Zubný kameň: Zbavte sa ho efektívne pomocou domácich receptov

Stvrdnutý povlak na zuboch, teda zubný kameň nielenže vášmu úsmevu uberá na kráse, ale môže časom spôsobiť aj zdravotné problémy. Prečítajte si tipy, ktoré vám pomôžu udržať si zdravé zuby bez takýchto komplikácií.
Ako vzniká a prečo ho nepodceňovať
Počas dňa sa zo zvyšku jedál a nápojov na zuboch tvorí jemná vrstva povlaku. Ak ho neodstránime dostatočne, začína sa postupne hromadiť, najmä na ťažšie dostupných miestach, kam kefka nedosiahne alebo nie je dosť efektívna. Z nich sa postupne tvorí zubný kameň, ktorý ľahko rozpozná aj laik. Prejavuje sa zožltnutím alebo zhnednutím zubov, najčastejšie v medzizubných priestoroch.
Čítajte: Zlozvyky, ktorými si ničíme zuby
Zubný kameň je žltkastý alebo nahnedlý kalcifikovaný materiál. Tvoria ho mineralizované ložiská slín, baktérie a stvrdnutý povlak. Kameň na zuboch sa vám nevytvorí z večera do rána, ale minimálne po niekoľkých mesiacoch nedôslednej zubnej hygieny. Ak ho budete dlhodobo zanedbávať, nahromadené baktérie môžu spôsobiť krvácanie a zápal ďasien, v neskoršom štádiu aj paradontitídu.
Najlepšie vám zubný kameň odstráni kvalifikovaný odborník. Zvyčajne tak robí ultrazvukom alebo laserom, niekedy aj mechanicky. Na záver sa mikročiastky odstraňujú polishingom alebo pieskovaním. Túto procedúru ale priemerný človek opakuje minimálne raz ročne a to aj napriek dodržiavaniu dentálnej hygieny.
Účinné domáce suroviny
Udržiavať si zuby krásne biele bez kameňa vám môžu pomôcť aj bežne dostupné domáce suroviny.
- Jedlá sóda
Je pomerne populárnym spôsobom, ako podomácky vyčistiť zuby nielen od kameňa, ale aj od zažltnutia. Jednoducho zmiešajte trochu s vodou, naneste na prsty alebo kefku a jemne prechádzajte po zuboch. Potom ústa dôkladne vypláchnite. Sóda ale sklovinu oslabuje a narúša, neodporúča sa teda používať ju viac než raz týždenne.
- Aloe vera a glycerín
Zmiešajte gél z aloe vera s glycerínom v rovnakom pomere, pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy alebo štipku jedlej sódy. Naneste na kefku a jemne prechádzajte po zuboch. Opäť ide o zmes, ktorá je kvôli citrónu a jedlej sóde agresívna voči sklovine. Používajte ju maximálne raz do týždňa.
- Šupka z pomaranča
Obsahuje silné enzýmy, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa aj usadeného povlaku a kameňa. Jednoducho si ňou prechádzajte po zuboch niekoľko minút. Ešte pred jej použitím ju ale dôkladne očistite, aby ste sa zbavili pesticídov.
- Sezamové semiačka
Ak ich budete pravidelne žuvať, zachovajú sa doslova ako šetrný prírodný peeling na zuby.
- Klinčekový alebo rozmarínový olej
Oba sa využívali v zubnej medicíne. Niekoľko kvapiek pridajte do pohára s vodou, rozmiešajte a touto zmesou si vypláchnite ústa (zmes vypľujte). Následne si zuby ešte umyte.
- Syr
Kvalitný syr bez obsahu repného cukru – sacharózy dokáže podporiť tvorbu alkalických slín, ktoré neutralizujú zubný povlak.
- Oil pulling metóda
Použite veľmi kvalitný kokosový olej, ktorý účinne odstráni povlak aj kameň. Jednu lyžicu si vložte do úst a prevaľujte pomedzi zuby. Nechajte pôsobiť aspoň päť až desať minút a následne olej vypľujte. Opakujte niekoľkokrát týždenne.
Ďalšie tipy na boj proti zubnému kameňu
Samozrejmosťou by mala byť každodenná dentálna hygiena, ktorej súčasťou bude kvalitná zubná kefka, fluoridovaná pasta, zubná niť, kefky na čistenie medzizubného priestoru a ústna voda.
Pozrite si: Ako správne používať zubnú niť a medzizubnú kefku

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.