Slovensko podalo na EÚ žalobu pre kvóty, oznámil Fico
Podľa premiéra Roberta Fica žiadame, aby súd rozhodnutie o tzv. povinných kvótach z 22. septembra vyhlásil za neplatné.
Ako informoval predseda vlády, avizovanú žalobu podávame na Súdny dvor ako najvyšší zo súdov Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu. Slovenská republika pritom žaluje Radu Európskej únie. "Podávame žalobu proti Rade Európskej únie z titulu prijatia rozhodnutia ministrov vnútra z 22. septembra o tzv. povinných kvótach, ktoré boli prijaté väčšinovým hlasovaním napriek odporu niektorých členských štátov," objasnil Fico. Proti kvótam vtedy boli okrem Slovenska aj Česko, Maďarsko a Rumunsko.
VŠETKO O UTEČENCOCH
Podľa Fica žiadame, aby súd toto rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné a aby Rada bola zaviazaná náhradou trov konania. "Tvrdíme, že toto rozhodnutie, ktoré Rada ministrov vnútra prijala, je v rozpore s rozhodnutím európskej rady, ktorá jasne konštatovala, že sa nebudú prijímať povinné kvóty," vyhlásil premiér.
Zároveň ide podľa Fica v danom prípade o nelegislatívne opatrenie, hoci malo ísť o legislatívne opatrenie. "Myslíme si, že dochádza k porušovaniu práv Európskeho parlamentu a národných parlamentov," objasnil ďalší dôvod podania žaloby Fico. Ďalej sa podľa neho "domnievame, že Rada ministrov vnútra mala rozhodovať jednomyseľne, a nie väčšinovo," objasnil premiér s tým, že v danom prípade sa hlasovalo o návrhu Európskej komisie, pričom došlo k zmenám v tomto návrhu. "V takom prípade podľa príslušnej legislatívy sa má rozhodovať jednomyseľným hlasovaním," uviedol Fico.
Premiér takisto zopakoval svoje stanovisko, že kvóty považuje za nezmyselné, a že realita ukazuje, že skončili fiaskom. "Ľudia nie sú na základe kvót v podstate prerozdeľovaní. Malo ísť o 120-tisíc ľudí, vieme, že iba pár sto ľudí bolo premiestnených," povedal Fico s tým, že sa musí nájsť iná cesta, ako sa vysporiadať s migrantmi, ktorí už sú na území EÚ.
Ako Fico objasnil postup žaloby, súd po doručení žaloby ju doručí odporcovi, čiže Rade Európskej únie. Tá sa bude musieť v približne dvojmesačnej lehote vyjadriť k tejto žalobe. Proti tomuto vyjadreniu sa bude mať právo vyjadriť zase slovenská vláda. "Súd to zaregistruje, do nejakých desiatich dní to môže doručiť odporcovi. Odporca má dva mesiace aj desať dní na vyjadrenie k žalobe. Potom na základe pravidiel má právo na vyjadrenie opäť vláda SR. K tomuto vyjadreniu sa potom ešte raz môže vyjadriť samotný odporca," vysvetlil Fico.
NBÚ: Nehrozí že by osoby mohli prísť o svoje majetky, ÚGKK má všetky zálohy dát
Úrad geodézie, kartografie a katastra má k dispozícii všetky zálohy dát z katastra a nehrozí, že by osoby mohli prísť o svoje majetky v dôsledku kybernetického útoku na kataster.
Zdena Studenková odmietla štátne vyznamenanie: Pellegrini rozhodnutie rešpektuje
Prezident SR Peter Pellegrini plne rešpektuje rozhodnutie herečky Zdeny Studenkovej, ktorá odmietla udelenie štátneho vyznamenania.
Prezident vyzýva vládu, aby problému s katastrom venovala maximálnu pozornosť
Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva vládu, aby problému s katastrom venovala maximálnu pozornosť.
Matúš Šutaj Eštok: Opozícia šírila poplašné správy, budú sa tým zaoberať OČTK
Opozícia v prípade vyjadrení o možných stratách údajov a podvodoch s katastrálnymi dátami po kybernetickom útoku šírila poplašné správy.
SIS nebude komentovať kybernetický útok na kataster, ide o živý prípad
Slovenská informačná služba nebude v tejto chvíli nijako komentovať prípad kybernetického útoku na kataster, keďže ide o živý prípad.