Európa musí počítať s vyššími nákladmi na energie
- 8:05 15.05.2013
- BRUSEL
Európa aj do budúcnosti musí počítať s vyššími nákladmi na energie ako USA alebo Čína a mala by sa prestať spoliehať na energeticky náročné priemyselné odvetvia.
"Môžeme sa snažiť znížiť rozdiel medzi Európou a USA alebo Čínou, ale aj tak musí Európa pravdepodobne ešte dlhé roky počítať s vyššími nákladmi na výrobu energie. Diktujú to geologické a geografické podmienky," povedal pred summitom lídrov EÚ budúci týždeň Fatih Birol z Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA). "Možno je čas sa pozrieť na dlhodobú európsku priemyselnú stratégiu," dodal.
Konkurencieschopnosť európskych výrobcov energie narušil rozmach ťažby bridlicového plynu v USA, ktorý dramaticky znížil tamojšie energetické náklady a podnietil časť ťažkého priemyslu k presunu výroby. Bridlicový plyn tiež znížil emisie oxidov uhlíka, čo spolu s jeho nízkou cenou spôsobilo znížený záujem o americké uhlie. USA ho preto vyvážajú do Európy, kde záujem oň v roku 2012 narástol o 23 %, keďže je lacnejšie ako európsky plyn.
"Dovoz uhlia z USA je výsmechom ekologickej politike EÚ. Odmietame ťažiť bridlicový plyn, ale dovážame uhlie," povedal agentúre Reuters Jean-Francois Cirelli, prezident lobistickej skupiny Eurogas a šéf francúzskej spoločnosti GDF Suez. Plyn, ktorý uspokojuje štvrtinu spotreby energie v Európe a na vykurovanie ho využíva 200 mil.
Európanov, sa aj vďaka americkému uhliu stal na výrobu energie neefektívnym a producenti prechádzajú na obnoviteľné zdroje alebo výrobu energie z uhlia. Pre štáty tak však vzniká riziko energetickej krízy, keďže uhoľné elektrárne nedokážu dostatočne flexibilne pokrývať výkyvy v dopyte po energii, varoval Cirelli. "Situácia v európskom plynárenskom priemysle je katastrofálna," dodal. EÚ podľa platných predpisov nemôže členským štátom diktovať, z akých zdrojov by mali vyrábať energiu, Európska komisia však v snahe dobehnúť USA pracuje na rámcových podmienkach prieskumu a ťažby bridlicového plynu.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.
Zo slovenského a českého trhu sťahujú sušené figy
Zákazníci by potravinu nemali konzumovať.
Maďarsko rokuje s Moskvou a Kyjevom o zachovaní dodávok plynu cez Ukrajinu
Maďarsko rokuje s Ruskom a Ukrajinou o zachovaní dodávok plynu cez Ukrajinu, aj keď dovoz ruského plynu teraz prebieha cez plynovod Turkstream, povedal premiér Viktor Orbán.
Doprava na D1 pri Ružomberku je presmerovaná
Žilinská krajská polícia upozorňuje motoristov na zmeny v doprave pri vyústení liptovskej časti diaľnice D1 na cestu I/18 pri Ivachnovej.
Pozor na nákup darčekov cez čínske e-shopy, hrozia viaceré riziká
Nákup darčekov cez čínske e-shopy môže predstavovať viaceré riziká.