Zdravotné sestry zahnali do kúta, výpoveď dali ďalšie stovky
- 17:47 27.11.2015
- BRATISLAVA

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove podalo hromadnú výpoveď 382 zdravotných sestier. Pridali sa tak k viac ako 200 sestrám a pôrodným asistentkám v Žiline.
Podľa šéfky odborov Moniky Kaveckej prídu ďalšie nemocnice na rad v priebehu týždňa. Ešte v piatok podalo výpoveď aj 76 sestier z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.
"Ministerstvo zdravotníctva ignorovaním požiadaviek sestier spôsobilo, že sestry sú zahnané do kúta. V súčasnosti sestry bojujú za zachovanie povolania sestier ako súčasti slovenského zdravotníctva. Nový zákon z dielne ministerstva zdravotníctva ich odtiaľ vyháňa," dodala.
Sestry začali podávať výpovede 25. novembra tohto roka vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline. Podávanie výpovedí naštartovalo schválenie novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti parlamentom. Ministerstvo zdravotníctva podľa OZ SaPA po trojročných rokovaniach nezapracovalo do novely žiadnu požiadavku.
OZ SaPA trvá na svojich požiadavkách, a to zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy v súlade so zvyšovaním odpracovaných rokov v praxi.
Spomínaný zákon podľa odborového združenia spôsobí len zvyšovanie nezáujmu o povolanie sestry v slovenskom zdravotníctve, ktoré je aj tak na nízkej úrovni. V kombinácií s nedostatkom počtu sestier je zákon z dielne ministerstva zdravotníctva likvidačný pre sestry na Slovensku a pre slovenské zdravotníctvo.
Hovorkyňa FNsPP Renáta Cenková potvrdila, že vedenie nemocnice prijímalo výpovede zdravotných sestier od ranných hodín. Evidenčný stav zamestnancov nemocnice na pracovnej pozícii zdravotná sestra a pôrodná asistentka bol podľa Cenkovej k 31. októbru 1 018 zamestnancov.
Podanie výpovedí agentúre SITA potvrdila aj predsedníčka základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek v Prešove Beáta Čonková. Dodala, že počet výpovedí nemusí byť konečný, keďže ich zbieranie stále prebieha a ďalšie výpovede môžu pribudnúť ešte v pondelok. Ako dôvod k podaniu výpovedí uviedla, že sestry chcú, aby ich práca bola dostatočne ohodnotená a pracovné podmienky boli adekvátne.
Výpovede pochádzajú z celej nemocnice, na niektorých oddeleniach podalo výpovede až do zhruba 80 percent. Čonková konkretizovala, že podávanie výpovedí sa týkalo najmä anesteziologicko-resuscitačného oddelenia, detského a novorodeneckého oddelenia, traumatológie, chirurgie, cievnej chirurgie ako aj sestier na operačných sálach. "Je to o tom, že sestry si zaslúžia lepšie ohodnotenie. Ale nie je to len o peniazoch. Chceme, aby zdravotníctvo bolo transparentné," uviedla Čonková.
Hovorkyňa FNsPP Renáta Cenková pre agentúru SITA uviedla, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je v súčasnej situácii v prešovskej nemocnici narušené a prebieha v štandardnom režime. Dodala, že vedenie nemocnice hneď po doručení výpovedí iniciovalo stretnutie s predstaviteľkami odborov. "Tie niekoľkokrát potvrdili, že sú s podmienkami v nemocnici spokojné a rovnako, že nejde o akciu zameranú proti zamestnávateľovi. Výpoveďami len podporujú celoslovenskú akciu sestier," uviedla Cenková.
Priemerná hrubá mesačná mzda sestier a pôrodných asistentiek vrátane príplatkov dosahuje v prešovskej nemocnici 1002,31 eura. Nemocnica uviedla, že výšku mzdy majú zdravotné sestry aj po februári 2016 presne stanovenú a garantovanú a k žiadnemu zníženiu miezd nemôže dôjsť.
Minister zdravotníctva Viliam Čislák vníma celú akciu sestier ako politicky motivovanú. "Šéfka odborovej organizácie Kavecká sa netají tým, že má politické ambície, chce kandidovať za stranu, aby bola poslankyňa v Národnej rade SR," podotkol šéf rezortu zdravotníctva. Čislák tiež upozornil na to, že sestry v prešovskej nemocnici nemajú problém priamo s nemocnicou, ale chcú celoslovensky podporiť ostatné sestry.
Ministerstvo podľa Čisláka momentálne analyzuje situáciu v oboch nemocniciach. "Pripravujeme model taký, ktorý v každom prípade nesmie ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti," povedal. V extrémnych prípadoch pripustil minister zlučovanie oddelení.

Leyenová na samite v Londýne opísala hlavné výzvy pre energetickú bezpečnosť
Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti predniesla Ursula von der Leyenová.

Štefan Kišš: Verejný dlh sa za súčasnej vlády zvýšil o 1500 eur na občana
Verejný dlh Slovenska výrazne rastie, v prepočte na občana už predstavuje viac ako 14.000 eur.

Trump nevylúčil zvýšenie ciel na dovoz kanadských áut
Americký prezident Donald Trump nevylúčil, že súčasné clá na dovoz áut z Kanady môže ešte zvýšiť.

Taraba vyzýva investora baterkárne, aby nehazardoval s reputáciou investície
Ministerstvo životného prostredia plánuje pozastavenie procesu posudzovania vplyvov baterkárne na životné prostredie.

SaS: Geologický výskum o vhodnosti lokality na zakopávanie kadáverov neexistuje
Branislav Gröhling vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča na odstúpenie z funkcie.