Taliansko a Slovensko: staviame spolu.
- 11:17 30.11.2015
- BRATISLAVA

O niekoľko dní Bratislava privíta podujatie, ktoré bude významné pre taliansko-slovenskú podnikateľskú spoluprácu ako aj pre rozvoj infraštrukturálnych projektov európskeho významu: s podporou talianskych a slovenských autorít ICE – Agentúra na podporu zahraničného obchodu a internacionalizáciu talianskych firiem a Národná asociácia stavebných konštruktérov (ANCE) 3. decembra 2015 slávnostne otvoria v Primaciálnom paláci workshop s názvom "Italy and Slovakia Building Together”,.
Aby sme uviedli zopár príkladov, sú to firmy, ktoré realizujú cesty, mosty, obytné budovy, nemocnice, zariadenia na spracovanie odpadu a rôzne štruktúry na ochranu životného prostredia, vysokorýchlostné železnice, metrá, zariadenia pre vodné elektrárne, zaoberajú sa reštaurovaním pamiatok, budov a historických centier, atď. Talianske stavebné firmy a iné podniky, ktoré sa zúčastňujú výrobného procesu v sektore stavebníctva majú podporu Talianskej vlády, parlamentu, bankových a poisťovacích inštitúcií, atď. Asociácia konštruktérov ANCE zastupuje približne 20.000 stavebných firiem. Členovia asociácie sa dokázali presadiť na medzinárodných trhoch a spolupracujú s medzinárodnými partnermi, ktorým dokonca poskytujú svoje vyspelé technológie.
Títo podnikatelia absolvovali s úspechom misie v rôznych iných krajinách, nedávno aj v Českej republike. Teraz prídu prvýkrát do Slovenskej republiky, lebo chcú zblízka spoznať slovenských podnikateľov. Taliani vedia, že slovenskí podnikatelia, v rámci hospodárstva, ktoré zaznamenáva viac ako 3% ročný rast, môžu ponúknuť pevnú a vysoko hodnotenú inžiniersku tradíciu, pripravenú pracovnú silu, ako aj cenné dedičstvo vedomostí.
Teda, idea je jednoduchá: spojme naše "schopnosti” e naše silné stránky a začnime "stavať spolu”, začnime spolu realizovať nové diela nie len na Slovensku alebo v Taliansku, ale aj na cezhraničnej či medzinárodnej úrovni. Mnoho projektov – diaľnice, letiská alebo železničné úseky, energetický sektor, atď. – má "európsky” rozmer. V tomto zmysle má Bratislava dôležitú príležitosť v programovacom období 2014-2020, keďže Slovenská republika získala na toto obdobie viac ako 15 miliárd euro.
Slovensko očividne plní ústrednú úlohu pri rozvíjaní nových iniciatív, počnúc vyšehradským regiónom, aj vďaka svojej geografickej polohe a vzhľadom na nadchádzajúce slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Začiatok intenzívnej spolupráce talianskych a slovenských podnikateľov na spoločných projektoch a aktivitách v členských a partnerských krajinách V4 ohlásil 3. júla práve počas svojej návštevy v Bratislave Paolo Gentiloni, taliansky Minister zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce.
Taliani a Slováci ... sme predsa dávnymi priateľmi! V posledných rokoch spolupráca medzi Bratislavou a Rímom zažíva fázu oživenia, vďaka vzájomným návštevám na vysokej úrovni a stabilnému bilaterálnemu obchodu vo výške 5 miliárd ročne, pričom na Slovensku desiatky rokov úspešne pôsobia stovky talianskych podnikov a objem investícii z Talianska radí Rím medzi popredných investorov na Slovensku.
Workshop je výsledkom tímovej práce mnohých odborníkov: Agentúry na podporu zahraničného obchodu a internacionalizáciu talianskych firiem (ICE), Národnej asociácie stavebných konštruktérov (ANCE), Združenia organizácií poskytujúcich inžinierske, architektonické a odborno-ekonomické poradenské služby (OICE), talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce, talianskeho Ministerstva pre hospodársky rozvoj a Taliansko-slovenskej obchodnej komory, ktorá úspešne pôsobí na Slovensku už vyše 20 rokov a Talianskeho veľvyslanectva v Bratislave. Kľúčovú úlohu zohrala spolupráca slovenskej strany, a preto si dovoľujem úprimne poďakovať najmä Ministerstvu životného prostredia SR, Ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Ministerstvu zdravotníctva SR, Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, Slovenskej agentúre na rozvoj investícii a obchodu (SARIO) a Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku.
Dovoľte mi na záver vysloviť jednu dôležitú myšlienku: prečo "Building together”? Európa prežíva ťažké obdobie, čelí bezprecedentným problémom a hrozbám, ktoré neraz vytvárajú dojem, že vyústia do odmietnutia dialógu. Avšak je dôležité o veciach diskutovať a možno ešte viac vo chvíľach ako je táto. Je podstatné viesť dialóg práve preto, aby sa oživila spolupráca medzi podnikateľmi a zároveň sa nadviazali kontakty a priblížili sa krajiny, občania a občianske spoločnosti. Som presvedčený, že takáto spolupráca predstavuje základný kamienok v mozaike obnovenej dôvery v medzinárodných vzťahoch.
Bližšie informácie o workshope a možnosti účasti na B2B nájdete na web stránke www.camit.sk alebo si ich môžete vyžiadať e-mailom na adrese: [email protected].

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?