť na zjazdovkách prilbu
Nosenie prilby má prispieť k zníženiu úrazovosti a zvýšeniu bezpečnosti na lyžiarskych tratiach.
Lyžiari a snoubordisti mladší ako 15 rokov musia na zjazdovke od dnešného dňa povinne nosiť ochrannú prilbu. Túto povinnosť zavádza novela zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska v polovici októbra. Nosenie prilby má prispieť k zníženiu úrazovosti a zvýšeniu bezpečnosti na lyžiarskych tratiach.
Komplexná úprava zákona z roku 2002 je reakciou na zmeny, ktoré sa medzitým udiali v oblasti horskej záchrany najmä s ohľadom na narastajúci počet ťažkých úrazov na lyžiarskych tratiach. Do úloh horských záchranárov sa dostala aj služobná kynológia, ktorá je pri nasadení psov pri lavínach špecifická a odlišná od iných druhov záchrannej kynológie. Vzhľadom na odľahlosť a neprístupnosť terénu pre policajtov budú záchranári súčinní pri dokumentovaní nehôd s vážnymi následkami. O priebehu a príčine záchrannej činnosti budú môcť vyhotoviť obrazový alebo iný záznam.
Členovia HZS sú oprávnení využívať bezplatne a prednostne lanovky v prípade, ak vykonávajú preventívnu činnosť pri lavínovom ohrození.
Novela vymedzuje aj povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľov lyžiarskych tratí a zariadení pre osobnú lanovú dopravu. Tí môžu určiť pravidlá správania na lyžiarskej trati s ohľadom na miestne podmienky lyžiarskeho strediska.
Rozširujú sa tiež výnimky z povinnosti uhradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. HZS v budúcnosti nebude vymáhať pohľadávky od pozostalých. Ministerstvo vnútra to odôvodňuje tým, že by to nebolo v súlade s morálnymi zásadami, keďže okrem straty rodinného príslušníka dochádza aj k finančnému sťaženiu ich životnej situácie. "Ide približne o 18 osôb v kalendárnom roku, pričom finančné náklady na túto činnosť sú zanedbateľné," vysvetľuje rezort.
Poslanci zároveň cez pozmeňujúci návrh rozšírili územnú pôsobnosť HZS o ďalšie horské oblasti, a to o Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysuckú vrchovinu, Kysucké Beskydy a Moravsko-sliezske Beskydy. Okrem toho do pôsobnosti záchrannej služby už v súčasnosti patria Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.
Keďže Horská záchranná služba bude potrebovať na pokrytie nových oblastí čas, toto rozšírenie územnej pôsobnosti nadobudne účinnosť až v januári 2017.
Matúš Šutaj Eštok: Opozícia škodí Slovensku hystériou a nenávisťou
Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany.
Informačný systém katastra zasiahol kybernetický útok zo zahraničia
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia.
Šutaj Eštok nevidí potrebu meniť hodnoty v memorande o zahraničnej politike
Koaličná strana Hlas-SD nevidí potrebu meniť základné hodnoty memoranda o zahraničnej politike, ktoré podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR.
Kataster nefunguje: Výbor žiada vysvetlenie od riaditeľov NBÚ a ÚGKK
Členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa majú zaoberať situáciou na katastri nehnuteľností.
ÚBOK vyšetruje neoprávnený zásah do systému katastra nehnuteľností
Úrad boja proti organizovanej kriminalite sa ihneď začal zaoberať podozrením z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností.