USA: Islamský štát sa dá poraziť, treba ale pozemnú ofenzívu
- 14:40 03.12.2015
- BRATISLAVA
Šéf americkej diplomacie John Kerry vyjadril presvedčenie, že práve politická transformácia by "vydláždila cestu" k vytvoreniu jednotného frontu proti Islamskému štátu.
Podľa Kerryho je dôležité, aby svet dohliadal na dosiahnutie prímeria a politickú transformáciu v Sýrii. Vyjadril presvedčenie, že práve politická transformácia by "vydláždila cestu" k vytvoreniu jednotného frontu proti IS. "Sýrska armáda spolu s opozíciou....spolu s Ruskom, Spojenými štátmi a ďalšími krajinami idú spoločne a bojujú proti Dáišu," vyhlásil Kerry. Podľa Kerryho by porážka IS bola rýchlym procesom, trvajúcim "doslova niekoľko mesiacov, ak by sme boli schopní dosiahnuť takéto politické rozhodnutie".
Americký minister sa vo svojom vyhlásení vyhýbal uvedeniu akýchkoľvek presnejších časových rámcov, uviedla agentúra AP. Kerry prišiel so svojím vyhlásením len niekoľko hodín po tom, ako Británia spustila svoje nálety na pozície IS v Sýrii, čím sa pridala k Francúzsku a USA. Došlo k tomu necelé tri týždne po teroristických útokoch v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí a ďalších vyše 350 ich bolo zranených. Britský premiér David Cameron hovorí, že pokiaľ ide o pozemnú operáciu, v Sýrii je okolo 70.000 bojovníkov umiernenej sýrskej opozície, aby sa za podpory náletov zahraničných síl pustili do boja proti IS. Odporcovia bombardovania však tieto odhady spochybňujú.
Washington po neúspechu výcvikového programu pre vybraných zástupcov sýrskych povstaleckých skupín zmenil svoj prístup ku kríze v Sýrii: Kerry 30. októbra informoval, že USA v novembri v Sýrii nasadia necelú päťdesiatku vojakov, ktorých úlohou bude výcvik, podpora a pomoc umiernenej opozícii. "Prezident USA Barack Obama urobil veľmi silné, rázne a jasné rozhodnutie, ktoré je úplne v súlade s pôvodnou politikou, že musíme poraziť a zničiť Dáiš," povedal vtedy Kerry, ktorý použil arabskú skratku pre IS.
S podobným návrhom ako Kerry prišiel minulý týždeň aj francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, ktorý vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL vyhlásil, že na to, aby bol boj s IS efektívny, nestačia len nálety, ale musia byť nasadené aj pozemné sily.
Podľa Fabiusa by túto úlohu v Sýrii mohla zvládnuť "Slobodná sýrska armáda, sily arabských sunnitov, a prečo by aj nie - jednotky sýrskeho režimu". Vysvetlil, že "my nechceme posielať svoje jednotky. To by bolo kontraproduktívne". Rovnaký názor na neúčasť vojakov Západu na pozemnej operácii v Sýrii vyslovil dnes aj Kerry, informovala agentúra Reuters.
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom má tri fázy
Dohoda o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom, na ktorej sa obe strany dohodli v stredu popoludní, bude realizovaná v troch fázach.
Dánska premiérka reagovala na Trumpove vyjadrenia o kúpe Grónska
Dánska premiérka povedala Trumpovi, že iba Grónsko rozhodne o svojej budúcnosti.
Svet víta dohodu o prímerí v Gaze, šéfka Európskej komisie vyzvala na jej plnú implementáciu
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu privítala ohlásenie dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom.
Prezident USA a katarský premiér potvrdili dohodu o prímerí v Pásme Gazy
Americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání v stredu večer potvrdili, že Izrael a Hamas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov.
Švajčiarsko zvažuje zavedenie povinnej vojenskej služby pre ženy
Švajčiarska ministerka obrany Viola Amherdová v stredu oznámila, že krajina zváži možnosť povinnej vojenskej služby pre ženy a pre "každú osobu švajčiarskej štátnej príslušnosti".