Priemerný príjem slovenských domácností vzrástol
- 9:03 21.11.2015
- BRATISLAVA

Priemerný hrubý ročný príjem slovenských rodín vzrástol. V porovnaní s prvou vlnou zisťovania z roku 2010 je to síce nárast o takmer dvetisíc eur, no za európskym priemerom Slovensko výrazne zaostáva.
Veľká časť slovenských príjmov putuje na potraviny.
V porovnaní s prvou vlnou zisťovania z roku 2010 je to síce nárast o takmer dvetisíc eur, no za európskym priemerom, ktorý bol na úrovni 37,8 tisíca eur, Slovensko podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej výrazne zaostáva. "Novšie európske údaje ešte nie sú dostupné, no predpokladáme, že situácia sa výraznejšie nezmenila," skonštatovala Ondrová.
Veľká časť slovenských príjmov putuje na potraviny. Tie si z rozpočtu ukrojili viac ako štvrtinu. Slovenská domácnosť na ne vlani minula v priemere viac ako štyritisíc eur. Zo svojich príjmov si domácnosti dokážu mesačne ušetriť v priemere 131 eur, teda desatinu. Ročne tak vzniká podľa Ondrovej priestor na úsporu vo výške 1,6-tisíca eur. Až 85 percent slovenských domácností vlastní nehnuteľnosť, v ktorej aj býva. Auto vlastnia tri pätiny domácností.
Dlhopisy sú pre Slovákov malo zaujímavé
Tradičný majetok vo forme vkladov v bankách pozná zhruba 9 z 10 slovenských domácností. Avšak len štyri percentá domácností majú vo svojom portfóliu zložitejšie finančné nástroje. Verejne obchodovateľným akciám prišli na chuť podľa Ondrovej len dve percentá slovenských domácností.
Ešte menej sú pre Slovákov zaujímavé dlhopisy. Tie vlastnia tri desatiny percenta domácností. Zlatou strednou cestou medzi týmito dvoma nástrojmi sú podľa analytičky podielové fondy, do ktorých vlani investovali 1,2 percenta domácností. Výraznejšie zastúpenie ale majú poistné produkty. Tie boli vlani obľúbené v každej šiestej slovenskej domácnosti.
Tendenciu častejšie sa zadlžovať majú domácnosti s vyššími príjmami. V porovnaní s prvou vlnou zisťovania sa podiel zadlžených domácností zvýšil z 27 percent na 34 percent. V rámci eurozóny je to však stále nízka úroveň. Znamená to podľa Ondrovej, že Slovensko patrí naďalej k tým menej zadlženým krajinám.

Do týchto projektov investuje MIRRI viac ako 6 miliónov eur
Viac ako šesť miliónov eur z eurofondov prinesie lepšie školy a krajšie verejné priestranstvá.

Ministerstvo dopravy: Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadna novinka
Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné.

Premiér pripustil možnosť zmien v transakčnej dani
Premiér podnikateľov uistil, že budúcoročná konsolidácia pre nich nebude znamenať žiadne prekvapenia.

Dopravcovia hrozia blokáciou ciest, cena mýta sa má zvýšiť
Autodopravcovia hrozia blokáciou ciest, ak Ministerstvo dopravy SR s nimi nebude rokovať o ich požiadavkách.

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.