Zázvor namiesto chemoterapie
Podľa štúdie uverejnenej v časopise PLoS One obsahuje zázvor zlúčeninu, ktorá je až 10.000 krát účinnejšia ako chemoterapia.
Chemikália, ktorá je známa ako 6-shogaol, je produkovaná pri sušení alebo varení koreňa zázvoru. Výskumní pracovníci zistili, že 6-shogaol je aktívny proti nádorovým kmeňovým bunkám v koncentráciách, ktoré sú neškodné pre zdravé bunky. To sa výrazne líši od konvenčnej chemoterapie, ktorá má vážne vedľajšie účinky, lebo do značnej miery zabíja aj zdravé bunky.
Bunky zodpovedné za 90 percent úmrtí na rakovinu
Rovnako ako ostatné kmeňové bunky, nádorové kmeňové bunky majú schopnosť sa diferencovať do rôznych rôznych typov buniek. V prípade nádorových kmeňových buniek sa diferencujú do rôznych malígnych buniek, ktoré tvoria kolónie nádoru. Aj keď tvoria menej ako 1 percento buniek v danom nádore, kmeňové bunky sú nepriepustné pre takmer všetky známe alebo pokusné druhy chemoterapeutických činidiel. Tieto bunky sú tiež schopné replikovať sa po neobmedzenú dobu, a sú schopné odštiepenia od ich pôvodnej kolónie pre spustenie nových nádorov inde. Sú kľúčovými hráčmi v procese metastázy, ktorý je zodpovedný za 90 percent úmrtí na rakovinu.
Čítajte: Zázvor, bojovník proti rakovine
Pretrvávanie rakovinových kmeňových buniek tiež vysvetľuje, prečo sa rakovina môže znovu objavovať aj po zdanlivo úspešnom odstránení nádorov cez chemoterapiu, ožarovanie alebo chirurgický zákrok.
Zabíja rakovinové bunky na mnohých frontoch
Výskumní pracovníci zistili, že 6-shogaol sa zameriava na kmeňové bunky rakoviny prsníka niekoľkými rôznymi cestami, vrátane zníženia expresie povrchových markerov, zmeny bunkového cyklu pre zvýšenie rýchlosti bunkovej smrti, zastavenia tvorby nádorov, priameho indukovania programovanej bunkovej smrti, a otravy nádorových kmeňových buniek (cytotoxicita).
Čítajte: Liečba kmeňovými bunkami je už dostupná aj na Slovensku
Vedci potom porovnali cytotoxicitu 6-shogaolu so široko používanou chemoterapeutickou látkou zvanou taxol. Zistili, že taxol v skutočnosti ukázal cytotoxicitu v jednorozmernom ("jednovrstvovom") laboratórnom modeli rakoviny , no ukázalo sa, že nemal takmer žiadny vplyv na trojrozmerný ("sféroidný") model, ktorý je presnejší model reálneho nádoru. 6-shogaol bol účinný u oboch modelov.
Čítajte: Vitamíny, ktoré znižujú riziko rakoviny kože
Vedci potom zvýšili koncentráciu taxolu 10.000 krát, ale stále nepreukázal účinnosť v sféroidnom modeli.
Prírodné lieky
Ďalšia chemikália na potravinovej báze, ktorá má sľubné účinky proti nádorovým kmeňovým bunkám je fenethylisothiokyanát (PEITC). Táto chemická látka sa vyrába reakciou zlúčeniny a enzýmu, ktoré sa vyskytujú v kapustovitej zelenine, ako je napríklad brokolica a kapusta. Táto reakcia sa uskutoční, keď sa zelenina žuje.
Čítajte: Rakovina prsníka: Najúčinnejšia prevencia
Podľa tlačovej konferencie vedcov zo South Dakota State University z mája 2015 PEITC úspešne zabil kmeňové rakovinové bunky krčka maternice. Koncentrácia použitá v štúdii je skutočne dosiahnuteľná iba zo stravy bohatej na kapustovitú zeleninu, uvádzajú vedci. Zelenina s najväčším potenciálom na tvorbu PEITC je žerucha.
Čítajte: Rakovina krčka maternice: Nepodceňte týchto 10 signálov!
Tento výskum naznačuje, že PEITC, a možno dokonca aj strava bohatá na kapustovitú zeleninu, by mohla pomôcť pri prevencii alebo zotavení sa z rakoviny.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.