Väčšina moslimov zaujíma k Islamskému štátu negatívny postoj
- 9:14 09.12.2015
- BRATISLAVA
Najviac ľudí, až 99 percent, sa proti Islamskému štátu vyslovilo v Libanone, kde táto skupina krátko pred vykonaním prieskumu podnikla smrtiaci útok s desiatkami mŕtvych.
Prieskum bol vykonaný v 11 krajinách sveta s veľkými moslimskými populáciami, a to po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra, ku ktorým sa prihlásil IS.
"V žiadnej skúmanej krajine nevyjadrilo pozitívne stanovisko voči Islamskému štátu viac ako 15 percent obyvateľstva. V krajinách s pestrým náboženským a etnickým zložením obyvateľstva boli negatívne postoje k IS zaznamenané naprieč deliacimi líniami," uvádza sa v štúdii zverejnenej súčasne s prieskumom.
Najviac ľudí, až 99 percent, sa voči Islamskému štátu vyslovilo v Libanone, kde táto skupina krátko pred vykonaním podnikla smrtiaci útok s desiatkami mŕtvych.
Podobná úroveň negatívnych postojov bola zaznamenaná aj v Izraeli (97 percent) a v Jordánsku (94 percent). Dokonca aj na Palestínskych územiach IS odmietlo 84 percent opýtaných. V desiatich z 11 skúmaných krajín odmietla IS väčšina respondentov. Jedinou výnimkou bol Pakistan, kde negatívne postoje voči IS vyjadrilo len 28 percent účastníkov prieskumu.
Pozitívny názor však vyslovilo len deväť percent Pakistancov, zatiaľ čo 62 percent sa nevedelo k otázke vyjadriť. V rámci skúmaných krajín išlo o ďaleko najvyšší počet respondentov, ktorí nevedeli k IS zaujať názor. Najviac stúpencov IS prieskum zaznamenal v Nigérii (14 percent opýtaných). Prevažujúce negatívne postoje voči IS prejavili nigérijskí kresťania (71 percent) aj moslimovia (61 percent).
Mnohí vyznávači islamu odmietajú nazývať túto džihádistickú organizáciu Islamským štátom a dávajú prednosť arabskej skratke Dáiš. Samotným členom IS sa táto skratka veľmi nepáči, keďže v arabčine vyvoláva negatívne asociácie. Pripomína totiž podobné výrazy označujúce osoby používajúce násilie a rozsievajúce svár.
Dohoda medzi Izraelom a Hamasom má tri fázy
Dohoda o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom, na ktorej sa obe strany dohodli v stredu popoludní, bude realizovaná v troch fázach.
Dánska premiérka reagovala na Trumpove vyjadrenia o kúpe Grónska
Dánska premiérka povedala Trumpovi, že iba Grónsko rozhodne o svojej budúcnosti.
Svet víta dohodu o prímerí v Gaze, šéfka Európskej komisie vyzvala na jej plnú implementáciu
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu privítala ohlásenie dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi palestínskym militantným hnutím Hamas a Izraelom.
Prezident USA a katarský premiér potvrdili dohodu o prímerí v Pásme Gazy
Americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání v stredu večer potvrdili, že Izrael a Hamas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov.
Švajčiarsko zvažuje zavedenie povinnej vojenskej služby pre ženy
Švajčiarska ministerka obrany Viola Amherdová v stredu oznámila, že krajina zváži možnosť povinnej vojenskej služby pre ženy a pre "každú osobu švajčiarskej štátnej príslušnosti".