Erdogan odstúpi, ak sa obvinenia Ruska ohľadom ropy potvrdia
- 13:25 01.12.2015
- BRATISLAVA
Erdogan opakovane označuje tvrdenia, že Turecko kupuje ropu od Islamského štátu, za "urážku".
Turecký premiér narážal na tvrdenia najvyšších ruských predstaviteľov vrátane prezidenta Vladimira Putina, ktorý v pondelok vyhlásil, že ruské vojenské lietadlo zostrelilo Turecko preto, lebo chcelo chrániť dodávky ropy od Islamského štátu. Svoje obvinenie predniesol v Paríži, kde sa zúčastňoval na konferencii OSN o klimatických zmenách. Zostrelenie ruského bombardéra označil za "obrovskú chybu". Turecký premiér Davutoglu dnes obvinil Rusko, že svojimi neopodstatnenými tvrdeniami o nelegálnom dovoze ropy sa snaží zakryť prípady narušovania tureckého vzdušného priestoru ruskými lietadlami. Vyhlásil tiež, že postoj Ruska mení sýrsku krízu "na krízu medzi Ruskom a Tureckom".
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane označuje tvrdenia, že Turecko kupuje ropu od Islamského štátu, za "urážku". V pondelok v Paríži - kde bol v rovnakom čase ako Putin, ale nestretli sa - Erdogan vyhlásil, že by musel odstúpiť, keby sa obvinenia Ruska ukázali ako pravdivé. Dodal, že rovnako by mal postupovať aj Putin, keby sa jeho obvinenia na adresu Turecka ukázali ako falošné. Putin však podľa agentúry TASS tvrdí, že Rusko má k dispozícii správy, ktoré jeho obvinenia na adresu Turecka potvrdzujú. Obe krajiny majú síce rozvinutú vzájomnú spoluprácu v oblasti ekonomiky, ale pokiaľ ide o konflikt v Sýrii, stoja na opačných stranách: Rusko podporuje prezidenta Bašára Asada a jeho armádu, zatiaľ čo Turecko poskytuje pomoc opozícii a povstaleckým skupinám. Turecko je súčasťou Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá v Sýrii a Iraku bojuje s IS, ale súčasne čelí obvineniam z váhavosti voči extrémistickým skupinám. V súvislosti s obchodovaním s ropou sa v minulosti opakovane objavovali správy, že Islamský štát zo Sýrie pašuje ropu ilegálnym priekupníkom v Turecku. Odvtedy však Ankara posilnila bezpečnostné opatrenia na hraniciach.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že kanály na výmenu informácií vojenského charakteru medzi Ruskom a Tureckom pri incidente so zostrelením ruskej stíhačky nefungovali nie vinou Ruska. Peskov vyhlásil, že Ankara sa od začiatku vyhýbala výmene vojenských informácií. Ako Peskov vysvetlil, "vec sa má tak, že kanály na spojenie medzi vojenskými vedeniami existovali. Ich cieľom bolo nedopustiť také tragédie, aká sa stala. Tieto kanály nefungovali. A nie vinou ruskej strany - či už nefungovali úmyselne, alebo neúmyselne." Okolnosti podľa neho poukazujú na to, že (v daný okamih) sa existujúce komunikačné kanály nikto ani len nechystal využiť.
Americký prezident Barack Obama dnes v Paríži naopak podporil právo Turecka na sebaobranu. Obama vystúpil s vyhlásením na podporu práva Turecka na sebaobranu a na ochranu svojho vzdušného priestoru po tom, ako sa v Paríži stretol s Erdoganom. Obaja prezidenti sa v Paríži zúčastňujú na konferencii OSN o klimatických zmenách (COP21). Americký prezident informoval, že s Erdoganom hovorili o spôsoboch, ktorými by Turecko a Rusko zmierniť napätie vo svojich vzťahoch. V tejto súvislosti vyzval obe krajiny, aby sa zamerali na boj proti "spoločnému nepriateľovi" - radikálnej skupine Islamský štát. "Všetci máme spoločného nepriateľa, je ním IS, a ja sa chcem ubezpečiť, že sa sústredíme na túto hrozbu," apeloval Obama.
Izrael a Hamas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy
Informoval o tom Donald Trump.
Generálny tajomník OSN: Ľudstvo otvorilo Pandorinu skrinku problémov
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v stredu vyhlásil, že ľudstvo otvorilo "Pandorinu skrinku problémov".
Antisemitské postoje má takmer polovica dospelej svetovej populácie, tvrdí štúdia
Takmer polovica ľudí na celom svete zastáva antisemitské postoje.
Faeserová: Dobre integrovaní migranti si v Nemecku zaslúžia väčší rešpekt
Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová vyzvala obyvateľov, aby prejavovali väčší rešpekt voči úspešne integrovaným migrantom, keďže v spoločnosti zohrávajú životne dôležitú úlohu.