Prvá európska misia na Mars odštartuje v marci
V prvej fáze projektu ExoMars vypustí ESA v spolupráci s Roskosmosom na obežnú dráhu Marsu satelit Trace Gas Orbiter, ktorý potom spustí na povrch planéty sondu Schiaparelli.
Trace Gas Orbiter s hmotnosťou 3,7 tony bude obsahovať prístroje na skúmanie marťanskej atmosféry, pričom jeho hlavnou úlohou je potvrdiť prítomnosť metánu a vysvetliť jeho pôvod. "Chceme sa pokúsiť potvrdiť prítomnosť metánu v atmosfére Marsu a prípadne objasniť jeho pôvod. Či už vzniká biologickými alebo geologickými procesmi, ak uniká spod povrchu, tak je k tomu nevyhnutná voda v tekutom stave, čo by znamenalo, že Mars nie je úplne mŕtvou planétou," uviedol Jorge Vago pracujúci na projekte ExoMars.
Sonda Schiaparelli pomenovaná po talianskom astronómovi Giovanim Schiaparellim by mala pristáť v oblasti Meridiani Planum, pričom jej úlohou bude otestovať technológie, ktoré potom odborníci plánujú použiť v druhej fáze projektu. V rámci nej chcú v roku 2018 poslať na povrch Marsu robotické vozidlo ExoMars rover. Šesťsto kilogramov vážiaca sonda Schiaparelli bude mať batérie, ktoré vydržia iba štyri marťanské dni. Počas nich sonda uskutoční niekoľko meraní a následne údaje pošle na Zem.
Satelit TGO, sonda Schiaparelli a ďalšie vybavenie sa momentálne nachádzajú vo francúzskom Cannes, odkiaľ ich v polovici decembra prevezú do kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Do vesmíru ich vynesie raketa Proton, ktorej štart je naplánovaný na 14. marca. K Marsu by mali doraziť v polovici októbra.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.