Kašeľ – naučte sa rozlišovať jednotlivé druhy a správne ho liečiť
Kašeľ je reflex, ktorý udržuje naše hrdlo a dýchacie cesty prechodné. Aj keď môže byť celkom otravný, pomáha telu liečiť a chrániť sa. Nie je ale kašeľ ako kašeľ – viete rozoznať a správne liečiť jednotlivé druhy?
Kašeľ vzniká vtedy, keď určitý podnet podráždi receptory v dýchacích cestách. Môže ísť o jednorazový podnet, ale aj o bežný symptóm choroby.
Druhy kašľa
- Náhly – U dospelých ho môže vyvolať napríklad pobyt v zaprášenej miestnosti. U detí ale treba zbystriť pozornosť, môže totiž znamenať, že dieťa prehltlo nejaký predmet a ten mu bráni v dýchaní. Ak sa dieťa dusí, volajte záchrannú službu.
- Akútny – Trvá dva až tri týždne. Pôvodcom je najčastejšie bakteriálne ochorenie. S ním sa stretávame pomerne často, sprevádza nádchu, prechladnutie, chrípku.
- Subakútny – Môže potrápiť až po dobu dvoch mesiacov. Vyvolávajú ho atypické nebakteriálne patogény. Patria tu napríklad chlamýdie, mykoplazmy a niektoré vírusy.
- Chronický – Trvá viac ako tri mesiace. Takýto druh kašľa často zažívajú napríklad fajčiari alebo astmatici, no až 20% pacientov sú deti.
Čítajte: Zbavte sa kašľa s ananásovou šťavou
Čo ho môže vyvolať
- Baktérie, vírusy - infekcie
- Astma, alergie – teda priedušková aktivita
- Vdýchnutie cudzieho predmetu – podráždenie alebo blok
- Niektoré ochorenia srdca – srdcová astma
- Ochorenia pľúc
- Psychogénny kašeľ – pôvodcom je zvyčajne stres alebo pocity úzkosti
Ako sa lieči
Tlmiť samotný kašeľ z dlhodobého hľadiska nestačí. Keďže je symptómom mnohých chorôb, je potrebné ho na základe ostatných príznakov a vyšetrení priradiť ku správnej diagnóze. A tú je následne nutné liečiť.
- Suchý kašeľ
Označuje sa tiež ako „neproduktívny“ kašeľ, pretože nemá liečivý účinok na organizmus. Zhoršuje sa večer a nadránom. Sprevádza ľudí s chrípkou, alergikov, astmatikov a stretávajú sa s ním aj fajčiari. Pri suchom kašli sa užívajú antitusiká, ktoré upokojujú sliznicu hrdla.
Okrem liekov pomáhajú aj domáce recepty, napríklad teplé mlieko s medom alebo bylinkové čaje (najmä mäta). Suchý kašeľ by mal zmiznúť alebo sa s postupujúcou chorobou zmeniť na vlhký.
- Vlhký kašeľ
Alebo tiež „produktívny“ kašeľ sa prejavuje vykašliavaním hlienu. Tento typ kašľa sa nemá tlmiť antitusikami ale naopak podporiť liekmi, ktoré hlien uvoľnia. Hustota hlienu sa znižuje mukolytikami a pomôcť s vykašliavaním vám zase môžu expektoranciá. Pomôcť vám môžu aj bylinkové čaje alebo sirupy. Veľmi účinne pôsobí napríklad skorocel, prvosienka alebo domáci cibuľový sirup.
Čítajte: Ako liečiť kašeľ? Účinná pomoc z prírody
- „Štekavý“ kašeľ
Spôsobuje ho zúženie hrtanu, prejavuje sa zachrípnutým hlasom a hrdlo i hlasivky namáha omnoho viac ako predošlé dva typy. Vyvíja sa zo suchého kašľa. Často signalizuje laryngitídu, teda zápal hrtana, čo je choroba, ktorá si vyžaduje lekárske ošetrenie a to hlavne u malých detí.
Aký kašeľ najčastejšie trápi vás? Liečite ho prírodným spôsobom?
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.