Macedónci použili slzotvorný plyn na rozohnanie migrantov
- 21:32 02.12.2015
- BRATISLAVA
Macedónsko sa spolu so Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom rozhodlo minulý mesiac vpúšťať do krajiny len utečencov z takzvaných vojnou zasiahnutých štátov, a síce z Afganistanu, Iraku a Sýrie, pričom migrantov z iných krajín vracajú späť do ich vlasti.
Informovala o tom agentúra Reuters a dodala, že na takzvanom pohraničnom "území nikoho" ležiacom medzi Gréckom a Macedónskom už v priebehu posledných týždňov uviazlo približne 1500 migrantov z Pakistanu, Maroka či Iránu.
Macedónsko sa totiž spolu so Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom rozhodlo minulý mesiac vpúšťať do krajiny len utečencov z takzvaných vojnou zasiahnutých štátov, a síce z Afganistanu, Iraku a Sýrie, pričom migrantov z iných krajín vracajú späť do ich vlasti.
Macedónsko zároveň uplynulý víkend začalo s výstavbou plota na hraniciach s Gréckom. Medzi zúfalými migrantmi, ktorí uviazli v stanových táboroch v pohraničí neďaleko gréckeho mesta Idomeni, odvtedy dochádza pomerne často k protestom.
Dnešná vlna násilia vypukla po tom, ako macedónske úrady zamietli vstup na svoje územie približne 200 ľuďom. Tí sa následne rozhodli kráčať niekoľko kilometrov pozdĺž novovybudovaného plota, hľadajúc alternatívnu možnosť prechodu.
Macedónska polícia zareagovala použitím slzotvorného plynu, ktorým chcela davy týchto migrantov potlačiť. Jeden z jej príslušníkov dokonca začal varovne strieľať do vzduchu, povedal pre Reuters svedok incidentu.
Približne 500-členná skupina migrantov sa dnes podvečer rozhodla zablokovať tamojší hraničný priechod. Migranti na protest proti opatreniam kričali heslá ako: "Ak nemôžeme prejsť my, neprejde nikto!" Reuters dodal, že napätie v oblasti vypuklo ešte cez víkend po tom, ako jedného z migrantov - pravdepodobne mladého Maročana - usmrtil elektrický prúd, keď vyliezol na železničný
Grécka vláda sa podľa slov svojho ministra pre migráciu Ioannisa Muzalasa snažila skupinu približne 1500 migrantov, ktorí v pohraničnej oblasti uviazli, presvedčiť, aby prišli do Atén a zažiadali o azyl. V gréckej metropole je totiž pre nich podľa jeho slov momentálne dostatok priestorov na ubytovanie.
Niektorí spomedzi zmienených migrantov uviedli, že by sa momentálne radi vrátili do svojej vlasti, avšak pakistanská vláda na ich žiadosti o opätovné prijatie nereagovala a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) nemá dostatok peňazí na to, aby im sprostredkovala lety domov.
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom má tri fázy
Dohoda o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom, na ktorej sa obe strany dohodli v stredu popoludní, bude realizovaná v troch fázach.
Dánska premiérka reagovala na Trumpove vyjadrenia o kúpe Grónska
Dánska premiérka povedala Trumpovi, že iba Grónsko rozhodne o svojej budúcnosti.
Svet víta dohodu o prímerí v Gaze, šéfka Európskej komisie vyzvala na jej plnú implementáciu
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu privítala ohlásenie dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom.
Prezident USA a katarský premiér potvrdili dohodu o prímerí v Pásme Gazy
Americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání v stredu večer potvrdili, že Izrael a Hamas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov.
Švajčiarsko zvažuje zavedenie povinnej vojenskej služby pre ženy
Švajčiarska ministerka obrany Viola Amherdová v stredu oznámila, že krajina zváži možnosť povinnej vojenskej služby pre ženy a pre "každú osobu švajčiarskej štátnej príslušnosti".