Výhody starnutia
Starnutie je jedna z najobávanejších životných skúseností v západnej kultúre. No s ním prichádza aj niekoľko výhod. Zistite, v čom sa majú starší ľudia lepšie, ako mladí.
Štúdia ľudí vo veku 65 rokov a viac zistila, že viac ako 85 percent z nich trpí minimálnou alebo žiadnou stratou pamäti. Podľa slov Dr. Johna W. Rowa riaditeľa MacArthur Foundation Research Network on Successful Aging, "možno najdôležitejší typ zmeny, ktorá sa vyskytuje s vekom, je vôbec žiadna zmena."
Ak naše mozgy zostanú aktívne, energické a schopné, taká bude aj naša nálada.
Udržte si sviežeho ducha aj vo vyššom veku
Zatiaľ čo pre niektorých z nás môže staroba znamenať zvýšenú úzkosť a depresiu, prieskumy Inštitútu pre sociálny výskum ukazujú, že mnoho starších ľudí má viac bezstarostný život než mladší dospelí, a majú menej problémov.
Podľa psychológa Eda Dienera z University of Illinois tieto prieskumy ukazujú "pomalý nárast spokojnosti s vekom...mladí ľudia zažívajú vyššie úrovne radosti, ale staršie osoby majú tendenciu posudzovať svoje životy viac pozitívnym spôsobom."
Veľká štúdia s názvom Baltimore Longitudinal Study of Aging, ktorá začala v roku 1958 zistila, že keď nastanú stresujúce situácie, starší ľudia sa im prispôsobujú rovnako, ak nie lepšie ako mladší ľudia.
Veľká časť tejto emocionálnej rovnováhy je bezpochyby kvôli rozvoju láskavejšieho pohľadu na seba samého s narastajúcim vekom. "Keď ľudia starnú," hovorí sociológ Walter R. Gove z Vanderbilt University, "ich vnímanie seba samého obsahuje viac pozitívnych vlastností a menej negatívnych atribútov."
Starší ľudia majú lepší sebaobraz a sami seba menej súdia
Inými slovami, máme tendenciu sami seba súdiť menej prísne, máme sa viac radi, a vnímame naše chyby menej tragicky, ako sa nám zdali v bolestnej mladosti.
Psychologička Marion Perlmutter z University of Michigan hovorí: "Myslím, že dostávame dosť pozitívnych zmien s vekom, najmä múdrosť, takže psychologická perspektíva môže byť v skutočnosti lepšia, než v strednom veku."
So starnutím prichádza menej alergií a znížené potenie
Ľudia sa stávajú trochu menej citlivými na bolesť s pribúdajúcim vekom. Potia sa menej (potné žľazy majú tendenciu vyschnúť), kýchajú menej (menej alergických reakcií, pretože imunitný systém sa spomaľuje), a menej ich trápia nočné mory.
Citlivosť na chuť zostáva relatívne konštantná, zatiaľ čo koža je odolnejšia voči dráždivým chemikáliám a iným látkam. Zároveň potrebujú o asi dve hodiny menej spánku, takže im ostane viac času na cvičenie, stretnutia s priateľmi a rodinou, alebo na hobby.
Správny spôsob, ako začať bitku proti starnutiu, je mať optimistický a entuziastický postoj. Pokiaľ vieme, že druhá polovica nášho života môže byť časom aktívneho a dobrého zdravia, spokojnosti a skutočného úspechu, potom je bitka už čiastočne vyhraná.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.