Slovenskí archeológovia budú kopať v Sudáne aj v Číne

Sudán je z archeologického hľadiska mimoriadne zaujímavá a málo preskúmaná krajina.
Ako ďalej doplnil zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV Ivan Cheben, Sudán je z archeologického hľadiska mimoriadne zaujímavá a málo preskúmaná krajina. Slovenskí archeológovia začali v Sudáne bádať už pred pár rokmi, vtedy išlo o lokalitu Wad Ben Naga ležiacu 127 kilometrov severne od hlavného mesta Chartúm a spoluprácu s Národným múzeom v Prahe. Pre nedostatok financií však v projekte nemohli pokračovať. Ďalším dôvodom boli nepokoje v krajine, pretože Sudán sa vtedy delil na severnú časť a Južný Sudán. V Sudáne existovala v minulosti staroveká Núbijská ríša, po ktorej tam zostalo vyše sto pyramíd čiernych faraónov, čo je oveľa viac ako v známejšom Egypte.
Na budúci rok by slovenskí archeológovia mali ísť do Číny. S návrhom na spoluprácu ich v Nitre navštívili zástupcovia Historického ústavu Čínskej akadémie vied v Pekingu. "Spolupráca bude mať nielen archeologický, ale aj historický rozmer," spresnil zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV Karol Pieta. Slovenskí vedci sa majú zamerať na obdobie od sťahovania národov po 17. storočie. "Číňania sa doteraz vo výskume venovali najmä expanzii na juhozápad Ázie, no v posledných rokoch sa zamerali na tému západného prúdu sťahovania národov. Spolupráca môže byť užitočná aj pre nás, lebo mnohé veci sú síce u nás známe, ale nepoznáme hlbšie príčiny a ako to prebiehalo v praxi," povedal Ruttkay.
S Kazachstanom bude Archeologický ústav SAV spolupracovať v oblasti výmeny vedeckých pracovníkov, ktorí budú pracovať na spoločných projektoch. Spolupráca sa má týkať aj výmeny študentov, predovšetkým doktorandov. Pokračovať bude aj výskum v Kuvajte na ostrove Failaka, kde kopú archeológovia už šesť rokov. V tomto mesiaci by mali podpísať zmluvu na ďalšie päťročné obdobie.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.