Hlboké dýchanie: 10 spôsobov, ako môžete ovplyvniť vaše zdravie

Veľa z nás berie dýchanie ako automatický proces. Ale správne prevedené hlboké dýchanie môže prospieť nášmu fyzickému i duševnému zdraviu. Správnu techniku dýchania aj konkrétne zdravotné benefity vám prinášame v článku.
Ako vyzerá hlboké dýchanie
Nazýva sa tiež diafragmatické, či brušné alebo spodné dýchanie. Správne prevedené hlboké dýchanie by malo byť pomalé, prechádzať skrz nos a vychádzať musí až z brucha, nielen z pľúc.
Postup:
- Ľahnite si na zem a položte si ruky na brucho, aby ste cítili svoj dych.
- Pomaly sa nadýchnite a rátajte do päť. Potom dych zadržte na tri sekundy.
- Pomaly vydýchnite. Skúste pritom narátať aspoň do päť a uvoľňovať postupne svaly.
- Pre väčšiu efektivitu sa odporúča hlboké dýchanie praktizovať aspoň trikrát denne, minimálne 5 minút v kuse.
Takto sa hlboké dýchanie prejaví na vašom zdraví
- Zníži stres
Či už bojujete so stresom, napätím alebo úzkosťou, pomalé hlboké dýchanie vám pomôže uvoľniť tieto emócie. Účinne tak znížite hladiny kortizolu – hormónu stresu.
- Detoxikuje telo
Správnym dýchaním sa aktivuje lymfatický systém, ktorý vám pomôže v očiste tela od toxínov. Rovnako stimulujete aj aktivitu pľúc, ktoré taktiež zohrávajú dôležitú úlohu pri zbavovaní organizmu toxínov.
- Zlepší funkčnosť pľúc
Hlboké dýchanie posilní pľúcne tkanivá, konkrétne alveolárne vačky. Technika hlbokého dýchania sa odporúča aj ľuďom, ktorí majú pravidelné respiračné problémy.
- Pomôže pri chudnutí
Hlboké dýchanie znamená väčší prísun kyslíka, ktorý stimuluje metabolizmus k správnemu a efektívnejšiemu spaľovaniu.
- Pre lepší spánok
Správna technika hlbokého dýchania pôsobí ako upokojujúci a súčasne meditačný prostriedok pre myseľ. Ak teda máte problém zaspať, pretože vám v hlave víria myšlienky, skúste si ich takto upokojiť. Ak samotné dýchanie nepomáha, skúste ho skombinovať s bylinkovým čajom alebo uvoľňujúcim kúpeľom.
- Uvoľní bolesť
Keď máme bolesti, automaticky máme tendenciu dych zadržiavať. A to je chyba. Pravidelným hlbokým dýchaním roztiahnete cievy, stimulujete krvný obeh a zvýšite tak šance, že vás kŕče prejdú. Naviac tým podporíte aj tvorbu endorfínov, čo sú naše prirodzené analgetiká.
- Zníži krvný tlak
Hlboké dýchanie má priamy vplyv na zlepšenie citlivosti arteriálneho baroreflexu. Čo znamená, že správne prevedené dýchanie sa odrazí na nižšom krvnom tlaku. Samozrejme, neslúži ako náhrada liečby.
- Proti kinetóze
Nielen lieky, ale aj hlboké dýchanie vám môže pomôcť upokojiť rozbúrený žalúdok pri ceste v autobuse, na lodi či v lietadle.
- Zlepší trávenie
Čo má dýchanie spoločné s trávením? Správnym dýchaním sa zlepší prívod krvi do tráviaceho traktu, čím sa podporí jeho správne fungovanie. Ak teda trpíte zápchou, hnačkou alebo nafukovaním, pomôcť si môžete aj správnym dýchaním. Keďže tak súčasne upokojíte myseľ, zbavíte sa ďalšej možnej príčiny, ktorá vyvoláva problémy s trávením.
- Pridá energiu
Hlbokým dýchaním sa značne zlepší váš krvný obeh a do tela bude prúdiť viac kyslíka. Je to teda najjednoduchší prirodzený spôsob, ako si zvýšiť hladinu energie. Naopak zlé dýchanie sa môže prejaviť na poklese energie a aj nálady.
Kedy zhlboka dýchate vy? Využívate túto metódu účelovo, napríklad proti stresu?

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.