• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.12.2024Dnes je 1. Sviatok vianocný
Bratislava

Dvanásť nebezpečných látok v kozmetike

  • 18:49 20.11.2015
  • Bratislava
 Dvanásť nebezpečných látok v kozmetike

Prinášame vám zoznam dvanástich látok, na ktoré by ste si mali pri nákupe kozmetiky dávať pozor.

Pokožka je našim najväčším orgánom, takže by sme jej mali venovať správnu starostlivosť. Až do 60 percent z toho, čo príde do kontaktu s kožou, môže byť absorbované do nášho krvného obehu. Opatrné používanie kozmetických produktov môže výrazne znížiť množstvo chemických látok a toxínov, ktoré skončia vo vašom tele.

Tu je stručný zoznam látok, ktoré by ste mali hľadať na obaloch a rozhodnúť sa, či ich dáte na svoju kožu:

1. Parabény

Sú to často používané konzervačné látky. Zabraňujú baktériám, plesniam, hubám a parazitom, aby sa množili vo vašej kozmetike. Parabény sa ľahko vstrebávajú kožou a sú spojené s rakovinou prsníka a prostaty. Boli nájdené v bioptických vzorkách nádorov prsníka.

2. Ftaláty

Je to skupina chemických látok, ktoré pôsobia ako endokrinné disruptory, súvisia so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, raného vývoja pŕs u dievčat a reprodukčné vrodených chýb u mužov a žien.

Nachádzajú sa v mnohých kozmetických a plastických hmotách k zvýšeniu flexibility a jemnosti. No zákerné na nich je, že nie je vždy sú uvedené a často sú označené pod pojmom "parfum". Preto si vyberajte neparfumované výrobky, alebo také, ktoré majú vôňu z esenciálnych olejov.

3. Triclosan

Je široko používaný pre jeho antibakteriálne vlastnosti v zubných pastách, antibakteriálnych mydlách a dezodorantoch. Triclosan dráždi kožu a je spojený s narušením funkcie štítnej žľazy a reprodukčných hormónov.

Prečítajte si tiež: Domáca zubná pasta - zdravší chrup za menej peňazí

4. Laurylsulfát sodný

(Sodium lauryl sulfate / Sodium laureth sulfate)

Nachádzajú sa vo viac ako 90 percentách produktov osobnej starostlivosti, najmä v penových produktoch. Sami o sebe nie sú veľkým problémom, ale ľahko komunikujú s ostatnými chemickými látkami, ktoré sa nachádzajú v našej kozmetike a tvoria nitrosamín, známy karcinogén.

5. Benzoyl peroxid

Ak máte krém proti akné, je pravdepodobné, že benzoyl peroxid je jednou z jeho zložiek. Je spojený s podporou rastu nádorov.

6. Formaldehyd

Ďalšia konzervačná látka, ktorá bojuje proti baktériám a zároveň je Medzinárodnou agentúrou pre výskum karcinogénov (IARC) označená ako karcinogénna. Je tiež spojená s alergickými kožnými reakciami a narúša imunitný systém.

7. Ropné alebo uhoľnodechtové deriváty

Tieto deriváty môžu spôsobiť vrodené vady, a sú tiež spojené s toxicitou imunitného systému. Svetová zdravotnícka organizácia a Agentúra pre ochranu životného prostredia ich zaradili medzi pravdepodobné karcinogény.

Pozrite si: Vyrobte si domácu telovú kozmetiku

Často sú uvedené ako petrolát, xylén, toluén, minerálny olej, kvapalný parafín, benzén, toluén, fenylmethan a methylbenzén.

8. Methylisothiazolinone (MIT)

Bežný antibakteriálny konzervant s neurotoxickými vlastnosťami. Môže spôsobiť vážne poškodenie mozgových buniek a zvyšuje riziko vzniku záchvatov.

9. Propylénglykol (PEG)

Často sa používa ako kožný kondicionér / zvlhčujúce činidlo v telových mliekach, opaľovacích krémoch, make-upoch, kondicionéroch a šampónoch. Je klasifikovaný ako dráždič kože a spojený s dermatitídou a žihľavkou.

10. Umelé farbivá

Mnoho umelých farbív je vyrobených z uhoľného dechtu. Môžu spôsobiť alergické reakcie, podráždenie kože a mnoho štúdií ukazuje že sú karcinogénne. Takže nabudúce, keď si kúpite rúž, uistite sa, že farba pochádza z organických a bezpečných látok.

11. Chemikálie na ochranu proti slnečnému žiareniu

Aj keď je dôležité chrániť pokožku pred slnečným UV žiarením, niektoré produkty na opaľovanie vám môžu uškodiť. Môžu totiž obsahovať syntetické zlúčeniny, ako je benzofenón, kyselina para-aminobenzoová, Avobenzón, homosalate a methoxycinnmate, ktoré sú spojené s poškodením buniek a rakovinou.

12. Imidazolidinyl urea

Pridáva sa do kozmetiky na báze vody ako ochranný prostriedok. Uvoľňuje formaldehyd a bola spojená s podráždením kože a rakovinou. Ďalšie látky uvoľňujúce formaldehyd, na ktoré si treba dávať pozor: DMDM ​​hydantoín, diazolidinyl urea, methenamin a quaternium-15.

Zdroj: info.sk, TM, ewg.org, mindbodygreen.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor

Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor

19:04 23.12.2024Zdravie

Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.

12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou

12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou

9:38 20.12.2024Zdravie

Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.

Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil

Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil

19:33 19.12.2024Zdravie

Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.

Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval

Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval

18:14 16.12.2024Zdravie

Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.

Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov

Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov

17:33 14.12.2024Zdravie

Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.