Váhostav tvrdí, že údajmi o vlastníkoch splnil povinnosť
- 17:16 03.12.2015
- BRATISLAVA
Spoločnosť Váhostav uviedla, že ak sa Úrad pre verejné obstarávanie na ňu obráti v súvislosti s údajmi v registri konečných užívateľov výhod, poskytne mu všetky vyžiadané informácie.
Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál 1. decembra podal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) na začatie konania proti Váhostavu, spájanému s podnikateľom Jurajom Širokým starším. Zdôvodnil to podozrením, že Váhostav neuvádza v registri konečných užívateľov výhod úplné a pravdivé údaje. Ak by sa podozrenia potvrdili, mal by podľa Dostála úrad udeliť Váhostavu pokutu od 10 tisíc do 1 milióna eur a zároveň mu zakázať účasť vo verejnom obstarávaní na tri roky.
"Ide o snahu pána Dostála iba sa zviditeľniť pred blížiacimi sa voľbami," zareagoval Halán. "Spoločnosť Váhostav sa už v minulosti vyjadrila, že jej jediným a 100-percentným akcionárom je spoločnosť Finasist, a. s.," dodal hovorca Váhostavu. Dostál je na kandidátke strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre marcové parlamentné voľby na dvadsiatom mieste.
Váhostav v registri konečných užívateľov výhod, ktorí by mali byť reálnymi vlastníkmi spoločnosti, uviedol tri fyzické osoby. A to Juraja Širokého mladšieho, predsedu predstavenstva Váhostavu, Finasistu a Druhej strategickej (tá má cez Finasist vplyv na Váhostav), ako aj Jozefa Šnegoňa a Adrianu Matysovú, členov dozornej rady Váhostavu a predstavenstva Finasistu a Druhej strategickej. Medzi konečnými užívateľmi výhod spoločnosti nie je uvedený Juraj Široký starší, podpredseda predstavenstva Váhostavu aj HC Slovan Bratislava.
ÚVO zriadil register konečných užívateľov výhod subjektov, podieľajúcich sa na verejnom obstarávaní, na základe novely zákona o verejnom obstarávaní 1. novembra. V spomínanom registri je už vyše dvetisíc záznamov o spoločnostiach.
Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zverejnila informácie o vlastníckej štruktúre a prepojeniach firiem vlastniacich Váhostav. Ide o dve vetvy novozélandských firiem - jednu končiacu u jednej neidentifikovanej fyzickej osoby z Nového Zélandu a druhú končiacu u piatich identifikovaných fyzických osôb z Kostariky. Register konečných užívateľov výhod je podľa "mimovládky" na schránky prikrátky.
"Do registra totiž zapisuje každá firma, ktorá zvíťazí vo verejnom obstarávaní, mená ľudí vlastniacich aspoň 25 % majetkových, hlasovacích, alebo iných práv vo firme . Dva najväčšie podiely vo firme Druhá strategická sú momentálne vo výške 24,35 % a 24,55 %," upozornili Martin Turček a Gabriel Šípoš z TIS. Tzv. protischránkový zákon podľa nich prinútil Váhostav zverejniť to, čo si už dávno hocikto mohol nájsť v obchodnom registri. "Ak Váhostav napísal do registra pravdu a žiadny akcionár nevlastní vo firme aspoň 25 %, museli by mať schránkové firmy Musgrave Limited a Beacon Holdings dokopy aspoň troch rôznych skutočných vlastníkov. Ak je jedným z nich Juraj Široký, kto sú tí zvyšní? Fungujú aj v politike?" pýtajú sa Turček a Šípoš.
Občanovi z katastra zmizol vlastný dom
Nepravdivá informácia spôsobila, že občanovi z katastra zmizol vlastný dom.
Z trhu sťahujú stovky syrov, po konzumácii sa vyskytli vážne ochorenia
Z trhu sťahujú syr s obsahom nebezpečných baktérií.
Protimonopolný úrad uložil obrovskú pokutu pre známe portály s nehnuteľnosťami
PMÚ uložil pokutu vyše 675.000 eur za zneužívanie dominantného postavenia.
Testovanie výrobkov z Temu odhalilo závažné bezpečnostné riziká
Testovanie výrobkov z čínskeho digitálneho trhoviska Temu odhalilo závažné bezpečnostné riziká. Uviedla to česká spotrebiteľská organizácia dTest.
Kanaďania bojkotujú výrobky z USA a rušia cesty za hranice
Kanaďania začali po uvalení ciel na kanadské výrobky bojkotovať americké produkty, niektorí rušia cesty do USA a Američania si vypočuli reakcie na kroky prezidenta Donalda Trumpa aj pri zápasoch v NHL či NBA.