Projekt PET-MAT má za sebou úspešný rok
- 15:59 07.12.2015
- BRATISLAVA
Použité PET fľaše sú cennou surovinou, ktorú je možné využiť aj v architektúre. To sa snaží dokázať tím projektu PET-MAT pražskej ČVUT, s podporou Karlovarských minerálních vod. V tomto roku si tím úspešne registroval priemyselný vzor na tehly z PETu, z ktorých zostavil unikátne dizajnové lavičky pre český pavilón na EXPO 2015. Najaktuálnejšou prácou tímu je vianočný strom z PET fliaš – PETree, ktorý od 1. decembra rozžiaril priestory pri Národnej technickej knižnici v pražských Dejvicích.
PETree je najaktuálnejším dielom komplexného projektu PET-MAT, ktorý sa sústredí na vývoj nových foriem využitia plastovej recyklácie v architektúre. Vývoj prebieha na Fakulte architektúry ČVUT pod vedením Kateřiny Novákovej, v spolupráci so spoločnosťou Karlovarské minerální vody (KMV), ktorá je hlavným partnerom výskumu.
"Cieľom výskumu je vyvinúť druhotné využitie PETu v architektúre. Vyvíjame napríklad stavebnú jednotku z recyklovaného PETu. Projekt tak zaujímavo kombinuje vyspelú technológiu architektonických návrhov so zavedenou priemyselnou výrobou PET fliaš," vysvetľuje autorka projektu Kateřina Nováková z Fakulty architektúry ČVUT.
Slávnostné rozsvietenie unikátneho vianočného stromu z PET fliaš prebehlo 1. decembra o 18:00 pred budovou Národnej technickej knižnice v kampuse pražskej ČVUT. Zozbierať 12 000 PET fliaš nie je také jednoduché. Do tohto projektu sa preto zapojilo 12 základných a stredných škôl z Prahy, Slaného, Mladej Boleslavi, Kolína a Sedlčan. Spoločne tak tvorcovia s pomocou finančnej podpory KMV ukazujú ďalšie možné využitie PET fliaš v architektonickom poňatí. "Tohtoročné PETree je pilotným projektom. Skúšame nové prístupy na neobyčajnom nápade. Keď náš PETree verejnosť zaujme, tak ho budúci rok postavíme napríklad v centre Prahy," usmieva sa autorka Kateřina Nováková.
PET(b)rick a PET(ch)air zaujali na EXPO 2015
Projekt PET-MAT tento rok zožal úspech so svojou lavičkou z PET fliaš – tzv. PET(ch)air. Tá je zložená zo špeciálne vyvinutých PET "tehál" – PET(b)rick, na ktoré má tím projektu PET-MAT registrovaný priemyselný vzor.
Český koncept stavebnej jednotky z recyklovaného PETu bol po prvý krát verejne predstavený v českom pavilóne na milánskom EXPO 2015, ktoré sa venovalo kľúčovým otázkam udržateľného rozvoja. V českom pavilóne sa tak návštevníci mohli posadiť na lavičky, ktoré sú modulárne, zmontovateľné a podsvietené, takže v sebe spájajú praktickosť, dizajn a ekologickú udržateľnosť.
Architektúra z plastu
Tehla z PETu, lavička, či PETree, dokazujú nečakané možnosti druhotného využitia PETu, či už priamo z použitých PET fliaš alebo zo špeciálnych tvárnic, ktoré by mohli vznikať z recyklovaných PET fliaš.
S nástupom 21. storočia existuje veľa možných využití polymerového materiálu. Unikátnym príkladom je most vybudovaný v škótskom mestečku Peeblesshire cez rieku Tweed. Je 30 metrov dlhý, má nosnosť 44 ton a pri jeho stavbe boli použité výhradne recyklované plastové fľaše. Ďalšou ukážkou, že sa architektúra z PET fliaš stáva novodobým fenoménom , je stavba EcoARK na Tchaj-wane. Na realizácií tejto trojposchodovej budovy bolo použitých 1,5 milióna plastových fliaš. V objekte sú zabudované aj zdroje solárnej energie, ktoré umožňujú, aby bol v noci osvetlený pomocou LED technológie.
Fenomén architektúry z PET fliaš popísali autori projektu PET-MAT Kateřina Nováková a Henri Achren v knihe 150 000 PET fliaš – kniha o architektúre z PET fliaš. Kniha ukazuje PET fľašu ako stavebný materiál a snaží sa poukázať na nutnosť zberu a opätovného využitia tohto artiklu bežnej dennej potreby.
Vízia do budúcnosti
Staré PET fľaše nie sú odpadom, ale cennou surovinou. Tým PET-MAT z ČVUT zaujala vízia, že cyklus polyethylentereftalátu sa uzavrie a nebude musieť do neho vstupovať nová surovina. Pokračuje tak vo vývoji sekundárneho využitia PETu v architektúre, ktoré nebude konečnou stanicou tohto materiálu, ale iba dlhodobou zastávkou. Vyvíja stavebnú jednotku z PETu, kde tento recyklovaný materiál nájde svoje ďalšie uplatnenie.
O projekte PET-MAT
Projekt PET-MAT bol zahájený 1. júla 2014 na Fakulte architektúry ČVUTv Prahe za podpory Karlovarských minerálních vod. Tím vedcov, architektov a dizajnérov sa snaží o sekundárne využitie plastu v architektúre a to v podobe vývoja tehly z recyklátu PET. Recyklát polyethylentereftalátu môže mať rôzne podoby a dosahovať rozdielne kvality. Niektoré jeho podoby už nie sú vhodné na použitie v potravinárskom priemysle, ale zároveň sú ešte použiteľné ku spracovaniu technológiou vyfukovania (blow-moulding), ktorá je jednou z najefektívnejších foriem spracovania PETu, čo sa týka pomeru hmotnosti a objemu prvku, o čo v architektúre okrem iného ide. Technológia vyfukovania má ale aj iné prednosti: vyfúkané "tehly" sú ľahké a plniteľné rôznym obsahom, od piesku cez vodu až po svietidlá a iné technológie.
Tímu PET-MAT sa podarilo v tomto roku registrovať priemyselný vzor plastovej tehly nazvaný PET(b)rick, z ktorého je možné stavať drobnú interiérovú architektúru, sedacie prvky, bary, prepážky a pod. projekt vzbudil záujem českých organizátorov EXPO 2015 v Miláne, kde boli v českom pavilóne vystavené prototypy 17 lavičiek z PETu.
O Karlovarských minerálních vodách
Karlovarské minerální vody, a. s. sú najväčším výrobcom minerálnych a pramenitých vôd v Českej republike. Popri tradičnej minerálnej vode Mattoni vyrába spoločnosť aj pramenitú vodu Aquila a minerálnu vodu Magnesia. Spoločnosť založil v roku 1873 karlovarský rodák Heinrich Mattoni. Súčasnú podobu získala firma v 90. rokoch 20. storočia vďaka výrazným investíciám nových majiteľov – rodiny Pasquale. Karlovarské minerální vody dnes exportujú minerálnu a pramenitú vodu do 26 krajín sveta a vlastnia zahraničné značky minerálnych vôd v Rakúsku, Maďarsku a na Ukrajine. Profesionálny prístup spoločnosti KMV a jej zamestnancov k otázkam kvality produktov bol ohodnotený celou radou ocenení. Spoločnosť sa významne angažuje v podpore kultúrneho, športového a spoločenského života. Podporuje tiež projekty spojené s ochranou prírody a pozitívnym ekologickým dopadom. KMV je členom Národnej siete Global Compact ČR, ktorá združuje firmy a organizácie zapojené do UN Global Compact – najväčšej iniciatívy spoločenskej zodpovednosti a udržateľného podnikania pod záštitou OSN.
Karlovarské minerální vody pôsobia na Slovensku už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Odvtedy sa u nás spoločnosti darí udržiavať významné postavenie, drží si pozíciu dvojky na trhu balených vôd. Produkty značiek Mattoni a Magnesia patria dnes k obľúbeným, známym a vyhľadávaným medzi spotrebiteľmi.
Nostalgické filmy, ktoré očaria aj vaše deti
Chcete svojim deťom priblížiť čaro filmov, ktoré vás sprevádzali počas detstva? Pripravili sme pre vás výber príbehov, ktoré vo vás oživia tie najkrajšie spomienky.
Objavovanie Maďarskej kuchyne: Cestovanie autom po Maďarsku
Maďarsko, krajina plná historických miest, termálnych kúpeľov a nádhernej prírody, láka cestovateľov nielen svojimi kultúrnymi pokladmi, ale aj bohatou kuchyňou.
Vianočná ponuka Telekomu: 100 GB dát pre predplatené karty, MIXI kalendár a ďalšie odmeny
Vianočná ponuka pre predplatené karty ponúkne 100 GB dát po troch dobitiach i adventný MIXI kalendár, pre SWIPE príde Diamond ticket či odmena za odporúčanie.
Telekom Vianoce 2024: Exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, TV obsahu, akcií a prekvapení
Zákazníkov Telekomu čaká exkluzívna vianočná nádielka hardvéru, atraktívny TV obsah i najnovšie filmy, tisícky prekvapení v Magenta Moments, aj akcie pre dobíjacie karty.
Vek je len číslo: Vtipné tričká, ktoré robia 40. narodeniny zábavnými
Čože je to 40-tka? Tento vek je skutočne len číslo, ktorého sa netreba obávať. Ešte vás v živote čaká veľa skvelých zážitkov i míľnikov.