Prvá európska misia na Mars odštartuje v marci

V prvej fáze projektu ExoMars vypustí ESA v spolupráci s Roskosmosom na obežnú dráhu Marsu satelit Trace Gas Orbiter, ktorý potom spustí na povrch planéty sondu Schiaparelli.
Trace Gas Orbiter s hmotnosťou 3,7 tony bude obsahovať prístroje na skúmanie marťanskej atmosféry, pričom jeho hlavnou úlohou je potvrdiť prítomnosť metánu a vysvetliť jeho pôvod. "Chceme sa pokúsiť potvrdiť prítomnosť metánu v atmosfére Marsu a prípadne objasniť jeho pôvod. Či už vzniká biologickými alebo geologickými procesmi, ak uniká spod povrchu, tak je k tomu nevyhnutná voda v tekutom stave, čo by znamenalo, že Mars nie je úplne mŕtvou planétou," uviedol Jorge Vago pracujúci na projekte ExoMars.
Sonda Schiaparelli pomenovaná po talianskom astronómovi Giovanim Schiaparellim by mala pristáť v oblasti Meridiani Planum, pričom jej úlohou bude otestovať technológie, ktoré potom odborníci plánujú použiť v druhej fáze projektu. V rámci nej chcú v roku 2018 poslať na povrch Marsu robotické vozidlo ExoMars rover. Šesťsto kilogramov vážiaca sonda Schiaparelli bude mať batérie, ktoré vydržia iba štyri marťanské dni. Počas nich sonda uskutoční niekoľko meraní a následne údaje pošle na Zem.
Satelit TGO, sonda Schiaparelli a ďalšie vybavenie sa momentálne nachádzajú vo francúzskom Cannes, odkiaľ ich v polovici decembra prevezú do kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Do vesmíru ich vynesie raketa Proton, ktorej štart je naplánovaný na 14. marca. K Marsu by mali doraziť v polovici októbra.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.